Implantáty Neuralink & vyšetřování Crew Dragonu – Týden ve vědě 15.-21. července 2019

Elon Musk má za sebou další stresující týden, který pro něj pro změnu vypadá vcelku optimisticky.

VESMÍR – Teleskop ALMA v Chile nám umožnil se podívat na (pravděpodobně) vznikající (pravděpodobně) exoměsíc u planety PSD 70c. (Pravděpodobně) bychom mohli očekávat, že se s dalšími detekcemi exoměsíců roztrhne pytel.

KOSMONAUTIKA – Stačila malá bublinka na to, aby vyhodila do luftu modul Crew Dragon společně se sny a plány na letní start s posádkou. Navzdory „rychlému neplánovanému rozložení“ modulu v něj nicméně NASA neztrácí důvěru.

TECHNOLOGIE – Elon Musk představil svůj prozatím nejkonzervativnější technologický výdobytek – neurovlákna, tedy tenké mikroelektrody do mozku k ovládání počítače. Zda splní svůj účel a počítač neovládne uživatele, to se ještě uvidí.

BIOLOGIE – Mít tenhle odstavec hned po zmínění Neuralinku asi není úplně šťastné, ale už umíme aktivací jednotlivých neuronů vyvolávat v mozku vizuální vjemy. U myší a pomocí laserů.

HISTORIE – Stavba dálnice na předměstí Jeruzaléma „dovedla“ archeology až na místo neolitické metropole. Nález pravděpodobně vyústí v přepsání několika důležitých pasáží v učebnicích dějepisu a brblání Jeruzalémanů na předměstí, kteří by radši dálnici do práce.

TECHNOLOGIE – K teraformaci Marsu by se hodila atmosféra – a když nemáte atmosféru, stačí 3 centimetry aerogelu. Idea lokální teraformace pod kupolí se tak posouvá z žánru sci-fi do „sci-fi, o kterou NASA projevila zájem“.

 

A tento týden Vědátoři na pivu porozprávali o exobiologii:

Vědátorův Týden ve vědě vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Diskuze

Reklama