Kvantočipy & Marsorganika – Dvoutýden ve vědě 27.6 až 10. července 2022

Vítejte v druhé polovině roku – a dvojnásobné porci novinek vědátorů!

26. a 27. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
26. a 27. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Aktivitu prvních galaxií mohly udusit jejich vlastní černé díry. Příliš aktivní konzumace supermasivní černou dírou redukuje plyn dostupný pro tvorbu nových hvězd – japonská studie to nyní poprvé také dokázala pozorováním.

Zemědělství se šířilo nejen kulturou, ale i geny. Mapování migrace prvních zemědělců odhalilo víc také o žalostném stavu populací lovců-sběračů. Nová práce opět otevírá debatu o tom, jestli se farmařeníšířilo spíšemigrací nebo kulturní výměnou.

Nadměrná konzumace proteinů snižuje hladinu testosteronu. Z metastudie, která vyhodnotila závěry 27 vědeckých prací, vyplývá, že nízký podíl sacharidů v potravě a nadměrný příjem bílkovin může způsobovat snížení hladiny testosteronu u mužů.

Aminokyseliny vydrží při povrchu Marsu max. 20 milionů let. Experiment působení radiace ukazuje, že život má na Marsu šanci jen 1 metr hlouběji a níž.

Spojováním kvantových teček vznikl první kvantový obvod. Australští výzkumníci vytvořili analogické obvody křemíkového čipu s pomocí kvantových teček.

Vzniká čip, který bude v těle umět rozeznat infarkt & mrtvici. Implantát měří srážlivost krevních buněk, rizikové pacienty by mohl monitorovat po 24 hodin.

Dále hráli

Očkování proti chřipce redukuje riziko Alzheimera, ukázala data. Analýza skoro 2 milionů lidí naznačuje, že redukce virových infekcí a zánětů redukuje aktivaci Alzheimerovy choroby.

Strojové učení v Chicagu predikuje míru zločinnosti na týden dopředu. Počítač s 90% úspěšností označuje oblasti s vysokou pravděpodobností brzké vyšší zločinnosti.

Čeští vědci zakódovali informace chemicky do nitra molekul. Paramagnetické kódování informací pomocí lanthanoidů může být jednou nástupcem RFID bezkontaktních čipů.

Mikročočkování poprvé odhalilo možnou osamocenou černou díru. Astronomové detekovali suprhmotný objekt deformující světlo ve svém okolí. Krom černodíry může jít ale i o neutronku.

Jedno z tématických videí dvoutýdne.

Roztoči na tvářích lidí se možná z parazitů stávají symbionty. Trudníci disponují v mladém věku více buňkami než v dospělosti, což odporuje starším tezím, které u parazitů čekají opak.

Pivo svědčí lidskému mikrobiomu – a to i pivo nealkoholické. Jedno denně zvyšuje rozmanitost symbiotických střevních organismů, alkohol u toho být nemusí.

Izrael bude doplňovat sladkovodní jezero desalinovanou mořskou vodou. Přistoupí ke kroku jako první stát na světě, analýza vlivu projektu může být precedentem do budoucna.

„Minimozky“ odhalily víc o vzniku Pitt-Hopkinsova syndromu. Mutace jednoho genu může způsobovat problémy mezibuněčné signalizace a tak vést k poklesu komplexnosti mozku. Ukázala to studie organoidů vytvořených z mozkových buněk pacientů – a možná položila i základy pro budoucí léčbu.

Jedna z animací pro plašení mezilidských kladiv.

Injekce pro hubnutí možná úspěšně otestována u lidí. Série injekcí trvající rok a půl suplementuje v těle hormony podporující metabolizaci potravy. Lidem s nadváhou pomohl lék bez významnější nežádoucích účinků ztratit kolem 20 % tělesné váhy.

Odhalen metabolit, který po cvičení snižuje chuť k jídlu. Umělá suplementace látek vznikajících jinak při cvičení u myší demonstrovala, že mohou snižovat kalorický příjem. Ale neplatí to nutně vždy.

BONUSOVÁ TÉMATA (DVOU)TÝDNE: Papír z mramoru by jednou mohl nahradit ten ze stromů. I z drcených kousků mramoru lze vytvářet materiál podobný klasickému papíru. Má navíc celou řadu dalších výhod. Ve velkém ho již vyrábějí na Taiwanu.

Když vyhodíte pavouka oknem, má šanci přežít? Nejspíše nemá. Ale příroda si vždycky může najít cestu…

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme dali i dvounásobnou dávku videí: krom rozhovoru s historikem literatury Vladimírem Papouškem (viz výš), dále novinky o Stonehenge, laserovém letu na Mars či populaci hmyzu, Tondův speciál o komunikaci vědy, téma o obraně proti asteroidům (viz nejvýš) a animaci o vývoji plodu + možnosti rozdělení ISS (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama