Přeprogramovaná rakovina a protiasteroidové cvičení – Týden ve vědě 13.-19. května 2019

A pokud jste to tento týden trochu přepískli se solením té nedělní polívky, i tehdy má pro vás věda řešení!

MEDICÍNA – Vědátoři ze Stanfordu dokázali přeprogramovat signalizační dráhy rakovinných buněk, aby místo signálu pro přežití obdržely signál zcela opačný.

TECHNOLOGIE – Nový přístup k desalinaci by vytáhnul sklenici čisté vody i z vašich hranolek – na rozdíl od předchozích technologií na desalinaci se totiž nespoléhá na membrány, ale na změnu teploty v kombinaci s rozpouštědlem.

TECHNOLOGIE – Pomocí NASA simulace proběhlo zábavnější požární protiasteroidové cvičení. Fiktivní New York sice fiktivní dopad asteroidu nepřežil – ale i tak by dinosauři jistě schvalovali naši snahu!

EKOLOGIE – Po očistci ve formě odpadních vod zbylo v havajské zátoce pouze 5% původních korálů – nicméně ti nám ukazují, že koráli (nebo aspoň 5% korálů) by si snad mohli poradit s podmínkami klimatické změny.

HISTORIE – Datování neandrtálského chrupu tomuto druhu připsalo našim bratránkům mnohem delší samostatný vývoj, což opět trochu zamíchalo gulášem lidského evolučního stromu.

VESMÍR – Kdybyste chtěli mít jako mimozemská civilizace svůj vesmírný program, kamenné planety typu SuperZemě by nemusely být pro váš kosmodrom ideální volbou.

 

A Vědátoři na pivu tento týden probrali uměle vytvořenou bakterii:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama