Růst HDP v diktaturách je do značné míry zmanipulovaný

TLDR: Nová práce naznačuje, že diktatury nejsou oproti demokraciím v takové ekonomické výhodě, jakou naznačovaly jejich oficiální zdroje. Příčinou může být manipulace. Studie tuna.

Diktatury jsou lepší?

Od roku 2002 byl průměrný vykazovaný hospodářský růst v autokraciích dvakrát rychlejší než v demokraciích. Znamená to, že diktátoři, přes jistou bezohlednost, jsou dobrými vládci? Dosáhneme vyšší životní úrovně zvolením diktátora?

Nový výzkum Luise Martineze se to snaží zjistit. Porovnal satelitní snímky nočních světel a jejich jasu v jednotlivých zemích s vykazovaným HDP. Zkombinoval je s údaji think-tanku Freedom House o politických systémech zemí.

Za předpokladu, že nejdemokratičtější země uvádějí údaje o růstu přesně, použil satelitní údaje k odhadu, zda ostatní země uvádějí podhodnocené nebo nadhodnocené údaje HDP. Co zjistil?

Ukázalo se, že diktátory uváděný HDP rostl obvykle mnohem rychleji, než by odpovídalo satelitním snímkům jejich zemí. Rozdíl nevysvětlí jiná struktura ekonomiky nebo nižší průměrný příjem obyvatel. Zvláštní vzorce v údajích naznačují, že příčinou je manipulace.

Zdroj: Martinez et al
Zdroj: Martinez et al

Nedůvěryhodná data

Např. nesrovnalosti se nejčastěji vyskytovaly ve složkách HDP, které se nejsnáze manipulují: investice a vládní výdaje. Dále, zkreslení se zvyšovalo poté, co země ztratila nárok na mezinárodní pomoc.

Diktátoři nejsou žádní troškaři: kumulativní růst HDP mezi lety 2002 a 2021 dosáhl v těchto zemích 147% podle oficiálních čísel. Po zohlednění manipulace se ale snížil na polovinu: 76%.

Vysvětlení je jednoduché: příležitost a motiv. Zpochybňovat oficiální linii a čísla je nebezpečné. A autokratické režimy mají silnou motivaci vykazovat zdravý růst: jeho absence je považována za známku neschopnosti nebo slabosti, což si diktátoři nemohou dovolit.

Jak tedy brát údaje HDP z těchto zemí? Jako orientační. A je potřeba je porovnávat s dalšími indikátory, jako například spotřeba elektřiny. Minimálně do té doby, než začnou být taky manipulované.

Papírové HDP

Tento výzkum vlastně říká, že globální HDP je výrazně nižší, než se uvádí. Toto snížení nezmění životní úroveň a problémy. Změní ale poměrové ukazatele, které mohou měřit úroveň rizika: například úroveň zadlužení k HDP.

A taky to znamená, že dohánění vyspělých zemí některými nesvobodnými státy je z velké míry pouze papírové. Díky své velikosti a rozsahu manipulací vyniká Čína. Ta i preventivně snížila o desítky tisíc počet ekonomických indikátorů.

Zdroj: FT/CNBS
Zdroj: FT/CNBS

Přetištěno se svolením autora z jeho Twitteru.

[David Navrátil, LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama