Zdroj obrázku:

#Vědátor_v_USA #7 aneb jak se zabydlet v americkém městečku a neudělat chyby

?? Před započetím bádání v US of A se musel #Vědátor_v_USA nejprve uhnízdit ve vlastním BYDLENÍ – a nebylo to pro (semi)mladého badatele věru snadné! :O

Hurá do dalšího dílo #Vědátor_na_Fulbrightu 
aneb blog fyzikální podjednotky JaRona Tomáštíka z cest a stáže v USA #díl7

Opět se totiž potvrdilo, že jakýkoliv předem připravený plán většinou nepřežije střet s realitou! ? Obvody si při shánění nejen bytu, ale i telefonu, účtu a dalších srand trochu připálil i JRN – tak nechť jsou následné rady v tomto civilně-byrokraticky-cestovatelském díle radami i pro vás, budoucí Amerikánce.???
Přepínám za móře:

„Je pravda, že můj prvotní krok na Americké půdě vykazoval znaky exotiky; aby ne, když (mezi)přistanete na Floridě. ? Vedru a vlhku jak v prádelně ještě dopomáhal nedaleko rotující tropický hurikán Humberto ?(ale o tom jsem se rozpovídal tu [1]). Hurá tedy z letiště na hotel. Ale sakra čím? ? Zapomeňte na autobusy a vlaky, Američani prostě mají auta a vy si můžete nas… na své cesty třebas nějaké půjčit ?. Nu, zvolili jsme levnější variantu, dodávku soukromé společnosti, která trasu Orlando -> Cape Canaveral zvládla za pár babek bez bouračky. A super! … i když po 9 hodinách v letadle vám přijde super cokoliv. ?
Každopádně prvotní průzkum na Capu ukázal, že budeme v okruhu stovek kilometrů asi jediní chodci, protože pravý Amík i na 100 metrovou cestu přes ulici startuje 4×4 Chevrolet s motorem snad ze F-16ky.?

O hlavním hřebu pobytu, a to návštěvě NASA Kennedy Space Centre, jsem se na Véčku už rozněžňoval [2]. A tak se přenesme o tisíc kilometrů na sever do cílové destinace Blacksburgu ve Virginii (#TakeMeHomeCountryRoad… ne to je ta druhá Viržínie ?). Tam už na nás přece jen dýchlo „evropštější“ město. Dokonce tu občas i sněží, viz obrázek 4 v koláži! Městečko přívětivě malé, vlastně ještě menší než má milovaná Olomouc; na chodníku dokonce i lidi, semtam cyklista a elektrokoloběžkista a na silnici dar z nebes největší – autobusové linky! Takže plán si po amerikánsku pořídit auto jsem mohl dát k ledu. ?

Best anti car theft control in the US - meme

Čekalo nás plánované hnízdění, avšak… safra nešlo to zrovna po drátkách ?. Po 5 dnech na hotelu furt nic a ještě k tomu jsme začali mít problémy s KAUZALITOU.  Totiž chcete bankovní účet? Musíte mít bydliště a telefon. Chcete bydliště. Musíte obvolávat inzeráty a ukázat „credit history“ ze svého Amerického účtu. Čím voláte, když nemáte americké číslo? No sakra koupit! Ale kam si ho poslat, když NIKDE nebydlíte? Tak hurá na nákupy a osobně objet nabídky. Ale čím, když na okraj města busy nejezdí a auto nemáte… #hlava22

Dnes po provolaných 2000 Kč z evropské simky a hořících nervech už vím, že pro příště je správná posloupnost jediná:
► Nevymýšlet slevy a nákupy online, ihned si zajistit americkou SIMku, klidně v prvním supermarketu.

► z US čísla obvolávat inzeráty na bydlení a poprosit kolegu humana nebo kolegu Ubera o odvozy.

►Když po vás chce týpek 20 babek jen za prohlídku, je to obvykle scam a hledejte bydlení jinde.

►Zajistěte si ihned bankovní účet s kartou a pár šeky do kapsy. Američani jsou z cashe a evropských karet nejen nervózní, ale někde je vůbec neberou. Jako bydliště zatím dáte hotel a pak to upravíte. (y)

Výsledek obrázku pro americans telephone meme

Kéž by to šlo tak snadno nám, ale přece jen jsem se nějak protloukli. Po americku zbytečně megalomanský barák jsme si našli za pět dvanáct před vykopnutím z hotelu (plný při „match day“ amerického fotbalu) a následovaly další kroky 4-X) jako smlouva na elektřinu, na internet, měsíční na bus, VPNko do Evropy atd ?.
Takže příště, až se budu „zase poprvé stěhovat do Ameriky“, už budu vědět… A vy snad taky. (y)

Naše přerostlá kuchyně s obyvákem.
Baráček v 2. patře. Z hospody těžká cesta 🙂

V příštím díle už zase trochu vědátorštěji o univerzitě a zdejším stylu výzkumu! #NotEuropeanAtAll ?

P.S.: O nahánění se s tornádem zde a o geekgasmu v Kennedy Space Center hír.


Pobyt Vědátorových podjednotek v USA je hrazen z grantu Fulbrightovy komise, podpořený MŠMT. Chcete-li se dozvědět o vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměnách mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými, omrkněte jejich stránky Fulbright.cz a nebo rovnou napište dotazy sem a podjednotky Vám určitě vše řádně vysvětlí.

Reklama

Reklama

Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.
Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.