Turbulentní týden je u konce, prolouskejte si novinky v lidském poznání! Máme tu módu u kosatek, evoluci mozku, historii Venuše nebo třeba… dlouhodobý efekt vakcinace!
Kosatky možná zase začaly nosit „klobouky“ z lososů. V 80. letech pozorovali vědátoři zvláštní chování ve světě kosatek, kdy si jejich samice nasazovaly na čumák mrtvé lososy. Nyní se po 4 dekádách od posledního pozorování trend, zdá se, možná vrací do obliby – jisté to ale zatím není.
Náš mozek rostl pomalu po miliony let, ne rychlými přískoky. Analýza největší databáze fosilií lidských lebek a lebek našich předků naznačila, že naše inteligence nerostla kupředu během prudkých změn, ale jenom postupným zlepšováním.
Za prudké oteplení může hlavně snížení planetárního albeda. Erupce, Slunce či El Niño přispěly rekordnímu nárůstu teplot z let 2023 a 2024. Významným podílníkem byl však také úbytek nízké oblačnosti, který zvýšil teploty… Které dál snížily oblačnost.
Venuše nebyla zřejmě nikdy obyvatelná, míní výzkum. Analýza a modelování možných vývojů atmosféry Venuše naznačilo, že zdejší (možný) vulkanismus produkuje minimum vodních par. Takže nitro Venuše je suché. Takže tu nikdy nebyly tekuté oceány. Takže nejspíše začínala jako horký svět již od počátku!
Studie varuje, že AI do 4 let sníží příjmy hudebního průmyslu o 25 %. AI nás nenahradí – ale může dále vychýlit poměr zisků od jednotlivců ke společnostem. Ilustrací toho, jak to může vypadat, je nová práce organizace CISAC.
Úmrtí na rakovinu děložního čípku po HPV očkování prudce klesla. Jen za posledních deset let došlo podle národních zdravotnických údajů k 62% poklesu úmrtí na rakovinu děložního čípku u žen mladších 25 let.
Bottom
Studie ukazuje, že osamělost výrazně zvyšuje riziko demence. Podle metaanalýzy zahrnující více než 600 000 účastníků z 21 populací z celého světa je chronická osamělost spojena s o 31 % vyšším rizikem vzniku demence.
Muž objevil „jizvu“ po tornádu v australském vnitrozemí pomocí Google Maps. Při procházejí map si muž povšiml 11 kilometrů dlouhé „jizvy“ na Nullarborské planině. To přimělo vědce, aby ji prozkoumali. Analýza odhalila, že jizvu způsobilo silné tornádo, které se odehrálo mezi 16. a 18. listopadem 2022 v odlehlé, neobydlené oblasti.
Vznikly geneticky modifikované kočky bez alergenů. Modifikací genů CH1 a CH2 zodpovědných za produkci alergenního proteinu Fel d 1, který způsobuje až 96 % kočičích alergií, vznikly kočky schopné nevyvolat alergii.
Češi testují plazmový reaktor k likvidaci obtížného odpadu. Česká firma Millenium Technologies vyvinula plazmový reaktor, který dokáže přeměnit těžko recyklovatelné materiály, jako jsou lopatky větrných turbín, na využitelnou energii.
Barbarští válečníci používali v bitvách psychoaktivní látky. Malé lžičky nalezené u pohřbených barbarských bojovníků za hranicemi Římské říše pravděpodobně používaly ke šňupání psychoaktivních látek.
Došlo na oznámení prestižních evropských ERC grantů – česká věda poprvé získala vyšší množství než analogické západní státy jako Belgie a Dánsko. ERC není jenom o „ocenění” snahy různých evropských zemí (součástí programu je btw. i Turecko a Izrael), ale také o zisku zdrojů pro další zlepšování výzkumu.
Bonusy
Hledáme biologické původce duševních onemocnění, říká Kristina Hakenová. Další fulbrightovský pokec se podíval na pracoviště Kristiny Hakenové, která na Národním ústavu duševního zdraví pracuje v týmu, který se snaží najít nové, dosud neznámé markery způsobující schizofrenii či další duševní a/nebo neurodegenerativní onemocnění.
[red]
Vědátor vznikl v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]
tvv2024_49