Vědátor_v_USA #2 aneb jen tak si trochu zalétat mezi tornády

#Vědátor_v_USA #2

Když máte letět do Ameriky, první co vás napadne „JAK, A ZA KOLIK“? Pojďme trochu nakouknout pod pokličku současným možnostem.

Samože letenka do USA = díra do peněženky, ale naštěstí dnes už máte širší možnosti.
Naší konečnou destinací bylo menší město Roanoke ve Virginii a startovací místo… nu z ČR a okolí dává smysl letět z Prahy, Bratislavy, Vídně nebo z Polska.
Ať jsme hledali odkudkoliv do Roanoke, vždy to byl alespoň jeden přestup v USA (s tím se počítalo, do takové řiti jako je Roanoke se fakticky nedostanete z Evropy napřímo 😋).  Ale takové letenky s jedním přestupem nebo i se dvěma… všechno stálo zhruba 22 – 30 000 za jednoho. Vynásobte to dvakrát, letíte-li jako pár.

No prostě to je sakra dost, a když už máte rozpočet daný, balík ze stipendia v kapse, začnete uvažovat o LEVNĚJŠÍCH řešeních. 💰 #hrůza

Nechci házet žádnou reklamu, ale chtě-nechtě prostě musím podkouřit Kiwi.com.  Tento původně český projekt dokáže propojit letenky NEspolupracujících společností z NEspolupracijících týmů. Co to znamená? Nu, že návaznost letů není žádný zázrak, ale přece jenom tam jistá NÁ VAZ    NOS              T je.
#ifYouKnowWhatImean #moudří_pochopí 😉
Druhak je průser, že vám nepřeloží kufry z letu na následný let. Takže únavné vyzvednutí kufrů, znovu na check-in a znovu vážení kufrů (někdy mají navíc jiné společnosti jiné požadavky na hmotnost).

Každopádně, na Kiwi jsme nakonec sehnali letenky se 3 (slovy TŘEMI!) přestupy, ale za pakatel, 12 000 na jednoho. Jo, chtělo to asi týdenní hledání, postupné rozhodování pro odlet z Vídně, následné pochopení, že ve 3 ráno se do Vídně fakt blbě dostanete (jen Žluťákem z Prahy nebo Brna). Pak byla na talíři Bratislava, ale stejný problém ranního odletu – to už je fakt lepší vzít hotel – a to už rovnou můžete vrazit peníze místo hotelu do dražší letenky z Prahy.  ¯\_(ツ)_/¯

Naším konečným výsledkem pátrání tak byl let:
    Praha -> Paříž
4 hodiny zevl
    Paříž -> Orlando (Florida USA)
10 hodin zevl
    Orlando -> Washington
2 hodiny zevl
    Washington -> Roanoke

První co nás trklo bylo: „10 podělanejch hodin!?“. To je naprosto čas na ho*no. Než vylezete z letiště, přepravíte se do města a něco si užijete, už abyste zase frčeli zpátky. Navíc musíte počítat se 2-3 hodinami na pasové kontrole.🇺🇲

Nu napadl mě spásný nápad – CO SI DÁT NA FLORIDĚ PROSTĚ VÝLET NA PÁR DNÍ. ❤️
Stejně pokaždé musíte vytáhnout kufry a absolvovat předstartovní přípravy znovu… a místo 10 hodin na letišti strávit třeba… nevím, čtyři dny na Floridských plážích, nebo doprdele v úžasném a vysněném Kennedy Space Centre. Prostě #no_brainer, aneb holky i kluci si najdou to své  ❤️🤗

.
..

a pak zjistíte, že je vlastně vrchol SEZONY HURIKÁNŮ a na Floridu se řítí Dorian, nejsilnější hurikán lvl 5 za posledních pár let, s rychlostí větru přes 200 km/h.

No doprdele !!!😨

Poprvé v životě jsem se začal fakt aktivně zajímat o předpovědi počasí a to ještě na druhé straně planety. Se zvyšující nervozitou jsem nakoukal hodiny videí Tima Pandajise, meteorologa youtubera, díky čemuž už vím co to znamená „shear stress“, proč hurikány kolem Kuby naberou tak setsakramentsky sviňskou sílu a jak přesné jsou modely jejich předpovědí. #nachuja 😋

NAŠTESTÍ se Dorian po pár dnech pustošení Baham (#to_mě_mrzí, fakt, ale je to divný pocit když si chráníte svoji existenci) zastavil před Floridským pobřežím a začal směřovat spíše nahoru. Nakonec to vzal spíše nahoru podél pobřeží a počechral jen Columbii.

My jsme naštěstí letěli za týden po tom, takže cajk.

A nebo ne?“

Hurikán Humberto, lvl 4 přímo ve dnech po našem příletu! 😨
Doprdele, proto tomu asi říkají „Sezona hurikánů“ 😟

Nakonec jsem o našem putování skrze hurikány (se špetkou vědy jak to z meteo hlediska funguje) napsal pro lorda Vědátora status ZDE, což jste si na Véčku už mohli přečíst.
#longstoryshort – i (cirkus) Humberto to vzal podél Floridského pobřeží a spíše „čechral“ okolní ostrovy. Ony totiž hurikány tak nějak vždycky jdou radši po vodě než po souši, kde ztrácí energii. A okolní povětrnostní podmínky je prostě tak šikovně pravidelně nasměrují.

My jsme tak mohli přistát na Floridě, s očekáváním středně propršeného výletu rozhodně bez koupání a s pravděpodobně zavřeným Kennedy Space Centrem.

Jak tomu bylo ve skutečnosti? Počkejte si na další díl… který snad fakticky bude za den či dva, ne za týden jak tento 🙄

#Vědátor_v_USA #Vědátor_na_Fulbrightu

Pobyt Vědátorových podjednotek v USA je hrazen z grantu Fulbrightovy komise, která se stará o podporu vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými.  Chcete-li se dozvědět více , omrkněte jejich stránky Fulbright.cz a nebo rovnou napište dotazy sem a podjednotky Vám určitě vše řádně vysvětlí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama