Pan Xiao, zdroj: Journey to Self-Healing, vlastní

Zdroj obrázku:

Journey to Self-Healing, vlastní

„Fackovací terapie“ se konečně dočkala políčku

TLDR: Jeden ze šarlatánů s jednou z nejbizarnějších terapií alternativní medicíny je za mřížemi již nějaký čas, nově se však dočkal odsouzení ze zabití. Zdroj AP a hír.

Byla nebyla, 71letá Danielle Carr-Gomm, diabetička, hledala alternativy k léčbě diabetes bez inzulinu. Inu, chopil se ji pán z obrázku, Hongchi Xiao, autor „fackovací terapie“, a poradil ji, aby si přestala píchat inzulin a uvěřila slibované léčivé síle jeho vynálezu.

Jak to dopadne, vás nejspíše nepřekvapí.

Poslední oběť

Danielle se na jeho workshopech objevila již dříve. V roce 2016 se účastnila jednoho sezení v Bulharsku, kde poprvé vysadila inzulin. Její stav se tehdy kriticky zhoršil, ale po návratu k běžné léčbě se zotavila. To ji však neodradilo a o několik měsíců později navštívila další workshop, tentokrát v Anglii.

Bohužel se během několika dní Daniellin zdravotní stav zhoršil – a vedl k její předčasné smrti#omg

Zdroj: Warner, Journey to Self-Healing, vlastní
Zdroj: Warner, Journey to Self-Healing, vlastní

Během workshopu v Anglii byl Danielle doporučen naprostý zákaz užívání inzulinu, přičemž další účastníci uvedli, že její zhoršující se stav byl interpretován jako „součást léčebného procesu“. Třetí den byla tak slabá, že nemohla reagovat na otázky a večer již kvílela bolestí.

Přesto Xiao odmítl zavolat záchrannou službu.

Jak to má fungovat?

Xiao, samozvaný léčitel bez lékařské kvalifikace, se stal kontroverzní osobností již dříve kvůli propagaci metody přesně zvané Paida Lajin – postavené na poplácávání („pai“ v čínštině) a plácání („da“) po kůži, zatímco lajin zahrnuje zaujímání různých pozic k protažení svalů.

Technicky vzato je to tedy spíše „poplácávací terapie“, ale ono poplácávání je nakonec tak silné, že vznikají modřiny/podlitiny… Asi každopádně nebude šokantní, že terapie není posvěcená běžnou medicínou – přičemž ji Xiao propaguje jako náhražku té běžné medicíny.

Manuál terapie. Zdroj: Xiao Hongshi/BBC
Manuál terapie. Zdroj: Xiao Hongshi/BBC

Jak ukazuje video z workshopu v Malajsii v roce 2012, který externě vedl pan Xiao, účastníci se v rámci terapie vydatně plácají po různých částech těla, zejména po kloubech a hlavě, to celé dokud jejich kůže nezčervená.

Někteří mohou pokračovat v protahování vleže na stolech nebo na podlaze, opřeni o stěny nebo o zárubně dveří. To je asi nejméně problematická část terapie.

Paida a lajin každopádně souvisejí s konceptem tradiční čínské medicíny známým jako „sha“, tedy s přesvědčením, že krev může být „otrávena“ toxiny a je třeba ji vypudit. Lidé v rámci terapie věří, že paida a lajin zlepšují krevní oběh a odvádějí „sha“.

Historie fackování

Asi netřeba znovu dodávat, že to jaksi nemá žádné kořeny v racionální léčbě. Xiaovy metody byly tak již spojeny s více úmrtími, včetně smrti šestiletého chlapce v Austrálii v roce 2015 poté, co jeho rodiče na Xiaovu radu vysadili (opět) léčbu inzulinem. Navzdory těmto událostem Xiao nadále obhajoval své neověřené techniky a odmítal zavedené lékařské postupy…

Tento měsíc byl Xiao konečně v Británii odsouzen k deseti letům vězení za neúmyslné zabití Danielle Carr-Gomm. Mrtvým to život nevrátí, ale aspoň to snižuje šanci, že se dočká dalších fragů.

Soudce označil jeho chování za „naprosto nezodpovědné“ a vyjádřil obavy, že by mohl ve své praxi pokračovat, pokud by nebyl zadržen. Asi bych dodal, že je naprosto nezodpovědná i skutečnost, že řada dalších podobných šejdířů stále běhá po svobodě – a současný systém bohužel musí čekat na to, až se začnou vršit nebožtíci, než může skutečně začít jednat…

 [Ladislav Loukota]

Vědátor vznikl v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Reklama

Reklama

Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.
Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.