Týden ve vědě 4. února – 10. února 2019

Co má společného úsvit somatické genové terapie, zvuk přenášený světlem a dinosauři se smyslem pro styling? Pokud hádáte náměty na sci-fi filmy, nikoli – další pestrý týden ve vědě!

MEDICÍNA – Velmi bedlivě sledovaná studie, která poprvé upravila geny přímo v tělech pacientů, hlásí další výsledky – a tentokrát se dá opatrně jásat!

MEDICÍNA II – Další medicínskou novinkou je přeprogramování kmenových buněk tak, aby byly schopné produkovat inzulin – což může otevřít další možnosti léčby diabetes typu I.

ARCHEOLOGIE – Poněkud kuriózního vzhledu je nejnověji objevený druh dinosaura, nicméně máme zprávy o tom, že několik punkových kapel již zvažuje změnu názvu na „Bajadasaurus pronuspinax„.

TECHNOLOGIE – Budou vaše příští sluchátka vybavena laserem?

VESMÍR – Oumuamua je stálice týdne ve vědě od té doby, co se prohnala kolem – tentokrát se teoretizuje o tom, že by se mohlo jednat o shluk vesmírného prachu.

Způsobují mobilní telefony rakovinu, nebo nezpůsobují? Toť otázka! Poslechnout si o tom můžete taky ve Vědátorech na pivu z tohoto týdne:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama