Objev vody u exoplanety K2-18b je vodou na mlýn hledání života

TLDR verze: Na planetě vzdálené přes 100 světelných let je v atmosféře voda. Není to tak úžasné zjištění, kdyby to neukazovalo na brzkou možnost nových úžasnějších zjištění! Studie tu.

Samá voda, samá voda, hoří!

Voda neboli H2O neboli dihydrogen monoxid je super věc. Možná s ní neoslavujeme dobré zprávy ani nezapíjíme žal, na vodě je však závislá anomálie anorganické chemie z třetí planety od Sluce, jakýsi… život. Voda je vynikající rozpouštědlo polárních a iontových sloučenin, transportuje umně účastní se celé řady biochemických reakcí jako esenciální doprovod a třeba hydrofobní efekt nejspíše dílem stál u vzniku buněčných membrán.

Nenechte se mýlit – voda je pro život jako dělaná. Vědátoři mají problém si představit jiné stejně efektivní látky, které by mohl život používat.

Hledání vody ve vesmíru je tedy klíčové i pro potenciální hledání jiného života. Pravda, za poslední dvě dekády došlo na pár objevů, které naznačují, že tak jednoduché to nebude. V zásadě totiž astronomové zjistili, že vody je ve vesmíru pořádný kotel! Tekutá voda se skoro zcela jistě nachází pod povrchem nejen Marsu, ale i celé řady měsíců i v naší sluneční soustavě. Jestli to indikuje i místní život, zatím samože nevíme. Lze ale říct, že voda ve vesmíru asi není nic moc výjimečného. Pro život bude podstatnější, kde se nachází.

Exoplaneta K2-18b, zdroj: ESA

A proto je nový objev vody u exoplanety K2-18b rozhodně důvod bouchnout flašku minerálky! K2-18b totiž obíhá v zóně života, která dovoluje existenci tekuté vody na povrchu! Což, jak víme ze Země, životu svědčí.

Zjištění učinil tým Giovanny Tinetti z University College London s pomocí dat Hubbleova teleskopu. V jeho čočce tradičně uvízlo světlo hvězdy K2-18b procházející atmosférou planety. Z podobné spektroskopie analýza určila, že u K2-18b může být v atmosféře až 50 % vody!

To by samozřejmě mohlo nahrávat i možnosti, že tu vznikl život. Daná exoplaneta, pravda, K2-18b se nachází 111 světelných let od Země, takže pro potvrzení si asi jen tak nedoletíme. Fotony však možná brzy zastanou i práci kapitána Kirka. Příští generace teleskopů by totiž mohla být schopná daleko přesnějšího chemického šmírování i na dálku.

Ale ještě uno momento!

Nicméně… Zrovna kolem toho, že K2-18b bude rajskou zahradou, bych náboženství ještě nezakládal. Svět je 8 až 9 krát hmotnější než Země. To znamená, že byste se na něm cítili 8 až 9 krát těžší i v okamžiku, kdy zrovna nejdete z all you can eat oběda! Co je horší, panují pochybnosti, jestli je K2-18b vůbec planetou podobnou Zemí.

Podobně hmotné světy se nazývají SuperZemě, poněvadž jde o pravděpodobně kamenné světy, ale podstatě větší. V tomto násobku pozemské hmotnosti však zároveň může jít i o MiniNeptun, čili svět i fous větší… a plynný! Dosavadní odhady hustoty K2-18b sice naznačují, že jde stále ještě o kamenný svět. Ale svoji dobrou pověst bych na to nevsázel! K2-18b navíc obíhá červený trpaslík. Což také není dobrý recept pro život.

Doufám, že vám teď kontextová reklama nabízí DVDčka s Červeným trpaslíkem. 

V čem je tedy nynější podstatný krom svého prvenství? Zbytek vyjádření britských vědátorů a vědátorek se rochní v tradičním věštění z kávové sedliny o tom, že „potvrzení života u cizí planety by bylo revoluční“, ale to podstatné z aktuálního objevu skoro zapadá. Nejde totiž ani tak o to, že jedna tlustá planeta má v atmosféře vodu – jde o to, že začínáme detekovat podobně přesně složení u exoplanet na takovou dálku. K2-18b není revoluce, ale evoluce exoplanetární astronomie.

Na detekci vody v atmosféře jiných světů došlo již dříve, pilování podobných spektroskopičin na takovou vzdálenost se však stále zlepšuje. K2-18b je předzvěstí věcí příštích. Totiž oné dlouho vytoužené přesné dálkové analýzy exoplanet.

Zmínil jsem příští generaci teleskopů, která dosáhne schopnosti rozlousknout detailní chemické složení exoplanet. Ale generace přespříští, jako potenciální Kilometrový kosmický teleskop, by dokonce mohla exoplanety začít i mapovat! To by mohlo potvrdit či vyvrátit přítomnost života u jiných planet i bez warp pohonu. A vodou na mlýn téhle budoucnosti je tak i nynější milník jménem K2-18b.

[LL]

O hledání života mimo Zemi jsem taky pokecal s astrobioložkou Julií Novákovou tuna:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama