To nejlepší nakonec – v tomto duchu se nese opožděný, ale o to famóznější Týden ve vědě! Posvítíme si na myšlení šimpanzů, léky na astma nebo poslední minutu vrtulníčku Ingenuity!
Šimpanzi umí „sekvencové” chování, v evoluci pomohlo i nám. Základní schopnost dělit svou činnost na sekvenci úkonů, která je základem lidské řeči i technologické kultury, se dle nového pozorování mohla vyvinout ještě předtím, než se lidé a opice před miliony let rozdělili.
Blíží se první nový lék na astma za posledních 50 let. Monoklonální protilátka benralizumab se v klinické studii ukázala být účinnější než standardní léčba. Krom astmatických záchvatů má pomáhat i pacientům s CHOPN.
Vystavení olovu ve 20. století trvale poškodilo duševní zdraví (nejen) Američanů. Podle studie Dukeovy univerzity expozice olovu z výfukových plynů automobilů v dětství významně ovlivnila duševní zdraví Američanů a za posledních 75 let přispěla ke 151 milionům případů psychických poruch.
Spalniček globálně přibylo, meziročně narostly o pětinu. Nová zpráva WHO a CDC varuje, že celosvětově vzrostly v roce 2023 o 20 % případy infekce spalničkami. Celkově došlo vloni na 10,3 milionu onemocnění.
Kvantový čip Willow demonstroval schopnost překonávat klasické čipy. Wllow dokončil výpočet za 5 minut – stejný úkol by nejrychlejšímu klasickému superpočítači zabral 10 tredecillionů let, což je podstatně víc než současné stáří vesmíru.
NASA popsala poslední let let vrtulníčku Ingenuity na Marsu. Optický systém vrtulníku, který soužil k navigaci, špatně vyhodnotil pozici. Vrtulníček tedy přešel k nouzovému přistání, které bylo ale naslepo a dopadlo tak tvrdě.
Bottom
Temné komety se vyskytují ve dvou odlišných typech. Některé asteroidy mají i vlastnosti komet. Poprvé na to ukázala ‚Oumuamua, podobných objektů však přibývá – a mají i různé rodiny.
Skrytý tuk může souviset s Alzheimerem, koreluje s nemocí desítky let před jejím propuknutím. Viscerální tuk, typ skrytého tělesného tuku obklopujícího vnitřní orgány, byl spojen s hromaděním amyloidních plaků a tau klubek, charakteristických znaků Alzheimerovy choroby, a to až 20 let předtím, než se projeví její příznaky.
Četnost vyměšování může hodně říkat o vašem zdraví. Častější zácpa i průjem mohou indikovat nějaký zdravotní problém. Podle nového výzkumu je naopak optimální vyprazdňováním stolice jednou až dvakrát denně.
Změna klimatu nejvíce škodí mladším lidem. V rozporu s dřívějším přesvědčením, že ohrožuje především starší lidi, nová mexická studie ukazuje, že úmrtí v důsledku horka mají nepřiměřený dopad zejména na mladší 35 let.
AI předpovídá rychlejší regionální oteplování, než se očekávalo. V regionech jako jižní Asie, Středomoří, střední Evropa a subsaharská Afrika by teplota mohla do roku 2040 překročit 1,5 °C a do roku 2060 3 °C.
Výtrysk z černé díry zasáhl masivní kosmické těleso, oznámila NASA. Americký vesmírný dalekohled Chandra zachytil fascinující kolizi kosmického měřítka. Proud částic a energie z černé díry narazil do masivního vesmírného objektu, čímž jej výrazně narušil.
Bonusy
„Fackovací terapie“ se konečně dočkala políčku. Jeden ze šarlatánů s jednou z nejbizarnějších terapií alternativní medicíny je za mřížemi již nějaký čas, nově se však dočkal odsouzení ze zabití.
CO BY KDYBY neexistovala hudba? V nejnovějším díle popularizační talkshow se řešilo, jak souvisí hudba s fyzikou a fyzika s hudbou – a jak jinak lze hudbu cítit, než pouze našim sluchem…
[red]
Vědátor vznikl v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]
tvv2024_50