Střeva, neasi. Zdroj: Pixabay, vlastní

Zdroj obrázku:

Napište zdroj obrázku

Vejce & Prapeníze – Týden ve vědě 10. až 16. února 2025

Jak se říká – to nejlepší nakonec! V závěru 7. týdne tohoto roku tak přisvišťuje opožděný týden ve vědě. Neseme zjištění kolem zdraví, asteroidů, historie peněz nebo třeba recept na dokonalá vejce.

7. týden ve vědě roku 2025! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
7. týden ve vědě roku 2025! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Popsána metoda pro „dokonale uvařená vejce”. Tzv. periodické vaření využívá střídání krátkých cyklů horké a studené vody k rovnoměrnému, vědecky ověřenému uvaření žloutku i bílku. Proces zahrnuje 8 cyklů umístění vejce na 2 minuty do horké (100 °C) vody, které jsou prokládány 8 cykly umístěním vejce do chladné (30 °C) vody opět na 2 minuty. Celkem jde o 16 cyklů o 32 minutách.

Riziko dopadu planetky se mírně zvýšilo (ale to se čekalo). Nový výpočet dráhy planetky 2024 YR4 zvýšil riziko dopadu na Zemi na 2,2 %. Netřeba ale ještě plašit, takhle statistika funguje. Proč? Skrze vypočítávání dráhy se totiž může pravděpodobnost zvyšovat, i pokud nakonec klesne na nulu. To neznamená, že musí klesnout na nulu – to ještě nevíme – ale netřeba kvůli dosavadnímu zvyšování nutně plašit.

Omega-3 mohou zpomalit biologické stárnutí. Denní příjem jednoho gramu omega-3 mastných kyselin může podle švýcarské studie zpomalit biologické stárnutí až o čtyři měsíce. Pomocí epigenetických hodin k měření procesu stárnutí vědci zjistili, že omega-3 pomáhají snižovat modifikace DNA spojené se stárnutím.

Popsáno, proč nás konzumace vlákniny chrání před infekcemi. Mapování 45 000 střevních mikrobiomů odhalilo víc o dynamice mezi různými druhy bakterií. Autoři se domnívají, že výhledově by studium efektu střevní mikrobioty mohlo vést k novým způsobům prevence a léčby infekcí bez použití antibiotik. Například namísto přímého zabíjení škodlivých bakterií (které mohou poškodit i dobré bakterie) bychom mohli posílit spoluvýjimky nebo vytvořit stravu, která by podporovala jejich růst. 

Peníze mohly vzniknout díky dálkovému obchodu. Ani směnný obchod, ani nařízení prvních států – analýza předstátních společností Ameriky a Evropy se domnívá, že peníze vznikly kvůli obchodu na dlouhé vzdálenosti. Naznačila to analýza peněžních systémů dvou předstátních společností a jejich platidel – mušlových korálků v Americe a bronzových artefaktů v Evropě. 

Život v hlučném prostředí koreluje s vyšším rizikem obezity. Studie českého institutu SYRI sice nepřinesla přímé spojení, ale předpokládá, že častější konzumace jídla by mohla být reakcí na vyšší stres vyvolaný hlukem. Hluková zátěž je již spojována s kardiovaskulárními problémy a špatným spánkem, ale její role v obezitě je méně prozkoumána.

Bottom

Oteplení o 0,5 °C zvětší 3x oblasti, které jsou pro člověka příliš horké. Rozloha neobyvatelných oblastí při oteplení o 2 °C (oproti roku 1800) pokryje až 6 % zemského povrchu, což je přibližně rozloha všech zemí EU. Efekt vyšších teplot se liší dle věku. Starší lidé budou čelit životu nebezpečnému horku na přibližně 35 % území světa, zejména v oblastech jako je saharská Afrika a jižní Asie. Při oteplení o 4 °C by 40 % světové pevniny mohlo být nebezpečně horké pro lidi kolem 60 let, přičemž smrtelný úpal by hrozil i mladším dospělým. Od roku 2000 zemřelo při extrémních vedrech více než 260 000 lidí…

Třídenní výhradní konzumace džusů může narušit střevní a ústní mikrobiomy. Nedávná studie z Northwestern University varuje, že „očista džusem” vede ke zvýšení počtu bakterií spojených se záněty a zároveň ke snížení počtu prospěšných mikrobů. U účastníků, kteří kombinovali džusy s plnohodnotnými potravinami, se negativní účinky projevily méně, zatímco u těch, kteří se stravovali celkovou rostlinnou stravou, se projevil potenciální přínos pro mikrobiom.

Poprvé dosažena kvantová teleportace logických bran. Pokrok slibuje přenášení kvantových algoritmů napříč fyzicky oddělenými procesory a efektivně tak propojit více kvantových počítačů do jedné sítě. Na rozdíl od předchozích kvantově-teleportačních experimentů, které se zaměřovaly na jednotlivé kvantové stavy, tato studie prokázala přenos základních výpočetních operací.

Zobrazování sítnice pomocí AI umožňuje včasné odhalení onemocnění. Dosud nejpodrobnější mapy sítnice vzniklé z 50 000 skenů ukázaly na možnost dřívější diagnostiky nemocí, jako je cukrovka, demence a roztroušená skleróza. Krom mapy nová studie identifikovala také 294 genů ovlivňujících tloušťku sítnice – to dává nové možnosti využít rutinního zobrazování očí sloužilo jako neinvazivní diagnostický nástroj.

Internetové kabely by mohly usnadnit včasnou detekci zemětřesení. Vznikl nový algoritmus, který využívá optické kabely jako senzory pro rychlejší detekci zemětřesení. Vibrace šířící se zemí jsou zachyceny kabely a následně analyzovány. Optické sítě, které již pokrývají obydlené oblasti a oceány, by bylo možné překovat do tisíců nových seismických senzorů. Není to ovšem rozhodně nový nápad, bránily tomu ale dosud praktické důvody včetně odfiltrování „ruchů” (čili oné běžné komunikace skrz kabely), které nový algoritmus adresuje.

Geneticky upravená rýže produkuje koenzym Q10. Vylepšená rýže obsahuje sloučeninu nezbytnou pro lidské zdraví, zejména pro ochranu srdce. Čínští vědátoři pomocí cílené editace genů upravili pouhých pět aminokyselin v enzymu Coq1, což rýži umožnilo syntetizovat CoQ10 namísto typického CoQ9, který se vyskytuje v obilovinách.

Bonusy

Kolik koňských sil má kůň? Jeden kůň má mezi 1 až 15 koňskými silami – ale obvykle to v praxi znamená jenom 1 koňskou sílu, pokud výkon zprůměrujeme na typický den.

Proč astrobiologové hledají život podobný tomu našemu? Protože pro něj máme důkazy – nás. Diametrálně odlišné formy života mohou snad existovat, ale jsou také výrazně spekulativnější.

Co by kdyby… v Evropě stále žili lvi? Navštívili jsem ZOO Hodonín! Hlavní téma? 🐾 Narození lvů! Proč je příchod lvíčat na svět tak výjimečný? Jak funguje hierarchie lví smečky a jaké jsou nástrahy, které lví mláďata čekají?

Pokec o Stiga hokeji s legendami P. Petrem a M. Maděrou. V novém vědátorském pořadu se JaRon zaměří na téma sic nevědecké, ale i tak blízké své osobě! Dnes skrze pokec o Stiga šmrdlacím hokeji!

Do kosmu vypuštěna první dřevěná družice. Skrze start Falconu 9 byla vypuštěna první družice postavená částečně ze dřeva. Japonský prototyp LignoSat si prozatím hoví v útrobách Dragonu 2, jeho úspěch ale může inspirovat budoucí konstruktéry satelitních konstelací.

YouTube player

[red]

Vědátor vznikl jako spinoff spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd, dnes jej provozuje spolek Hyperion Media. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – kontaktní mail je [email protected]

tvv2025_07

Reklama

Reklama

Copyright © 2025 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.
Copyright © 2025 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.