Zdroj obrázku:

#Vědátor_v_USA #4 aneb geekgasm v Kennedy Space Center

#Vědátor_v_USA #4
aneb blog fyzikální podjednotky JaRona Tomáštíka z cest a stáže v USA

O prvních dnech pobytu na Floridě jsem již psal v předchozím díle a střihnout jste si jej mohli i z video vlogu mojí ženy (a občasné grafické podjednotky)  Teryll live.

Ale hybajme do vlastně největší motivace „proč vystoupit z letadla na Floridě“ a tím je KENNEDY SPACE CENTER, neboli přesněji pro veřejnost přístupný Návštěvnický komplex (Visitors complex) ?.

Lidi, za svůj život jsem zažil bezpočet Vánoc, veletrhů, festivalů, koncertů… prolezl jsem Science centra ve Vídni i Londýně… ale dop*dele TOHLE BYLO NĚCO JINÉHO!!! ?? Nikdy jsem necítil takové čisté geekovské nadšení a neužil si tak skvělý čas jako v tomto chrámu minulosti i současnosti amerického výzkumu. A že to s promováním svých úspěchů Amící fakticky umějí!  ??  #KamSeHrabeMatějská ? .

KSC je naprostou #mustsee aneb #musíščučet povinností alespoň jednou za život pro všechny milovníky vědy a techniky bez rozdílu věku, pohlaví, vah a živočišného druhu! ? Na ploše srovnatelné s oběma Olomouckými náměstími (jestli neznáš mapu, tož Googli ?) je doslova narváno vše, co se kdy v kosmonautice událo podstatného od dob Wernera Von Brauna až po Elona Van Muska. Chvilku pobíháte mezi skutečnými raketami z projektů Gemini a Mercury abyste později valili ve výstavním sále oči na projektové prototypy Starlinera, Oriona a skutečný Dragon, co letěl v roce 2012! ??.

Zmíněné exhibice jsou rozesety buď v samostatných budovách nebo jako součást tří kin, z nichž jedno je IMAX. Na místě jsem strávil dva dny (!) a stejně jsem nestihl všechno ?. Samozřejmostí jsou obchody, které tam mají tři… Pořídil jsem tak nějaké placky z misí, hadry… a chňapky do kuchyně ala rukavice ze skafandru. Doufám, že budou hermeticky utěsnitelné, až s nimi budu vařit ve volném prostoru!?

Cesta z města

Je libo víc? Hop do busu na hodinovou projížďku nepřístupnými místy. Bus si to šine o osamělých silnicích, které jsou přivádějícími cestami k startovacím rampám. Současně je místo i přírodní rezervací (aby ne, když tam nesmí lidi) pro amerického národního biočicha Orla bělohlavého a #nevím_čí_národního Aligátora.

Co tedy při projížďce můžete vidět? Když řeknu VAB, crawler, Space X’s 39A a 39B, BlueOrigin a Boeing buildings, fajnšmekři se chytnou…

A jestli se nechytnete, tak mluvím o jedné z největších budov na světě, kde skládaly raketoplány i rakety Saturn 5. Protože raketoplány ani rakety nemají nožičky, přesouvají se pomocí největšího pásového vozu na planetě Crawleru.

Zlatý hřeb dne

Když už jsme u safra největší rakety historie, která se kdy (úspěšně) odlepila z naší Země a pomohla Američanům několikrát dobýt měsíc, tak SATURN V má svou vlastní obrovskou halu. Aby taky ne, když tam leží v celé své olbřímí délce, ověšený logy misí Apollo. Na místě je pochopitelně opět několik (kino)sálů i skutečných vzorků z naší přirozené oběžnice, které astronauti dotáhli zpět na matku Terru.?

Pokud by Vám tohle všechno bylo málo, a ani (proboha) 5-6 exhibic v základním komplexu by nestačilo, nezmínil jsem se o zlatém hřebu celého komplexu. Nu, kde si myslíte, že skončil jeden ze čtyř přeživších raketoplánů jedné z nejslavnějších období NASA, co? ? ?. SPACE SHUTTLE ATLANTIS má vlastní obrovskou halu, kde se ve své moderní majestátnosti vznáší uprostřed, obklíčen foto-chtivými fanoušky, které před vstupem k samotné mašině naladí povinný 20 minutový dokument z interaktivních kinosálů. Chápete to lidi? Není už tohle moc na jedno geekovské srdce?

Otevřeně přiznávám, že mi oči nevlhly jen únavou z neustálého chození, ale také z úcty k tomu všemu, co mě defakto přivedlo k studiu fyziky, a vlastně ve svém důsledku i dovedlo až sem do USA. ??

V sále máte „naprosto nejdokonalejší“ simulátor startu raketoplánu – no pravda nakonec to po 15 minutové čekačce s vámi trochu jen zatřáslo, ale entrée tomu udělali jak kdyby šlo o reálný start. ? V hale vás také kromě rozborů jednotlivých částí – skafandrů, motorů, dlaždic tepelného krytu – čeká i prolézací modely Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), tedy hlavního objektu, které program Space Shuttle pomáhal budovat a bez něhož by tam rozhodně teď neorbitovala.

Fotky vydají za tisíce slov a obojího bylo zde do statusu nasypáno přehršel. Jestli ještě váháte tak neváhejte. Je to pravda asi dražší než dovolená v Chorvatsku, ale když si koupíte letenky rozumně budgetově, pak si dáte budgetové bydlení a koupíte vícedenní tiket (vlastně dvoudenní = roční ? ), tak bratru za 20-30 tisíc Kč máte návštěvu Floridy, pobyt na plážích i nejdokonalejší zážitek pro vaše věduchtivé duše. #atosevyplatí #kdyžušetřítenacigárech

Tolik ke Kennedy Space Center (P.S.: #dop*dele_v_shopu_hrali_soundtrack_masseffect ?a v příštím díle konec srandy a flákání a hezky přistaneme v malém americkém zapadákově Blacksburgu, kde nás už čekalo strastiplné zařizování bydlení na 10 měsíců a mě první minuty v mé budoucí laboratoři na Virginia Tech University.

Ale o tom zase příště!

Pobyt Vědátorových podjednotek v USA je hrazen z grantu Fulbrightovy komise, která se stará o podporu vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými.  Chcete-li se dozvědět více , omrkněte jejich stránky Fulbright.cz a nebo rovnou napište dotazy sem a podjednotky Vám určitě vše řádně vysvětlí.

 

Reklama

Reklama

Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.
Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.