SpaceX či Blue Origin? NASA řekla, s kým se chce do roku 2024 dostat na Měsíc

TLDR verze: NASA oznámila, že se blíží další lidská mise k Měsíci. Zatím se toho o ní moc neví, ale už jen výběr společností, které mají Artemis řešit, nám leccos napovídá (oznámení tu).

Mise k Měsíci. Ale s kým?

Možná jste už slyšeli o novém šíleném nápadu politiků, kteří zaúkolovali NASA vyslat na Měsíc do pěti let znovu lidi! Program se jmenuje Artemis a zatím se o něm vlastně tolik neví – krom vzletných projevů, pěkných animací a optimistických vizí Artemis zatím nepředstavil mnoho z toho, jak se na Měsíc vlastně dostat. Může využívat supernosič SLS a loď Orion, ale s těmi nepřistane. Může využívat komerční nosiče jako Falcon Heavy či komerční lodě (Crew Dragon, Starliner), ale s těmi také nepřistane.

NASA však včera odhalila, které společnosti byly předběžně vybrány k vývoji toto hlavního, tedy přistávacího modulu a tranzitní lodi. A byť zatím není nic oficiální, jejich seznam krásně naznačuje, kdo by mohl podobu Artemis formovat nejvíce…

  • Aerojet Rocketdyne
  • Boeing
  • Blue Origin
  • Lockheed Martin
  • Northrop Grumman
  • Sierra Nevada
  • SpaceX
  • OrbitBeyond
  • SSL
  • Mastern Space Systems

Celý seznam najdete tuna, podstatné také je, že vybrané společnosti už mají zadány první domácí úkoly – Blue Origin má třeba vypracovat studii přistávacího modulu i studii a prototyp lodi pro přelet k Luně, SpaceX má naproti tomu vypracovat jenom studii přistávání.

Pokud jste si mojí stránku omylem nespletli s fanouškovským webem jistého bosenského fotbalisty, nejspíše tušíte, kdo z výše uvedených firem má náskok. Ano, není to paradoxně SpaceX ani žádná z velkých aeronautických korporací! Napovím…

Ve správnou dobu na správném místě

Ačkoliv totiž zejména SpaceX vyvíjí svou suprraketu Super Heavy a loď Starship, jediný, kdo momentálně vyvíjel dezignovaný lunární modul, je Blue Origin! SpaceX samozřejmě vyvíjí Starship i k tomu, aby byla s to přistát na Měsíci – otázkou je, zdali do ní NASA už do pěti let pustí lidi. Zvláště uvážíme-li poslední sérii problémů modulu Crew Dragon, které dokonale ilustrují, proč si na pilotovaný let Starship nejspíše počkáme „o trochu déle“, než Elon Musk slibuje.

Jasně, v seznamu jsou i další výtečníci se zajímavými projekty. Sierra Nevada (vlastník miniraketoplánu DreamChaser) i Aerojet Rocketdyne (firma vyvíjející motory raketoplánů) mají třeba jistě schopnosti zrealizovat vlastní projekt. A třeba Sierra Nevada má zadané stejné domácí úkoly jako Blue Origin. Také velká jména jako Lockeed, Northrop Grumman a Boeing mají nejen hangáry inženýrů, ale i hangáry lobbistů. Takže bych je taky nepodceňoval…

S Crew Dragounem SpaceX uspěla – udrží ale náskok? zdroj: James Vaughan/Spaceflight Insider

Pět let je poměrně krátká doba, zvláště uvážíme-li potřebu předešlých testů. Kontumačně vzato má tedy momentálně největší šanci přistát na Měsíci modulu od Blue Origin! Ten ale může vystartovat třeba na palubě Super Heavy a letět s modulem Orion. Momentálně je to dost mešuge idea, uznávám, a také to lze vnímat obráceně (SpaceX má vypracovat studii přistání jenom kvůli tomu, aby dohnal náskok jiných). Ale pět let je příliš krátká doba, abych očekával nějaké šílenější zvraty. Třeba takové, že celý systém nějak vyvine a postaví jenom jedna velká firma.

Na každý pád je vize Artemis vlastně „jenom“ konečně rozšířením programu Orion a stanice Gateway vstříc tomu, co jsem kritizoval třeba už dva roky nazpět – totiž k reálným mašinám, které mají reálně být s to přistávat na Měsíci a tvořit zdejší infrastrukturu.

zdroj: SpaceX

Apollo Constellation Orion Artemis kupředu!

Pár let zpátky se objevila otázka, co je nám platné, že NASA i soukromníci mají své dopravní lodě (Orion, Crew Dragon apod.), když by tyto lodě neměly kam létat? Pak NASA představila zmíněnou stanici Gateway – jenže i té chyběla nezbytná doprovodná infrastruktura (přistávací moduly, obslužné tranzitní lodě). A tomu všemu nakonec chyběl i supernosič, který by NASA měla.

Od té doby, co se kolem SLS smráká a soukromé společnosti jsou stále optimističtější, to ale s expanzí lidstva k Měsíci vypadá podstatně lépe. Artemis tak v součtu vlastně není tak šílený projekt, jak na první pohled působí – naopak lze říct, že takhle měl program Orion vypadat už pár let nazpět!

Znamená to, že Artemis bude ve svém cíli – přistání do konce roku 2024 – skutečně úspěšná? To hergot nevím a popravdě, sázet si na to nebudu. Apollo je tak staré, že v něm dneska čtvrtina populace ani nevěří. Na zrušení programu Constellation už všichni raději zapomněli. A program Orion se tak prodlužuje, že by mohl dělal reklamy na přípravky na zvětšení penisu…

Měli jsme tu zkrátka již mnohokrát pokus o totéž. A opakovat stále dokola stejnou zbytečnou práci může znamenat dvě věci – buď jde o definici šílenství, anebo nezbytnou postupnou iterací jednoho nápadu, která měla dříve smůlu, ale statisticky vzato jednou musí uspět.

Jestli je Artemis to první či to druhé, se mě ale zeptejte za pět let.

[LL]

O loňském rozpočtu NASA je i moje první video na YouTube. Od té doby se leccos změnilo…

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama