TLDR: Průběžná zpráva projektu DESI, který chce rozpínání vesmíru (a tak i temnou hmotu) stopovat na milionech galaxií, dává argumenty zastáncům dynamických modelů temné energie. Studie hír.
Jak skončí vesmír? To hergot nevíme – ale po tomto týdnu jsme tomu odhalení možná o fous blíže! Skupina vědátorů z kolaborace DESI totiž oznámila, že podle průběžných výsledků jejich výzkumu je temná energie spíše dynamický jev, nikoliv kosmickou konstantou, která je stále stejná.
„Zajímavý! To to ale znamená?”
Temná energie (z prozatím neznámého zdroje) pohání rozpínání vesmíru. Již dlouho existuje debata o tom, jde-li o konstantu, nebo se její intenzita mění. Nová práce přidává důkazy pro druhou tezi – zdá se přitom, že temná energie slábne.
Úvahy o tom, že temná energie je dynamická, nejsou nové – už dřív byly práce, které ukazovaly, že temná energie mohla být dřív menší. Není to novinka. Důkazy pro tuto proměnu jsou ale zároveň relativně malé – a oponenti tak argumentují, že údajná dynamičnost temné energie v čase může být jen chybou měření…
„To je blbý. Jak se to dá řešit?”
Bude potřeba fakt velkuá vzorek, na kterém se to dá študovat… Tak, jak právě v téhle práci! Nynější výzkum čerpá z katalogizace víc jak 18 milionů objektů mimo naši galaxii, na nichž se projekt DESI zmapovat míru rozpínání vesmíru! Celkově chce projekt do příštího roku zaznamenat údaje více než 50 milionů galaxií a kvasarů!
Výzkum tedy stále pokračuje a nynější studie je jenom průběžnou zprávou. Z toho, jestli je temná energie konstantou nebo proměňující se veličinou, budeme snad moct snáz odvodit její zdroj a povahu. Temná energie přitom rozhodne o tom, jestli se vesmír bude dále rozpínat či se naopak začne smršťovat – jde tedy o poměrně významnou otázku!
„Co ty průběžné výsledky zjistily?”
Z dat nyní vyplývá, že míra temné energie může slábnout – ale jak píšu výše, ještě to neberte jako slovo boží (Darwinovo). Pokud by to byla pravda, a tempo by dále klesalo (přičemž doposud se mělo za to, že expanze se spíše urychluje!), vesmír by nakonec mohl skončit „Velkým křachem”, při němž by se prostor znovu zhroutil do singularity jako na jeho počátku.
Tým odhalil svá zjištění na Globálním fyzikálním summitu Americké fyzikální společnosti a výsledky jsou umístěny v několika článcích zveřejněných na preprintovém serveru arXiv. I toho asi plyne, že jde o prozatím velmi nejistý výsledek probíhajícího výzkumu.
„Jasně, ale co by to znamenalo, kdyby se potvrdil?”
Současný hlavní kosmologický model operuje s tím, že temná energie je konstanta – takže by v případě důkazů o její proměně bylo nutno aktualizovat.
Vznikly samože už i nějaké teoretické modely s dynamickou temnou energií (např. quintessence), ale taky jsou zatím složitější a zatím není statisticky přesvědčivý důkaz, že jsou lepší než klasický kosmologický model – jinak řečeno, debata o povaze vesmíru stále probíhá! Ostatně, existují i vokální hlasy, podle nichž jsou obě otázky liché a temná energie nemusí vůbec existovat.
[Ladislav Loukota]
Vědátor vznikl jako spinoff spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd, dnes jej provozuje spolek Hyperion Media. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – kontaktní mail je [email protected]