Kosatka spatřená v říjnu 2024 v Pugetově zálivu s lososem na hlavě. Zdroj: Jim Pasola/Orca Network Whale Sighting Report

Zdroj obrázku:

Jim Pasola/Orca Network Whale Sighting Report

Začaly kosatky zase nosit „klobouky“ z lososů? Možná!

TLDR: V 80. letech pozorovali vědátoři zvláštní chování ve světě kosatek, kdy si jejich samice nasazovaly na čumák mrtvé lososy. Nyní se po 4 dekádách od posledního pozorování trend, zdá se, možná vrací do obliby – jisté to ale zatím není. Oznámení tuna.

Vše, co bylo kdysi v módě, znovu se do módy zase vrátí – toto pravidlo není zřejmě vlastní jenom našemu světu, ale i světu jiných zvířátek. Třeba kosatkám!

U těch bylo nedávno pozorováno, kterak si jedna z nich jako čepici nasadila mrtvého lososa. Co ale ještě zvláštnější je skutečnost, že podobně extravagantní chování bylo pozorováno již během 80. let – a následně jakoby… vyšlo z módy! Hned na úvod si ale dáme spoiler alert: pozorováno to zatím bylo fakt jen u jediného jedince, takže jde-li o trend, teprve uvidíme

Lososové klobouky

Trend lososích klobouků sahá až do roku 1987, kdy byla v Pugetově zálivu spatřena samice s mrtvým lososem na čumáku. Jak moc se chování rozšířilo, samozřejmě přesně nevíme. Zdá se však, že jej následně začaly emulovat i jiné samice původního hejna, a během dalších šesti týdnů bylo se pak rozšířilo až ke třem dalším hejnům. Poté pozorování ustala!

Nyní se však objevilo pozorování kosatky jménem J27 Blackberry, člena J podruhu v Pugetově zálivu, která byla s lososovou čapkou spatřena znovu letošního 25. října. J27 Blackberry je přitom samec narozený v roce 1991 – narodil se tedy až po původní módní vlně! Pokud by vás braly rodinné vztahy, má J27 blízký vztah se svou sestrou J31 a mladším bratrem J39, přičemž sourozenci přišli v roce 2008 o matku J11…

Pokud se ptáte, jak proboha kosatka může nosit mrtvou rybu jako klobouk, když ve vodě existuje poněkud vyšší odpor než na vzduchu, ptáte se správně! Pozorování lidí na souši ukazují, že kosatky nosí svůj „klobouk“ jen při plavání na hladině. Chce to navíc zřejmě určitou šikovnost – de facto balancují lososa na své hlavě. Spíše než našim kloboukům je to tak vlastně podobnější našemu tanci, de facto může jít demonstraci schopností daného jedince. Leč vzhledem k tomu, že chování bylo/je obvykle pozorováno lidmi z hladiny, je chápání celé mechaniky jaksi omezené.

YouTube player

Jiné příklady?

Nicméně, jedno nové pozorování ještě nový trend nedělá – na druhou stranu, kosatky nejspíše skutečně mají své vlastní sociální trendy. Bude tedy rozhodně zajímavé pozorovat, jestli se se lososové čepice znovu vrátí do módy, anebo jejich nasazením spáchal J27 zločin proti módním mravům!

Prozatím je málo důkazů o tom, že se lososové čepice uchytily – nejsou totiž zatím jiná důvěryhodná pozorování jejich nošení jinými biočichy. Vlastně i v případě J27 jde o jediné pozorování, kdy samec čepečku nasadil. Klasicky tak budeme muset počkat na více dat, aby bylo možné trend potvrdit či vyvrátit…

To ale mimochodem není jediný doklad existence sociálních trendů u kosatek. Též jsou občas spatřeny s chaluhami na hlavě – není ale jasné, nakolik jde o módní doplněk a nakolik to může nést jiné benefity. Spekuluje se nad tím, že je nošení chaluh možná zkrátka… příjemné. Kosatky tyto řasy nicméně nežerou, takže se bez jasnějšího pochopení sociálního uvažování daného druhu hledá praktické vysvětlení špatně.

Zdroj: MJ, vlastní
Zdroj: MJ, vlastní

Největší paráda

Taktéž je dobré připomenout, že navzdory určité užitečné skepsi vůči podobně šokantním zprávám… je naše chápání chování jiných druhů velmi, velmi omezené. Je možné, že kosatky nosí čepice podobného druhu třikrát týdně v jiných, lidmi méně očumovaných lokalitách. Pak se ale také snižuje šance, že se to dozvíme

Prozatím je tedy předčasné utíkat do nejbližšího koloniálu pro torzo lososa, pokud byste chtěli emulovat chování kosatek i u sebe doma (no kinkshaning!). Situace se ovšem může změnit! A pokud nám další šmírování keporkaků napoví víc o jejich chování i případných sociálních trendech kosatek, bude takové poznání darem větším, než je ta nejkrásnější paráda!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vznikl v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Reklama

Reklama

Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.
Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.