Rok ve vědě: SpaceX dosáhla historického milníku

TLDR: Finišujeme na nový rok náš seriál toho, co nám přinesl uplynulý rok! Na stříbrné příčce si stojí SpaceX!

Poprvé s lidmi

Jenom o svá svislá prsa prohrál cenu za nejzajímavější výzkumný vývoj tohoto roku Elon Musk a jeho SpaceX. I když o téhle společnosti a tomhle pánovi v posledních letech padlo opravdu hodně informací, superlativů a (v poslední době stále častěji) i hejtů, rok 2020 byl pro SpaceX nejvýznamnější na její cestě k dominanci v kosmickém byznysu!

A to byť z hlediska přežívání by se daly najít i jiné významné roky, kterými si SpaceX ještě prošla. Ale zatímco letopočty jako 2009 nebo 2015 byly spíše příběhy o přežití, rok 2020 byl příběhem triumfu!

Hned dvakrát se v tomto roce podařilo SpaceX dosáhnout nevídaného milníku, totiž vypustit soukromou raketou lidskou posádku! A ač mise Demo-2 a Crew-1 byly zaplaceny NASA, jejich význam to nijak nesnižuje! Tím spíše, že SpaceX (navzdory odkladům…) v programu komerčních letů do kosmu předběhla i Boeing.

Od okamžiku, kdy první stupně Falconů 9 začaly přistávat, byly pilotované mise Crew Dragon tím nejvýznamnějším důkazem, že Muskův přístup ke kosmu funguje. A že bude inspirovat nejen nadšence, ale i další společnosti a státy. Takhle začíná opravdová revoluce!

Zdroj: NASA/SpaceX

Napřed před ostatními

Ona revoluce nebude samozřejmě jen bezbolestná, a letos to ukázala i kontroverze kolem stále rostoucí konstelace Starlink. Nehledě na Muska, Starlink ukazuje, že dosavadní pravidla a regulace kosmických letů přestávají dostačovat realitě.

Fascinující je především dlouhodobý náskok SpaceX. V roce 2020, řečeno optikou delšího vývoje, jsme vidli završení snahy trvající bratru 5 až 10 let. Můžeme říct, že právě v těchto letech se formovaly nynější kontrakty a funkční designy. To, čeho jsme tak byli svědky nyní, vznikalo v roce, kdy v kinech běžel Social Network.

Pokud tedy jiné společnosti a státy teprve nyní navrhují analogické nosiče k Falconu 9, i u nich lze očekávat úspěch až po roce 2025 a spíše kolem roku 2030. Všechny ty zprávy o ruské kopii Falconu 9 nebo evropském znovupoužitelném nosiči dorazí nejdříve v druhé půlce této dekády. Jediný, kdo je možná o trochu méně pozadu, je Blue Origin Jeffa Bezose. Ale ani ten v roce 2020 neukázal svůj dlouho vyvíjený systém New Glenn, stejně jako NASA neukázala svou SLS…

Jenže v polovině této dekády, pokud se tempo podaří SpaceX udržet, už bude funkční její Super Heavy – Starhip, který laťku posune zase o něco výše. S nosností kolem 100 tun, funkčním tankováním v kosmu a kompletní znovupoužitelností bude vedle tohoto systému vypadat Crew Dragon titěrně.

Petarda na závěr

V závěru roku se pak podařil další dlouho vyhlížený milník, totiž onen výškový let prototypu Starship SN-8! A byla to bomba nejenom metaforicky, ale i doslova, přesto by finále letu jako z Kerbalu byla chyba vnímat problematicky.

Starship totiž ani ne dva roky od prvních prototypů skutečně vzlétl, vydržel po většinu letu po hromadě a ukazuje, že další úspěšné lety systému Super Heavy-Starship fakticky můžou přijít už v roce 2021!

To je drakonické tempo, ale nic menšího od SpaceX vlastně ani nelze čekat!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama