Laserem jde přenášet i zvuk – nyní rovnou do ucha

TLDR verze: Zahoďte své EarPody, “již brzy” si budete moct hudbu  metodou zvanou fotoakustika vstřelit do ucha! Laser totiž na MIT rozvlní vzduch u vašeho ucha tak, aby byl výsledkem zvuk (studie tu).

Vypal mi to do hlavy znovu, Same!

Zvuk je tu s námi od okamžiku, co se první formy života naučily poslouchat. Většinou se z hlediska evoluce smyslů mluví o vývoji oka. Je to ostatně zřejmě orgán se starší minulostí – oko předběhlo ucho minimálně o 40 milionů let – datovat je můžeme minimálně k trilobitům cca 521 milionů let nazpět, jednodušší verzi pak snad až 570 milionů, pravděpodobně ještě dále.

I ucho je však unikátem! A třeba v případě lidské evoluce asi není pochyb o tom, že zvuk v podobě slov měl na rozvoj lidské kognice a spolupráce větší vliv než oči (už jen protože nekomunikujeme primárně pomocí světla).

Už necelá dvě století umíme naše uši potěšit i libozvučným reprodukovaným audiozáznamem. Ten je obvykle vytvářen vibrující membránou, maniaky z MIT ale napadlo celou věc posunout ještě dál a střílet do ucha zvuk pomocí laseru! Jak?

Skrze excitaci molekul vody ve vnější části lidského ucha – ty pak směrem dále do ucha rozvlní vzduch v rytmu předávaného zvuku. S pomocí této metody se již podařilo projektovat zvuk rovnou do ucha, aniž by reprodukci slyšel kdokoliv jiný v okolí.

Fotoakustika je prozatím vysoce experimentální – maximální dosažená hlasitost se pohyboval kolem 60 decibelů, vzdálenost také nebyla zrovna extrémní: 2,5 metrů. Precizní ovlivňování vodních molekul tak, aby došlo na reprodukci zvuku, je ale rozhodně fascinující progres!

Není to poprvé, co se podařilo dosáhnout podobného úspěchu. Starší metody byly však méně hlasité a potenciálně rizikové. Nynější práci se ale podařilo vyvinout takovou světelnou modulaci, aby nebyly ohroženy tkáně včetně očí (něco víc jsem sepsal taky do článku tu, zveřejněn bude po šesté dnes).

Potenciálně by fotoakustika mohla jednou (po zvýšení vzdálenosti) přenášet cílená varování třeba v případě teroristického ataku. Osobně si sice myslím, že ji budou využívat hlavně reklamní agentury…

Ale to už je holt ten dvousečný pokrok!

Laserova přesnost ještě přesněji

Obecně platí, že laserům patří zítřek. Lasery máme možná asociované primárně s kosmickými zbraněmi, světelnými meči a nebohými ukazovátky trápícími čičiny. V praxi je ale paleta jejich užití drobátko širší.

Jenom pro zajímavost si tak připomeneme DESATERO reálných aplikací laseru:

OCHLAZOVÁNÍ skrze zachycení a zpomalení iontů atomů, v důsledku čehož vznikají exotické hmoty.

CHIRURGICKÉ neinvazivní (či relativně neinvazivní) aplikace od již existující operace očí přes bělení chrupu až po precizní laserové skalpely zítřka!

ZVĚTŠOVÁNÍ nejmenších projevů hmoty s pomocí konfokální mikroskopie…

ZOBRAZOVÁNÍ trojrozměrných předmětu s pomocí moderní holografie!

FÚZOVÁNÍ atomových jader skrze precizní sérii pulzů na pelety deteria a tritia z různých směrů (tj. snaha o fúzní energii). #dodvacetilet

POHÁNĚNÍ kosmických sond/lodí zítřka skrze střelbu fotonů do reflexní plachty až na výrazný fragment rychlosti světla! Ta loď z Avatara takhle startovala ze Země!

AKTIVOVÁNÍ NEURONŮ v rámci optogenetiky, kdy jsou neurony „naučeny“ se excitovat v případě zasažení světlem. Už takto umíme precizně aktivovat celé neuronové sítě v živém mozku, brzy bychom mohli rovnou evokovat obrazy a myšlenky.

ZPOMALOVÁNÍ malých, ale nejnebezpečnějších částeček (v řádu centimetrů) kosmického smetí skrze odpařování jejich povrchu a tak řízenou degradaci jejich orbity ( = přinutíme je shořet v atmosféře).

SKENOVÁNÍ starověkých památek nebo staveb s pomocí techniky LIDAR, která umožňuje odhalit prastaré kraviny, na které je lidské oko krátké.

PEW PEW PEWOVÁNÍ kosmických nepřátel v nevyhnutelných budoucích hvězdných válkách. Tam teda ještě nejsme, ale pokud Elon uspěje s BFR, industrializace a militarizace vesmíru bude asi poněkud nevyhnutelná…

Laser má prostě budoucnost! A možná, že až bude fotoakustika prozkošenější, budou paprsky doslova i rajskou hudbou pro naše uši!

[LL]

Nakonec, ve vojenství lasery asi ještě nějaký čas nebudou moc užitečné… Viz video níže (nutno rozkliknou v novém okně). 

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama