Marsotřesení a 3D vytištěné srdce – Týden ve vědě 22.-28. dubna 2019

Marsotřesení! 3D vytištěné srdce! Čtení mysli! Týden ve vědě!

MEDICÍNA – Vědátoři z univerzity v Tel Aviv vytvořili umělé srdce pomocí 3D tiskárny. Z kolagenu a dalších extracelulárních materiálů buňkám natiskli potřebné lešení, kde se následně srdeční buňky spokojeně ubytovaly.

VESMÍR I – Sonda InSight poprvé detekovala pravděpodobné marsotřesení, čímž naprosto neotřásla marsology, kteří se na podobné zjištění už třepali – přece jen, proto tam sondu InSight vyslali.

VESMÍR II – V soustavě TRAPPIST-1 na nás nejspíš Na’vi nečekají. Dvě studie přisoudily soustavě poněkud zásadní komplikace pro život – vysokou radiaci z mateřské hvězdy, stejně jako vulkanismus. Nicméně vzhledem k existenci odolných mrch, jako jsou želvušky, zatím stále neházíme teleskop do žita.

MEDICÍNA II – Hlasivky a elektrody v mozku jsou to jediné, co je podle nejnovější studie potřeba k tomu, aby bylo možné dekódovat slova v mysli. Je na světě tedy již druhý tým vědátorů, který je toho schopný, což dává naději méně známým Hawkingům.

TECHNOLOGIE – O užitečnosti nových kapslí, které by potenciálně mohly vyléčit otravu alkoholem a předejít kocovině, netřeba lid přesvědčovat. Hail věda!

 

Vědátoři na pivu se tento týden podívali na zoubek Parker Solar Probe:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a přátel vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama