Když vyhodíte pavouka oknem, má šanci přežít?

TLDR: Nejspíše nemá. Ale příroda si vždycky může najít cestu… Zdroj tuna.

Kam s ním?

Představte si klasickou situaci, kterou zažila nejspíše řada z nás – sedíte na toaletě… a uvidíte pavouka! Dost možná bude následovat klasická nerudovská otázka…

Pokud jste letargici, možná ho necháte být v poklidu, protože víte, že u vás doma pomáhat nejspíše lovit jinou havěť.

Pokud jste panikáři, zlikvidujete tu osminohou bestii dřív, než ona zlikviduje vás!!§ Ideálně jaderným útokem z orbity! Je to jediný způsob, jak si být jistý

Ale pokud jste kdesi mezi těmito stavy, možná pavouka něžně uchopíte do plochy časopisu Score (co jiného mít na záchodě ostatně?) a vyhodíte ven z okna. Jak moc lidumilný, či spíše pavoukomilný tento přístup je? Spoiler Alert: Nejspíše moc ne.

Server LiveScience se na téma pár let nazpět zeptal pavoukologa Roba Crawforda, kurátora arachnidů Burkeho přírodovědného muzea v Seattlu. A odpovědí je, že většina pavouků, poněkud nepřekvapivě, žije typicky v prostředí, kterému jsou nejlépe přizpůsobení.

To znamená, že domácí pavouček má pramalou šanci nalézt štěstí (a přežití) ve venkovních podmínkách.

Záleží na kontextu

Záleží samozřejmě na dané situaci, takže pokud jste našli pavouka uvnitř své čerstvě zkolaudované chaty uprostřed lesů, bude to asi jiná situace, než když ho odhalíte v osmém patře paneláku na Jižním městě. Rovněž třeba v Austrálii má arachnofobie své dílčí rozumné místo v šancích na vaše přežití.

Pro klasické, české a urbanizované prostředí je ale drtivá většina pavouků naprosto neškodná, ba dokonce přínosná pro redukci škůdců. To samozřejmě platí pouze v případě, že neřešíte infestaci, za kterou by se nestyděl ani swarm Kerriganové – v tom případě mají ale vaše problémy zase zřejmě jiné kořeny než pavouky samotné…


Nejčastější čeští pavouci

Pokoutník

Pokoutníci jsou poměrně velcí pavouci, kteří si v přírodě tkají sítě na skalách, v dutých stromech, pod vývraty. Nu a v našich obydlích si tkají sítě na podobných místech – ve sklepích, garážích, v šachtách, ve vzduchotechnice, za skříněmi, prostě „po koutech“; odtud jejich jméno.

Zápřednice

Zápřednice jsou velcí pavouci, kteří můžou kousnout. Zápřednice jedovatá, Cheiracanthium punctorium, se vyskytuje v teplých oblastech našeho státu (Polabí, střední a středozápadní Čechy, jižní Morava), nejčastěji na loukách. Zapřádá si pavučinové hnízdo v klasech trav.

Křižák obecný

Četli jste knížku Trampoty brouka Pytlíka od Ondřeje Sekory? Nebo knížku Kulihrášek a kouzlo zlaté jahody? Ne? Ale to je škoda. Jsou to pěkné příběhy a jedním z jejich hrdinů je křižák obecný, Araneus diadematus. Vyskytuje se úplně všude – v řídkých lesích na keřích, na lesních okrajích, na vysokých bylinách, ve starých kolnách…

Z článku Arachnology.cz, více zde.


Co více, pavoučci žijící uvnitř domů mají typicky více než jednoho člena své populace. Likvidace jediného pavouka tedy váš problém neřeší, jako spíše odsouvá mimo vaše zorné pole. Pavouci se před vámi obvykle také nechtějí producírovat, ale využívají různé neobávané (alespoň lidmi) části vašeho domu či bytu, takže vás vlastně na srdci může hřát, že vaše domácí zdroje sdílíte s přírodou.

S tím se také pojí recept, jak redukovat průniky vašeho a pavoučího domácího prostoru.

Spolu, ale přece sami

Pamětníci spolubydlení nejspíše tuší, že není příjemné potkávat cizí (nota bene neplatící!) nájemníky na pravidelné bázi. Co ale dělat s těmito bytostmi, pokud je nechcete či nemusíte zašlapávat či rovnou defenestrovat?

Pokud chcete vidět méně pavouků například v ložnici nebo obývacím pokoji, vyplňte mezery a škvíry ve svém příbytku těsněním, hadry nebo povětrnostními lištami. Bude to jistější řešení, než sahat po nastražení jedu nebo jiné důkladnější deratizaci.

Každopádně platí, že pavouci jsou v drtivé většině případů vaši osminozí kemové!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

4 komentáře: „Když vyhodíte pavouka oknem, má šanci přežít?

 • 07. července 2022 (08:47)
  Permalink

  Nedávno jsem opravoval skříňku na WC, odsunu jí a po podlaze zoufale běží samice s kokonem vajíček, tak jsem počkal až zaleze do stupaček a šel to dodělat až za pár minut … výsledkem nebyla od manželky pochvala za poličku, ale vynadání, že jsem toho pavouka nezabil a nevyhodil. Nu, obrázek si udělejte sami.

  Reagovat
 • 08. července 2022 (09:51)
  Permalink

  Zdravím, já si doma pěstuji tři vypasené třesavky a pak mi po bytě poskakují skákavky pruhované .:) ale nemam moc ráda jiné ,, spolubydlící,, jako jsou pokoutníci a mravenci.. Přemýšlela nad tím zda to země neděla pavoučího rasistu 😀

  Reagovat
  • 18. července 2022 (10:12)
   Permalink

   Mno, ty třesavky žerou ty skákavky, to není moc dobrej ekosystém.

   Reagovat
 • 09. července 2022 (07:16)
  Permalink

  Pavouky, pavoučky miluji. Dávám jim v bytě prostor a nevadí mi, že tu se mnou jsou- naopak. NIKDY bych je nezašápla, nezničila. Mám z nich zkrátka radost ! m.s.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama