Havárie Crew Dragonu byla způsobena únikem okysličovadla motorů SuperDraco

TLDR verze: Malá bublinka okysličovadla zřejmě zapříčinila selhání celého modulu Crew Dragon. Naštěstí je už jasné, jaké řešení závada bude mít. Report tady

Nehoda není náhoda

V polovině dubna tohoto roku došlo nejenom na slavný selfdestruct Notre Damu. Také fachmani ve SpaceX si zjevně vzhledem k popularitě požáru řekli „Nemůžeme přece zůstat pozadu!“. Pár dní po něm během pokusného zážehu připravovaného modulu Crew Dragon tak došlo ANOMÁLII MODULU alias jeho zničení! Pro lidi, kteří o události čtou poprvé, raději zmíním, že test byl nepilotovaný a zraněna byla při něm jenom lidská hrdost. 🙁

Co přesně se stalo, se dlouho veřejně nevědělo. Bylo však jasné, že výsledky nebudou pěkné. Selhání modulu odsunulo plánovaný letní start posádky uvnitř Crew Dragon (už jen protože modul pro ně vyletěl do luftu – tedy, bohužel jen metaforicky). Toho jsme se měli dočkat… někdy touto dobou. Havárie Crew Dragonu tomu ale učinila přítrž.

Popularizátor Scott Manley tehdy spekuloval o dalším selhání tlakových nádob COPV jako při explozi v září 2016 před misí Falconu 9 (aka „jak to tehdy zničeho nic jeblo na rampě se Zuckebergovou družicí“), nyní jsme však konečně o něco moudřejší. NASA se totiž včera večer pochlubila zprávou sumírující důvody i řešení dubnové nehody!

NASA spolu s borci z FAA, NTSB, letectva a samozřejmě i SpaceX začala hned po nehodě ohledávat pokusné místo a rozjela vyšetřování nehody. Už úvodní data ukázala, že šlamastika vznikla u motorů SuperDraco sloužících pro případný nouzový únik z vybuchující rakety (také blahé paměti plánované pro motorické přistání bez padáku).

Motory jako nové

Anomálie již vznikla 100 milisekund před jejich pokusným zážehem. Stalo se tak vlivem úniku okysličovadla do vysokotlakého heliového potrubí během předstartovních příprav. Malá bublinka ve velkém tlaku postačila potrubí k prolomení ventilu, narušení potrubí, vznícení pohonných látek a celkovému zážehu modulu způsobem, který nebyl zrovna kýžený (tj. výbuchu). Daný scénář potvrdily i následné testy na spacexácké filiálce v texaském McGregoru.

Dobrou zprávou nicméně je, že i NASA má vůči motorům SuperDraco stále důvěru. Report přímo zmiňuje, že motory z místa nehody zůstaly v podstatě netknuté – což ilustruje jejich spolehlivost. SpaceX nyní přistoupilo k tradičním úpravám konstrukce modulu, jak se sluší a patří v reakci na něco, co vám vyhodí modul do povětří.

Elon Musk během testu, ilustrační foto

Jednosměrné ventily mají být nahrazeny tlakovými membránami, kterými můžou projít látky jenom o vyšším tlaku. Tím má dojít na eliminaci rizika této závady, kterou, upřímně, nikdo dopředu nepředpokládal. Testování této náhrady již proběhlo, takže do praxe snad budou prvky zavedeny co nevidět.

V plánu je nyní stále ještě letový test únikového systému (tj. z letící rakety), dojde nejspíše i na další bezpilotní let přímo do kosmu. Cíl dopravit s pomocí Crew Dragouna posádku na Mezinárodní vesmírnou stanici, se tak sice odložil – ale rozhodně se dubnovou nehodou neztratil. Jak se říká, kosmonautika je prostě náročná. Kdyby se však vesmír dal lacino, nebyla by to žádná zábava. A k zábavě holt občas petardy patří!

[LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama