Oumuamua byla nejspíše shluk mezihvězdného smetí

TLDR verze: Ani asteroid, ani kometa, ani ufounská sonda – podle NASA šlo o prach kolem jádra komety. Vysvětluje to všechny pozorované anomálie (studie tu).

Schrödingerovské těleso

První známé mezihvězdné těleso Oumuamua jitří naši fantazii od okamžiku, co se objevilo v teleskopech  Možná podlouhlý (ale možná taky ne) pozůstatek asteroidu (ale spíše komety) prolétl centrem sluneční soustavy už před rokem a půl. Není se moc divit – Oumuamua jsme objevili docela pozdě, v teleskopech má jenom pár pixelů a je to první (známý) objekt svého druhu.

Navíc z principu připomíná příběhy románů, jako Setkání s Ramou, kde astronauti narazí na prolétající obří ufounskou sondu, a změní tak dějiny lidstva. Studie o Oumuamua tak nejspíše budou vycházet ještě za deset let!

A nebude to bez meritu! Loni se třeba ukázalo, že Oumuamua oproti svému předpokladu (a pravidlům gravitace) při odletu mírně zrychlila. Astronomové přišli s tím, že to je nejspíše důkaz toho, že jde o kometu – tedy že je o vliv slabého odpařování zbylých těkavých látek. Dva vědci ze SETI přišli tehdy ale i s možností, že by to mohlo hrát do karet docela jinému scénáři.
Plachetnicová hypotéza

Totiž tomu, že je Oumuamua spíše mimozemská plachetnice! Je ostatně faktem, že se nepodařilo detekovat plyn v jakékoliv míře – “důkaz” pro něj je spíše matematický ze změny (urychlení) letu Oumuamua.

Nemá smysl teď asi odkazovat na můj článek, v němž jsem psal, že logicky proti plachetnici stále svědčí jiné skutečnosti… ale přesto tak udělám. TLDR verze: nesedí pak rotace, absence tepla a absence záření…

Nemá to však smysl úplně číst. Oumuamua je totiž už poněkud daleko a kdybychom ji chtěli dohnat, stálo by to miliardy a desetiletí. Lze tak vlastně říct, že po Schrödingerovsku jsou obě možnosti stejně platné a neplatné. Takže teď asi nemá smysl kazit si myšlenky, co? #ledaže

Well, not really. Vědátoři totiž nespí a nevyřešené otázky je trápí po nocích (proto právě nespí). Objevila se tak třetí hypotéza, která po dlouhém přemýšlení inženýrů z JPL řeší všechny anomálie letu Oumuamua nejlépe – šlo prostě o smetí!

zdroj: ESO/Červený trpaslík, BBC

10 tun prachu

Myslí si to alespoň prepublikovaná práce jistého Zdenka Sekaniny, vědátora v Jet Propulsion Laboratory americké NASA který (protože se na to asi ptáte) ano, je původem z Československa a do USA utekl po roce 1968.

Podle něj lze vysvětlit prakticky všechny anomálie Oumuamua (zejména zrychlení letu bez pozorované přítomnosti plynů) tím, že by šlo o malé mračno kometárních pozůstatků.

Při absenci pozorování unikání plynů (které jsme fakt neviděli) a naopak přítomnosti zrychlení (které fakt nastalo) existuje nejpravděpodobnější vysvětlení: Oumuamua je velmi, velmi lehká. To by mohlo podle Sekaniny nahrávat tezi o plachetnici, jenže Oumuamua zároveň velmi, velmi nestabilně rotovala kolem své osy.

Takže (pokud by nešlo o rozbitou plachetnici, to už ale Occamova břitva pláče) zbývá druhá možnost. Totiž tak, že by mohlo  také jít o mračno prachu (to je lehké) po rozpadu kometárního jádra (to by řešilo i rotaci).

Podle Sekaninových modelů by takové mračno mělo asi 10 tun. Podobné těleso by bylo s to dosáhnout tlakem slunečních částic také vyššího negravitačního rychlosti (jako plachetnice), ale zcela přirozeně. Vysvětlovalo by to i problémy s odhadem tvaru.

zdroj: Červený trpaslík, BBC

Setkání se špinou za lednicí

Víme navíc dost dobře, že mnohé komety jsou stabilní asi jako pondělní nálada. Veleslavný rozpad komety Shoemaker-Levy 9 jsme ostatně pozorovali před 25 lety. Nebylo by to tedy nic šokujícího.

Možnost Oumuamua jako shluku smetí z vnějšího vesmíru, pravda, poněkud devalvuje hodnotu starších studií řešících spekulativní původ Oumuamua (tenhle článek jsem tedy samozřejmě NIKDY NENAPSAL!). Ale docela sedí do jiných predikcí. Jde nejspíše stále o kometu, jak jsme čekali, jenom rozbitou.

Samozřejmě momentálně nelze Sekaninovy závěry potvrdit ani vyvrátit. Pokud si chcete myslet, že Oumuamua byla ufonská sonda, furt můžete. Hraje vám do karet zhruba stejný počet argumentů. Statisticky ale platí, že přírodní jevy poněkud přečíslují jevy z ruky inteligence, a zatím známe jenom jednu inteligenci (nás). Takže kontumačně se s ufonskou tezí nemůžu úplně sžít…

Nakonec, přijde mi daleko realističtější, že naše první mezihvězdné těleso nebylo Ramou ani žádnou jinou fiktivní mimozemskou sondu – ale spíše šlo o jakousi špinu za lednicí, kam vám kdysi do prachu upadl kus nanuku, ale řekli jste si, že to uklidíte, až dojíte, ale pak jste na to „zapomněli“…

[LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

1 komentář: „Oumuamua byla nejspíše shluk mezihvězdného smetí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama