Potvrzeno: sluneční soustavou prolétá druhý mezihvězdný objekt, jmenuje se Borisov

TLDR verze: Sluneční soustavu nejspíše navštívil další mezihvězdný objekt, konkrétně patrně kometa. Nejnověji se podařilo jej zachytit i ve viditelném spektru. Španělští astronomové, kteří měření viditelného spektra provedli, shrnují v článku i důvody, proč je možné jej považovat za cizince.

KOMETA JMÉNEM BORISOV

Tak to podle všeho vypadá, že sluneční soustavu opravdu navštívil další mezihvězdný tulák. Zatímco před časem nás bombardovala – tedy přesněji, naše média bombardovala – ‚Oumuamua, nyní se zdá, že máme co dělat s příletem dalšího interstelárního objektu. Pesimisté si sice možná vzpomenou na asteroidy brouků ze soustavy Klendathu, tak daleko ale zacházet nebudeme. Prozatím.

Prvenství ‚Oumuamua už nikdo neodpáře, nebylo ale jasno, co se týče její unikátnosti. Nyní se zdá, že máme buď obrovské štěstí nebo, že když už víme na co se koukat, nejsou přelety mezihvězdných těles zase taková vzácnost. Nově objevené těleso se jmenuje C 2019 Q4 (Borisov) podle svého objevitele, amatérského astronoma Gennadyho Borisova. Ten se totiž zprvu domníval, že jde o „běžnou“ kometu a u takových je zvyk dávat jméno právě dle prvního pozorovatele. Výše uvedený název je vlastně provizorní, neboť podobná metodika by se na mezihvězdná tělesa aplikovat neměla. Všude se ale už o hovoří o interstelárnímu Borisovovi natolik, že jméno už mu asi zůstane.

Jako první se podařilo v barvě zachytit Borisova observatoři Gemini na havajské Maunakea v noci z 9. na 10. září. Nejnověji se pak týmu astronomů kolem španělského Instituto de Astrofísica de Canarias podařilo zachytit i viditelné spektrum objektu! V teleskopech se nám tak jako na módní přehlídce vykreslila „klasická“ kometa i s kómou a ohonem.

C/2019 Q4 (Borisov) v plné kráse. (Zdroj: Gemini Observatory)

PŘIŠLO TO TAM ZVENKU!

Co nás vede k závěru, že jde opravdu o mezihvězdné těleso? Astronomové z výše řečeného institutu Carlos a Raúl de la Fuente Marcos k tomu v souvislosti s pozorováním viditelného spektra shrnují už dříve tušené: Simulace s užitím posledních známých dat orbity Borisova kolem Slunce naznačují, že jeho původ je mimo naši soustavu. Pod vliv Slunce se dostal „jen“ před 50 000 lety a do soustavy vlétává více než 500 násobkem únikové rychlosti! Když fičák, tak pořádný.

Hyperbolická dráha Borisova je zkrátka prďácka a ze všeho nejvíc připomíná hozenou ledovou kouli. Ovšem hozenou NĚKDE TAM VENKU! Samozřejmě, nelze zatím stoprocentně vyloučit, že jsme neudělali chybu. Borisov se nyní velmi špatně pozoruje a tým na Kanárských ostrovech při pořizování prvních snímků musel prokázat pořádnou trpělivost. Pozorování bude brzy ještě více, stejně jako propočtů. Pokud ale někdo neudělal kapitální chybu, tak se domnívám, že o status mezihvězdného návštěvníka již milý Borisov nepřijde. Snad budeme mít více času se na něj soustředit, než v případě ‚Oumuamua, kterou jsme málem nestihli. A zase bude o čem mluvit v odborných kruzích…i v jiných kuloárech.

Mezi Borisovem a Oumuamou

Již před dvěma lety během pozorování ‚Oumuamua jsem ale psal, že až do příletu více mezihvězdných objektů zkrátka nevíme, nakolik je ‚Oumuamua skutečně divné těleso, a nakolik je tam venku normální. Borisov, který momentálně působí méně divněji, je konečně oním prvním srovnáním! Jenže příliš moudří z tohoto dosavadního srovnání zatím nejsme. Borisov je totiž do značné míry odlišný objekt oproti ‚Oumuamua. Alespoň tedy co lze samozřejmě nyní soudit.

Tak třeba je Borisov nejspíše poměrně tradiční kometou, zatímco ‚Oumuamua byla… cosi mezi vyhořelou kometou, asteroidem a změtí trosek (anebo ufounským kosmoletem, pokud se zeptáte některých lidí). Tím se nám Borisov o něco lépe vlezl do starších astronomických tezí, jimž se ‚Oumuamua spíše vymykala.

Pravda je, že ‚Oumuamua se nám ale vymykala i kvůli tomu, že jsme ji prostě viděli hrozně málo a hrozně krátce. Ale s tím už toho moc nenaděláme.

Doufám, že vám kontextová reklama prodává nějakou sondu, kterou můžeme ‚Oumuamua dohonit…  

Nicméně, prozatím Borisova taky sledujeme sotva pár týdnů a do čoček nám navíc hází Sluníčko prasátka. Takže těch zajímavých zajímavostí se dočkáme až v dalších měsících, kdy Slunce přestane photobombovat klíčový segment astronomie a my si průlet Borisova kolem vnitřních planet (zvenku Borisov skoro lízne dráhu Marsu!) budeme moct náležitě užít! A užít si i všechny vědátorské novoty!

Již nyní je ale pozoruhodné, že Borisov přilétl ze „severu“ sluneční soustavy, tedy stejně jako ‚Oumuamau. To, vzhledem k putování naší soustavy galaxií, kdy více méně letíme „hlavou napřed“, není tak šokantní. Znamená to ale zatím jediný styčný bod mezi oběma interstelárními objekty – a tak i bod, díky němuž nyní víme, kterou část oblohy pro další mezihvězdné návštěvníky prošmejdit!

[PZ, LL]

O ‚Oumuamua a tom, že jsem ji dva roky četl blbě, jsem taky nedávno pokecal na Ondřejově s astronomem Petrech Scheirichem:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama