Virus spalniček, neasik. Zdroj: CDC

Zdroj obrázku:

CDC

Spalniček globálně přibylo, meziročně narostly o pětinu

TLDR: Nová zpráva WHO a CDC varuje, že celosvětově vzrostly v roce 2023 o 20 % případy infekce spalničkami. Celkově došlo vloni na 10,3 milionu onemocnění. Oznámení hír.

Vše, co bylo v módě kdysi, se do ní znovu časem dostane! Ekonomické krize a národovecké politiky si již můžeme v nových 20. letech odškrtnout, ale i některé staré choroby znovu ťukají na dveře. Spalniček tak dle nového prohlášení WHO a CDC v globální meziročně přibylo o 20 %. Za nárůst může – chvíle napětí – nedostatečné očkování!

Kdo je postižen

Statistika vychází ze srovnání let 2022 a 2023, data pro rok letošní zatím létají v luftě. Ačkoliv však víme dobře, že spalničkám lze předcházet dvěma dávkami vakcíny, víc než 22 milionů dětí v roce 2023 první dávku vakcíny proti spalničkám nedostalo. První dávku má v globálu 83 % dětí, doporučenou druhou dávku dostalo pouze 74 % dětí

K prevenci epidemií a ochraně populace před jedním z nejnakažlivějších virů na světě je v každé zemi a komunitě přitom nutností pokrytí nejméně 95 % oběma dávkami. Takže není úplně šokantní, že přibývá případů. Nárůstu se tak vloni dočkalo 57 zemí – celkově choroby přibylo ve všech regionech kromě Ameriky.

Výrazný nárůst případů zaznamenala WHO v africkém (ten zabral polovinu případů), východostředomořském, evropském, jihovýchodním asijském a západním tichomořském regionu. Zmíněný 20% nárůst platí jenom při skutečně globálním náhledu, lokálně může nárůst být víc jak 60% oproti předešlému roku…

Zdroj: BBC, vlastní
Zdroj: BBC, vlastní

Kdo na to zařval?

Spalničky mohou navzdory své pověsti infikovat staré i mladé, byť je nemoc více asociována s těmi druhými. Aktuální statistika vyčítá, že v roce 2023 zemřelo v důsledku spalniček odhadem 107 500 osob, většinou dětí mladších 5 let. To je, paradoxně, ta lepší zpráva!

Jedná se totiž o 8% pokles oproti předchozímu roku! K mírnému snížení počtu úmrtí došlo především proto, že k prudkému nárůstu případů došlo v zemích a regionech, kde je pravděpodobnost úmrtí dětí se spalničkami nižší díky lepšímu stavu výživy a přístupu ke zdravotnickým službám. Vyšší šíření přesto může tyto výhody časem umazat.

I když lidé spalničky přežijí, může dojít k závažným zdravotním následkům, z nichž některé jsou celoživotní. Kojenci a malé děti jsou nejvíce ohroženi vážnými komplikacemi onemocnění, mezi které patří slepota, zápal plic a infekce způsobující otok + potenciální poškození mozku. Zkrátka samé záležitosti pro gurmány!

Spalničky, neasik. Zdroj: ECDC
Spalničky, neasik. Zdroj: ECDC

Co nás čeká?

Jelikož případů spalniček přibývá a epidemií přibývá, je jaksi v ohrožení plán eradikovat spalničky do roku 2030. Například Brazílie je jednou z posledních zemí, které byly potvrzeny jako místa, kde byla choroba eliminována. U nás byl naopak po dvouleté pauze opět v únoru potvrzen znovu potvrzen výskyt spalniček…

Ačkoliv je šíření v Česku často shazováno na různé migranty podle toho, který stát z naší hemisféry je zrovna v hledáčku, globální pokles naznačuje, že jde o zástupný problém. Ostatně, virus u nás typicky reintrodukují turisté vracející se z Asie. Důvěra v očkování každopádně klesá i mimo Česko, a dost možná bude bohužel potřeba prožít si pár dalších pandemií, abychom se mohli na vlastní kůži přesvědčit, že nejde o Satanův vynález, ale jeden z objektivně nejvýznamnějších a nejlepších vynálezů lidských dějin!

[Ladislav Loukota, MK]

Vědátor vznikl v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Reklama

Reklama

Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.
Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.