Loď Crew Dragon má za sebou první, nepilotovaný start

TLDR verze: Musk poprvé vypustil svou kapsuli Crew Dragon určenou pro lidi, ale zatím bez lidí. Přesto jde o nejvýznamnější posun od loňského startu Falcon Heavy (přenos od Kosmonautix zde)!

Šťastný let, Ripley!

Dlouho očekávaný let je nyní realitou! Zatímco řada z nás v sobotu v 8.49 slintala do polštáře, SpaceX provedla úspěšný start modulu Crew Dragon! Jedná se o vůbec první start soukromé kosmické lodi určené pro vynášení lidí vůbec – i když si zatím na palubě hoví jen figurína jménem Ripley pro testování zátěže. Zítra se modul spojí s ISS, předá sem zásoby akorát na nedělní oběd, a posléze za 4 další dny přistane na padácích do moře.

Není to vlastně na první pohled nic tak šokantního. Crew Dragon byl ve vývoji dlouho, ale prakticky stejný profil mise už nyní dělají i zásobovací moduly Dragon – a fanoušci kosmických letů si také kvůli tomu pokaždé nervou rodidla jako dnes. Rozdíl je nyní „jen“ v tom, že jsme k tomu svědky letu prototypu soukromé lodi pro astronauty. Jenže i tady se asi budeme více bičovat superlativy až za 3-4 měsíce, až Crew Dragon poletí do kosmu se skutečnými lidmi, ne jenom fiktivními postavami.

Dnešní start (včetně úspěšného přistání 1. stupně) navíc vlastně proběhl tak bezproblémově nudně, že bychom tady článek mohli ukončit a vy byste se zase mohli vrátit k roztomilým obrázkům kočiček. Ale to by byla škoda. Mise Demo 1 je totiž zase po roce užitečný lakmusový papírek Elonových úspěchů i pádů (více o tom, proč je dnešní „poprvé“ důležitým mezikrokem jsem sepsal i tu).

Sliby se maj plnit

Dáme-li si totiž ruku na srdce (popřípadě jiné kritické orgány), Elon je dnes v médiích častěji kvůli tomu, co nového plánuje, než kvůli tomu, co se realizovalo. Nechtěl bych jeho sukces na poli elektromobility ani kosmonautiky bagatelizovat – naopak si myslím, že dílem uspěl díky tomu, že se umí dobře prodat pro média a komunitu! Ale všechny ty slibné projevy jednoho časem trochu otupí.

Takže když dojde skutečný milník – jako třeba PO 8 LETECH NÁVRAT AMERICKÉ PILOTOVANÉ LODI, NAVÍC TEĎ I OD SOUKROMNÍKA, NAVÍC ZNOVUPOUŽITELNĚ – po boku jiných Elonových vizí na celoplanetární hyperloopové metro, linkové lety k Marsu nebo teraformace Rudé planety pomocí vodíkových bomb, působí reálný výsledek skoro jako downgrade.

Jenže je to přesně naopak! Spíše než kvůli pěkným, ale zatím vzdáleným renderům Starshipek na Marsu, bychom se dnes měli všichni zmombit kvůli Crew Dragon! Poprvé od roku 1981 (!) odstartovala NOVÁ KOSMICKÁ LOĎ, která má nejblíže k letům s lidmi! To je famózní, famózní sukces na úrovni loňského startu Falcon Heavy – i když asi totéž budu muset napsat ještě větším fontem v létě, až na palubě poletí i posádka.

Vývoj Crew Dragon začal v roce 2010, tehdy ještě pod jménem DragonRider. Stalo se tak pod hlavičkou nové a šílené iniciativy NASA – nahradit raketoplány pro let na ISS soukromými loděmi. SpaceX dostala od NASA 2,6 miliard dolarů, Boeing na svou CST-100 4,2 miliardy. Design Crew Dragon je pak znám od roku 2014. Celý program tedy má do prvního letu zabrat 9 let – to není zase tak málo. Slibovaná cena letu je však řádově nižší než u raketoplánů. A znovupoužitelnost by mohla konečně i fungovat.

Vzestup i pád

Zároveň se však také nepodařilo naplnit všechny někdejší vize. Asi nejpropíranějším je absence motorického přistání. Namísto něj budou i Crew Dragony přistávat na padácích vody, jak je zvykem v americkém programu. Jasně, změnu si vyžádala NASA – ale, vzhledem k tomu, že ta lety bude i platit, těžko se s ní hádat. SpaceX se sice k motorickým přistáním někdy vrátí, ale momentálně není jasno kdy. A zdali nebude namísto toho raději investovat čas do vývoje Starship.

Realizovány nebyly ani plánované mise Red Dragon k Marsu. Ty měly postupně (právě skrze motorické přistání) na povrch dopravit první náklad pro budoucí Muskovu základnu. Vlastně jsme se podobné mise měli dočkat snad už letos. Se zrušením motorického přistání a urychleným vývoje BFR/Starship však padl i Red Dragon. Jenom budoucnost ukáže, nakolik to je dobře nebo špatně.

Nahoře: raketa z filmu Destination Moon
Dole: Start Demo 1

V součtu lze říct, že za dnešní let si Elon Musk určitě zaslouží poplácání po zádech – jenom maniak by si však neodpustil i ironickou poznámku pronášenou pod fousy. Odlišnosti Crew Dragon od někdejších záměrů jsou užitečným lakmusovým papírkem pro srovnání s vývojem Starship.

Nakolik dojde či nedojde na další změny u ní, je zatím samože neznámé. Srovnání s vývojem Crew Dragon by však naznačovalo, že by nakonec mohl Starship třeba vynášet jenom 50 lidí, létat s nimi maximálně k Měsíci a namísto motorů bude přistávat na pogo tyčích…

I to by samože byl obrovský úspěch! Bylo by to však rovněž tradiční střetnutí očekávání s realitou.

[LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama