#Vědátor_v_USA #4 aneb geekgasm v Kennedy Space Center

#Vědátor_v_USA #4
aneb blog fyzikální podjednotky JaRona Tomáštíka z cest a stáže v USA

O prvních dnech pobytu na Floridě jsem již psal v předchozím díle a střihnout jste si jej mohli i z video vlogu mojí ženy (a občasné grafické podjednotky)  Teryll live.

Ale hybajme do vlastně největší motivace „proč vystoupit z letadla na Floridě“ a tím je KENNEDY SPACE CENTER, neboli přesněji pro veřejnost přístupný Návštěvnický komplex (Visitors complex) 🚀.

Lidi, za svůj život jsem zažil bezpočet Vánoc, veletrhů, festivalů, koncertů… prolezl jsem Science centra ve Vídni i Londýně… ale dop*dele TOHLE BYLO NĚCO JINÉHO!!! 😌🤓 Nikdy jsem necítil takové čisté geekovské nadšení a neužil si tak skvělý čas jako v tomto chrámu minulosti i současnosti amerického výzkumu. A že to s promováním svých úspěchů Amící fakticky umějí!  🇺🇲  #KamSeHrabeMatějská 😱 .

KSC je naprostou #mustsee aneb #musíščučet povinností alespoň jednou za život pro všechny milovníky vědy a techniky bez rozdílu věku, pohlaví, vah a živočišného druhu! 🦑 Na ploše srovnatelné s oběma Olomouckými náměstími (jestli neznáš mapu, tož Googli 😉) je doslova narváno vše, co se kdy v kosmonautice událo podstatného od dob Wernera Von Brauna až po Elona Van Muska. Chvilku pobíháte mezi skutečnými raketami z projektů Gemini a Mercury abyste později valili ve výstavním sále oči na projektové prototypy Starlinera, Oriona a skutečný Dragon, co letěl v roce 2012! 😱😍.

Zmíněné exhibice jsou rozesety buď v samostatných budovách nebo jako součást tří kin, z nichž jedno je IMAX. Na místě jsem strávil dva dny (!) a stejně jsem nestihl všechno 😲. Samozřejmostí jsou obchody, které tam mají tři… Pořídil jsem tak nějaké placky z misí, hadry… a chňapky do kuchyně ala rukavice ze skafandru. Doufám, že budou hermeticky utěsnitelné, až s nimi budu vařit ve volném prostoru!😁

Cesta z města

Je libo víc? Hop do busu na hodinovou projížďku nepřístupnými místy. Bus si to šine o osamělých silnicích, které jsou přivádějícími cestami k startovacím rampám. Současně je místo i přírodní rezervací (aby ne, když tam nesmí lidi) pro amerického národního biočicha Orla bělohlavého a #nevím_čí_národního Aligátora.

Co tedy při projížďce můžete vidět? Když řeknu VAB, crawler, Space X’s 39A a 39B, BlueOrigin a Boeing buildings, fajnšmekři se chytnou…

A jestli se nechytnete, tak mluvím o jedné z největších budov na světě, kde skládaly raketoplány i rakety Saturn 5. Protože raketoplány ani rakety nemají nožičky, přesouvají se pomocí největšího pásového vozu na planetě Crawleru.

Zlatý hřeb dne

Když už jsme u safra největší rakety historie, která se kdy (úspěšně) odlepila z naší Země a pomohla Američanům několikrát dobýt měsíc, tak SATURN V má svou vlastní obrovskou halu. Aby taky ne, když tam leží v celé své olbřímí délce, ověšený logy misí Apollo. Na místě je pochopitelně opět několik (kino)sálů i skutečných vzorků z naší přirozené oběžnice, které astronauti dotáhli zpět na matku Terru.🚀

Pokud by Vám tohle všechno bylo málo, a ani (proboha) 5-6 exhibic v základním komplexu by nestačilo, nezmínil jsem se o zlatém hřebu celého komplexu. Nu, kde si myslíte, že skončil jeden ze čtyř přeživších raketoplánů jedné z nejslavnějších období NASA, co? 😉 🛬. SPACE SHUTTLE ATLANTIS má vlastní obrovskou halu, kde se ve své moderní majestátnosti vznáší uprostřed, obklíčen foto-chtivými fanoušky, které před vstupem k samotné mašině naladí povinný 20 minutový dokument z interaktivních kinosálů. Chápete to lidi? Není už tohle moc na jedno geekovské srdce? 🤓 

Otevřeně přiznávám, že mi oči nevlhly jen únavou z neustálého chození, ale také z úcty k tomu všemu, co mě defakto přivedlo k studiu fyziky, a vlastně ve svém důsledku i dovedlo až sem do USA. 🇺🇸

V sále máte „naprosto nejdokonalejší“ simulátor startu raketoplánu – no pravda nakonec to po 15 minutové čekačce s vámi trochu jen zatřáslo, ale entrée tomu udělali jak kdyby šlo o reálný start. 😜 V hale vás také kromě rozborů jednotlivých částí – skafandrů, motorů, dlaždic tepelného krytu – čeká i prolézací modely Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), tedy hlavního objektu, které program Space Shuttle pomáhal budovat a bez něhož by tam rozhodně teď neorbitovala.

Fotky vydají za tisíce slov a obojího bylo zde do statusu nasypáno přehršel. Jestli ještě váháte tak neváhejte. Je to pravda asi dražší než dovolená v Chorvatsku, ale když si koupíte letenky rozumně budgetově, pak si dáte budgetové bydlení a koupíte vícedenní tiket (vlastně dvoudenní = roční 🤓 ), tak bratru za 20-30 tisíc Kč máte návštěvu Floridy, pobyt na plážích i nejdokonalejší zážitek pro vaše věduchtivé duše. #atosevyplatí #kdyžušetřítenacigárech

Tolik ke Kennedy Space Center (P.S.: #dop*dele_v_shopu_hrali_soundtrack_masseffect 😍a v příštím díle konec srandy a flákání a hezky přistaneme v malém americkém zapadákově Blacksburgu, kde nás už čekalo strastiplné zařizování bydlení na 10 měsíců a mě první minuty v mé budoucí laboratoři na Virginia Tech University.

Ale o tom zase příště!

Pobyt Vědátorových podjednotek v USA je hrazen z grantu Fulbrightovy komise, která se stará o podporu vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými.  Chcete-li se dozvědět více , omrkněte jejich stránky Fulbright.cz a nebo rovnou napište dotazy sem a podjednotky Vám určitě vše řádně vysvětlí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama