Přišel a zase odešel. Zdroj metanu na Marsu zůstává tajemný

TLDR verze: Ani víkendový poplach v NASA ohledně nové detekce nepřinesl nové objevy. I o tom ale věda je. Oznámení tu.

Už to zase cítím!

„Metan“ patří díky klimatickým tématům mezi podobně hrozitánsky znějící plyny jako „oxid uhelnatý“ nebo „cyklob B“. Riziko, že zvyšující se teploty začnou (fskutečnosti už začaly) rozpouštět metan uvězněný v pozemské tundře, který se následně jako dvacetinásobně potentní skleníkový plyn dostane do atmosféry, přivodilo už nejedné duši neklidné spaní. Jako u všeho ale i v případě metanu platí, že může být dobrým sluhou v jednom kontextu, ale zlým drábem v jiném kontextu.

V případě průzkumu Rudé planety je tak metan naopak požehnání! Naposledy jsme tu měli detekci metanu na Marsu pár měsíců nazpět. Metan je novým žhavým hitem marťanského výzkumu ze dvou důvodů – prvním kvůli tomu, odkud může pocházet, a druhým díky lepší koordinaci sond. Ty první důvody jsou asi snadno pochopitelné. Metan může vznikat jako produkt vulkanismu (takže by mohl být dokladem, že Rudá planeta je stále trochu aktivní), tak i jako produkt života (takže by mohl být dokladem o místních ufounech).

Druhý důvod je krapet složitější. Čtyři dekády nazpět, když na Marsu přistály sondy Viking, veškerá naše data pocházela jenom z jediné mašiny. O prosíťování výzkumu si tehdejší vědátoři mohli nechat jenom zdát. Dnes však na Marsu existuje nejenom rover Curiosity, ale třeba i povrchová sonda InSight, stejně jako několik obíhajících sond okolo Marsu. Díky lepší koordinaci a propojení jednotlivých projektů tam lze pozorování jedné sondy nezávisle ověřit sondou jinou! Může to znít triviálně, vědecká metoda však z podobné kontroly přede jako nažraný kocour.

Pár měsíců nazpět se tak konečně podařilo ze dvou zdrojů skutečně potvrdit, že metanu na Marsu je! O jeho přítomnosti se mluvilo posledních patnáct let, bez nezávislého ověření byly ale podobné tlaky na dvě věci. Propojení Curiosity a orbitálních sond navíc dávalo šanci zjistit víc o tom, odkud metan pochází. To by pak mohlo udat kurz dalšímu orbitálnímu průzkumu anebo budoucí povrchové sondě.

Víkend k ničemu

Když tak Curiosity na zlomu minulého víkendu oznámila na Zemi detekci zvýšené koncentrace metanu, víkendové plány vědátorů z NASA vzaly za své. Hlavním cílem bylo najednou přesměrovat aktivitu všech sond a vydat zkusit přítomnost metanu potvrdit opět z více zdrojů!

Ani víkendová šichta vědátorů ale tentokrát své ovoce nepřinesla. Včera totiž NASA sdělila, že metan v okolí Curiosity poklesl tak rychle, jako předtím stoupl. Není známo, že by jej nezávisle potvrdily jiné sondy (ale to se možná ukáže až časem), nepodařilo se tak nejspíše ani vystopovat víc o jeho původu. Za normálních okolností bych takovouhle novinku snad ani nepokrýval, ale nevěnuju ji teď prostor jenom kvůli tomu, že je okurka! I zjištění, že se něco nestalo, je totiž zjištění!

V tomto případě lze spekulovat leccos ze skutečnosti, že metan nejspíše byl součástí „mraku“ přelétajícího kolem roveru. Naznačuje to spíše prudké uvolnění metanu vlivem nějakého bahenního vulkánu, spíše než aby šlo o projev života. Ale to zatím berte jen jako hypotézu.

Napsal jsem ještě o vyjádření marsovskému vulkanologovi Petru Brožovi, který právě potenciální bahenní sopky na Marsu nedávno skrze (nejen svou) práci možná našel. Ale zatím se neozval. Kdyžtak pak jeho názor doplním níž.

Čichání pokračuje!

Osobně bych tipoval, že marťanský metan se podaří výrazněji vystopovat až poté, co na Rudou planetu zamíří další sondy k tomu přímo určené. Tedy možná příští rok s Roverem 2020, možná až o X let později s možnými jinými misemi.

Teprve jejich „triangulací“ by bylo snad možné metan lépe odhalit až k marťanským krávám, potenciálně spíše k marťanským lázním. Pokud by ale přece jenom metan pocházel ze života, byl by to opět krásný příklad toho, že plyn strašící na jedné planetě může být krásnou zprávou na planetě jiné!

[LL]

O Marsu a vulkánech s Petrem Brožem něco málo zazní i ve videu níže: 


Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Diskuze

Reklama