Šéf Amazonu představil lunární modul Blue Moon, SpaceX se dočkal další havárie

TLDR verze: Nový závod o Měsíc pokračuje! Blue Origin včera představil koncept svého lunárního modulu. SpaceX se mezitím již podruhé v poslední době dočkala nepříjemné nehody (oznámení tu a tu).

Blue Origin a Blue Moon

Měsíc je v kurzu. Čína, Evropa i USA otevřeně deklarovaly své ambice sem co nejdříve dopravit nejen nové sondy, ale hlavně opět i lidské posádky. V případě USA došlo nedávno na posunutí cíle přistát s lidmi opět na Měsíci již do roku 2024!

Beze všech pochyb lze dnes mluvit o tom, že mezi velmocemi panuje nový závod o Měsíc. Naše nejbližší přirozená oběžnice je totiž teoreticky nejefektivnějším testovacím místem i potenciální loděnicí pro další cesty do sluneční soustavy. Napsal jsem to mnohokrát, ale napíšu to i teď – Měsíc může být nový Amsterodam kosmického věku!

Tentokrát je však závod mezi státy jiný než ten v 60. letech. Krom toho, že Měsíc má být do budoucna osídlen permanentně, totiž po boku státních matadorů o Lunu závodí i soukromníci. A nejde jenom o ledajaké podnikatele, ale nejmocnější byznysmeny světa!

Ačkoliv Elon Musk, hlavní kápo Tesly a SpaceX, míří spíše k Marsu, Měsíc je i v jeho pohledu nezbytnou „mezizastávkou“ jeho vizí. Naproti tomu Jeff Bezos, majitel Amazonu a společnosti Blue Origin, vidí Měsíc jak svůj hlavní cíl. Alespoň pro nejbližších několik let. Je tedy Luna konečně po tolika letech opravdu na dosah?

Zoufalá touha po bližším Měsíci donutila v minulosti lidi házet palačinky na okna. Snad již ne na dlouho…

Jak zamíchat kartami

Po minulých testech svého suborbitálního skokana New Sheppard a renderech nosiče New Glenn nyní Bezos představil i lunární modul jménem Blue Moon. Ten by mohl na povrch dopravit až 6,5 tun nákladu. Modul má jak autonomní konfiguraci, při níž může přepravovat jenom náklad nebo až 4 těžké rovery (považte, že slavné vozítko Curiosity má 899 kg), tak i kabinu s lidskou posádkou.

Uvážíme-li, že NASA momentálně ve své lunární pětiletce postrádá přistávací modul, je Blue Moon velmi jasnou snahou, jak agentuře nabídnout právě podobný vehikl. Bezosátor se tím ostatně vůbec netají – v rámci své prezentace zmínil, že jeho Blue Origin může NASA pomoct s jejím drakonickým harmonogramem. Prý ale jenom díky tomu, že s vývojem vlastního landeru začal již před třemi lety.

Blue Moon bude poháněn motorem BE-7 na tekutý vodík, který bude potenciálně možné dotankovat i na měsíčním povrchu. Měsíc totiž disponuje značnými zásobami vodního ledu, který lze samozřejmě s pomocí elektrolýzy rozložit právě na vodík a kyslík. Ten zase „dotankuje“ plíce posádce.

Nemusíte ale věřit mně, zeptal jsem se na názor Dušana Majerátora z Kosmonautix. „Představený projekt vypadá velmi zajímavě – jak při výrobě tak i v provozu chce využívat inovativní metody,“ odepsal mi svým medovým hlasem, „Jeho realizace však bude záviset na vývoji nosné rakety New Glenn. Pokud se vše podaří, mohl by první Blue Moon k Měsíci startovat do roku 2024, aby firma podpořila snahu administrativy prezidenta Trumpa.“

Tož uvidíme, která megakorporace se na Měsíc vyfrančízuje jako první. Zdali SpaceX, anebo spíše Blue Origin. Díky časovému limitu na rok 2024 je nicméně rozhodně znát, že v lunární horečce značně přituhuje!

zdroj: Blue Origin (doslova)

Jeden krok kupředu, dva kroky nazpět

Bezos není jediný superboháč, který dává na odiv absurdní časové plány. A starý dobrý Elon Musk se netají tím, že jeho univerzální raketoloď Super Heavy – Starship bude s to létat i na Měsíc. A dopravovat sem až 100 tun nákladu. Do roku 2023 plánuje nejen vyslat Starship alespoň v první konfiguraci k Marsu, ale s lidskou posádkou již i obletět Měsíc. Teoreticky by tou dobou nemělo nic bránit tomu, aby tu v dohledné době plavidlo i přistálo.

Pokud tedy bude existovat! O Starship jsem psal už mnohokrát, a 20. června budu nejspíše znovu. Musk totiž na tento datum plánuje další prezentaci, kde upřesní vše, co se na jeho lodi za posledních deset měsíců změnilo. A že toho je! Ještě v září jsem psal ve 4 ráno o vizi SpaceX na oblet Měsíce – v následujících měsících se ale opět dramaticky změnil design nosiče.

Zůstaly sice obecné parametry, změnil se však trup. Uhlíkové kompozity nahradila nerezová ocel, a s tím se proměnila i podoba lodi. Teprve nedávno – „shodou okolností“ opět kolem současného lunárního halo – se SpaceX pochlubilo ilustrací vzhledu Starship na povrchu Měsíce. Mimochodem, právě Starship mohl (a furt může) být jednou z alternativních cest, jak NASA k Měsíci fakt dostat.

Vzdor impresivní rychlosti, s jakou vzniká demonstrátor Starhopper (dočkal se už i prvního testovacího miniskoku) se však SpaceX v posledním týdnu dočkala i dvou nepříjemných záseků.

Nejprve došlo na anomálii (fskutečnosti výbuch) během testovacího zážehu kabiny Crew Dragon, který modul zničil jak sedláky u Chlumce. Naštěstí bez lidské posádky. Následně včera došlo na jinou anomálii při testování padáků. Což už jsou, popravdě řečeno, dost kuriózní selhání toho i onoho záchranného systému. Ani jedna ze závad přímo nesouvisí s vývojem Starship.

Ale asi není těžké chápat, proč to jednoho znervózní.

Jedno drama za druhým

Nakonec, právě pro vychytání podobných bugů se ale přece testuje, že ano. Nicméně, těžko popřít, že nehody podobného druhu jistou měrou poškozují dobré renomé SpaceX a Elona Muska jako wunderkinda. A objektivně rovněž odsouvají start lidské posádky na palubě Crew Dragonu.

Nerad se opakuju, ale když jsem v lednu de facto napsal, že „stačí pár selhání, a Muskův náskok může být ten tam„, nečekal jsem, že si to Architekt Matrixu přečte, řekne si „LOL, tak jó!“ a jme se fakt zamíchat kartama…

Tož alespoň rozhodně není nuda. Ale kdo ovšem by v kosmickém závodě ostatně očekával cokoliv jiného, než jedno drama za druhým?!

[LL]

S Dušanem jsem sedl na kus řeči i na Academia Film Olomouc. Probrali jsme evropskou kosmonautiku včera, dnes i pozítří!


Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama