Lovci exoplanet možná zachytili první potenciální vznikající exoměsíc

TLDR verze: Koule prachu kolem vzdálené exoplanety nám dává unikátní náhled na to, jak (možná) vzniká exoměsíc! Studie tu.

Měsíc lepší planety

S měsíci je v lecčems větší zábava než s planetami. A neplatí to jenom tenhle týden, kdy se budeme ještě mocně bičovat nostalgií kolem Apolla 11. Tak předně: měsíců je prakticky skoro zcela jistě víc než planet. Kontumačně zkrátka vyhrávají. Především však platí, že nám, uhlíkovým formám života uvyklým k životu na hroudách hlíny, jsou měsíce typicky bližší než legie obřích planet. Třeba na Jupiteru nebo Saturnu byste si zahrádku asi pěstovali špatně. Ale na Europě nebo Enceladu je to jiná básnička!

Vzhledem ke stávajícímu stavu hledání exoplanet, kdy převažují (snáze objevitelné) obří megaplanety právě typu Jupiter a víc, je pátrání po jejich přirozených oběžnicích přirozeným dalším horizontem. Vědátoři světových týmů totiž s pomocí teleskop ALMA v Chile možná objevili první vznikající exoměsíc! První náznaky však přišly již z teleskopu VLT, právě ALMA však díky pozorování terahertzového záření (submilimetrová vlnová délka mezi infračerveným světlem a rádiovými vlnami) zachytila pravděpodobnou vznikající hroudu smetí kolem poeticky pojmenované čerstvé exoplanety PSD 70c.

Potenciální exoměsíc má formu kruhového disku prachu o hmotnosti 0,002 až 0,0042 naší planety. Neboli také cca. čtvrtinu hmotnosti našeho Měsíce. Na Fábie jsem to nepřepočítával, ale pár stadionů to určitě bude!

Nabízí se samozřejmě i možnost, že nesledujeme vznik nového měsíce, ale zánik toho starého. Rozpad planetárního tělesa poblíž mateřské planety by mohl mít podobný charakter. Vzhledem ke stáří PDS 70c, které je odhadováno jenom na titěrných 5 milionů let, by to nebylo něco podobného nepředstavitelné – hvězdné soustavy jsou na svém počátku drsné a plné hrůz. Tím spíše, že náš diskový oblak obíhá blíže než zbylý prachový prstenec. I tak by však nejspíše z pozůstatku nějaké starší kolize vznikl časem měsíc nový. Více snad napoví sledování v delším časovém horizontu. Snad budou v našich teleskopech stále jasnější.

Měsíc, náš dobrý známý

Ať už to dopadne jakkoliv – více se totiž dozvíme nejspíše až v dalších letech – s exotoměsíci bude ještě spousta další zábavy. Ostatně, jeden z nejznámějších sci-fi světů poslední dekády, Pandora z Avatara, je také právě měsíc. Ale nejde jenom o hledání sexy mimozemšťanů.

Exoměsíce budou jednak novým milníkem v rámci detekce. Ale jednak budou také mnohem zajímavější při hledání mimozemského života. Podíváme-li se na sluneční soustavu, mimo Zemi dnes čeká na jiných planetách asi jenom málokdo. Doufá se, že bychom snad na Marsu mohli jednou objevit nějaký ten lišejník, spíše se ale pragmatičtí vědátoři a vědátorky modlí alespoň za trochu průkaznější fosilie dávno vyhynulého mikroživota.

Ale na měsících je kolem nás podstatně více šance. Na sedmi z nich, povětšinou kolem Jupitera a Saturna, se více méně tuší přítomnost podpovrchových oceánů. V případě Europy a Enceladu je přítomnost tekuté vody de facto jistá. Mimozemskou inteligenci tu asi nenajdeme. Vlastně panují obavy, že podpovrchové oceány budou pro potenciální rozvoj života příliš slané. Jistě to ale zatím nevíme.

Pokud by se nám podařilo objevit – čistě co do statistiky momentálně pravděpodobněji než na Marsu – na podobných měsících alespoň mikrobiální život, exoměsíce by prudce poskočily na významu!

Momentálně jsou, pravda, známí jenom čtyři kandidáti. Z nichž nejzajímavěji vypadá měsíc kolem Kepler-1625b, „objevený“ (spíše „kandidovaný“ na existenci) vloni. Leč právě to znamená, že současným objevováním exoplanet, který běží jako namazaný blesk, úkoly pro astronomátory zdaleka nekončí!

[LL]

Zábava v kosmu bude ale nejen s měsíci, ale i spermatem!

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama