Ne, na Marsu jsme (asi) nenašli houby

TLDR: Svět se vrací do normálu, a tak se jako bumerang vrátila i pochybná studie, která si myslí, že život na Marsu máme doslova na očích. Studie tuna, debunking tuna.

Našli jsme… houby?

Řeknu vám, je rozhodně velmi příjemné zase po dlouhé době demýtizovat něco, co nesouvisí s covidem, očkováním a vůbec. Joseph Gabriel, neurovědec (!), který dva roky nazpět na základě fotografií (!!) přišel s tím, že „na Marsu možná rostou houby“, se nyní vrátil s „novou“ studií, kde říká v zásadě totéž. A je to velmi pravděpodobně stejný nesmysl jako minule.

Minulá Josephova studie, publikovaná v žurnálu Astrophysics & Space byla nakonec stažena, ale to mu nezabránilo, aby vydal více méně stejnou práci v potenciálně predátorském žurnálu Advances in Microbiology. Občas se tu objevují nějaké nové špeky. Autoři tak třeba provedli měření velikosti a pohybu útvarů, které identifikovali ve veřejně dostupných snímcích marťanských povrchových sond…

Metoda, kterou volí, ale v zásadě stojí jenom na identifikaci podobnostní morfologie údajných hub na fotografiích. Jinak řečeno: s pomocí červené fixky se nakreslí linie kolem něčeho, co autorům připadá podezřelé. A to je všechno. Pokud si pamatujete, jak se ve snímcích z roveru Curiosity podařilo najít myš, mimozemského dědečka anebo Pac-Mana, vítejte v klubu!

Věřit mi nemusíte, můžete si připomenout, jak jsem Josephovu práci rozebral dva roky nazpět s astrobioložkou Julií Novákovou...

„No moment, ale teď ho dissujete až moc“

Ale pozor! Výše uvedené neznamená, že na Marsu nemůže být život! Pravda, zdejší podmínky jsou tuhé jako hovězí ze školní jídelny – je problém si představit, že v radiaci a suchu by tu mohli přežít byť jen mikroorganismy.

Asi víte, že mnozí mikrobi přežívají třeba v rámci pokusů na Mezinárodní vesmírné stanici. Jenže jedna věc je přežít (a ztratit při tom v rámci kolonie polovinu populace), než vás vědci vrátí na Zemi a zalejou vás živinami… a jiná věc je se množit v podobných podmínkách po miliardy let. To první víme, že se děje – to druhé je problém si se známými mikroorganismy představit.

Ale ať nikoho moc nedeprimuji, možné je ledacos, včetně toho, že povrch Rudé planety vypadá spíše jako povrch Hermelínové planety. Jenže! Podobná tvrzení nelze ve vědeckých žurnálech šířit na základě toho, že něco vypadá podezřele na sérii snímků! Protože i když jde o čistokrevnou hypotézu, informace se pak šíří éterem jako oheň poněkud „přetlumočeným“ a zkresleným způsobem. Třeba tak, že „jsme našli na Marsu život“…

Na to, abychom na Marsu potvrdili či vyvrátili přítomnost hub (nebo čehokoliv jiného), budou třeba dočista jiné metody, než studium snímků. Chemické rozbory, odměry vzorků půdy, studium pod mikroskopy. Čistě na základě vnější podobnosti stojí ale houbové tvrzení naprosto na vodě. Protože víme, že to, co vypadá organicky, může být zcela přirozený anorganický jev, a opačně.

Stačí si vzpomenout, kdy jste naposledy viděli mrak připomínající vám nějaké zvíře nebo něčí obličej – pokud byste následně sepsali, že takový mrak může být živoucí tvor, měli byste tezi na cca. stejné úrovni jako Joseph.

Už zase rostou... Zdroj: Marťan/20th Century Fox, Pixabay, vlastní
Už zase rostou… Zdroj: Marťan/20th Century Fox, Pixabay, vlastní

Je to o čekání

Samozřejmě, nikdo není neomylný, a čas od času se i já nechám unést spíše přáním než tím, než co je reálné. Nicméně, obecně platí, že čistá věda potřebuje čas, čas a ještě porci času k tomu. Velká tvrzení vyžadují velké důkazy, a ty zkrátka Joseph nemá – a se současnou úrovní průzkumu Marsu ani mít nemůže.

Pak ovšem také nelze činit podobně odvážné claimy. Spíše než reálný fungus jsme tak, zdá se, na Marsu i tentokrát objevili pouze houby s voctem.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama