Nanotechnologie umí vyléčit otravu alkoholem

TLDR verze: Použití protilátky neutralizující alkohol prokázalo, že nanokapsle ji dovedou efektivně doručit do organismu. Tenhle lék na otravu alkoholem ale není magie. Po běžné párty však tuhle srandu asi brát nebudete.

Když trochu přebereš

Většina lidí si pod pojmem „nanotechnologie“ představuje malé roboty, kteří vás dovedou asimilovat a/nebo rozložit Zemi na prach. Ne, že by se i na téhle stránce nanorobotiky nemakalo, velká porce nanotechnologie má však daleko přízemnější vlastnosti. Tak třeba loňská studie doktora Duo Xu a jeho týmu položila základy pro aplikovaný protijed snižující komplexní sérií reakcí v krvi (nejen) koncentraci alkoholu. Vlastně vytvořila první skutečný lék na otravu alkoholem.

Což může zachránit stovky tisíc životů a milióny lidských důstojností.

Xu vytvořil nanokapsle, v nichž se nachází směs enzymů alkohol oxidázy, katalázy a aldehyd dehydrogenázy. Pokud tuhle srandu polknete za normálních okolností, udělá to prd (metaforicky). Látky totiž rozloží žaludeční šťávy. Díky nanokapslím se ale můžou probít přes tuhle šlamastiku až do cílového místa. Uvnitř těla pak alkohol zkatalyzují na acetaldehyd, který znají alkogurmání moc dobře. Jde totiž o látku, která způsobuje kocovinu.

To by samo o sobě asi moc nepomohlo. Acetaldehyt je ale jenom první šňůrou reakcí. Kapsle následně dovedou tuto látku katalyzovat i na acetát, s nímž si tělo už dovede poradit podstatně příjemněji!

V čem je tenhle lék na otravu alkoholem odlišný od jiných zaručených léků proti opici, po nichž lidstvo pátrá od svého prvního bolehlavu? Inu, především v tom, že chemie v pozadí procesu je zcela legit. Moje externí chemická podjednotka ostatně na rámcově podobných nanokapslích sama pracuje v Olomouci (i když s jiným obsahem, že). Ví se i o podobném výzkumu, kde nanokapsle podobně obsahují protilátky proti sarinu.

Neříkej hop…

Metodu zatím vědátoři otestovali na myších s pozitivními výsledky. Nejen, že se snížil obsah alkoholu v krvi, ale i acetaldehydu. Což je dobrá zpráva nejen pro de facto VYLÉČENÍ KOCOVINY, ale i snížení poškození jater.

Jestli si budeme za pár let po náročné párty lupat nanokapsle, se zatím uvidí. Nic, ani lék na otravu alkoholem, není na světě bez příslovečného ale. Po myších bude následovat tradiční kolečko ve formě dalšího testování, dalšího testování a navíc – uhodli jste – dalšího testování. Skutečná věda je trochu nuda.

Mimo vedlejších účinků bude třeba rovněž sledovat, jestli tělo neotravují samotné nanokapsle. Možná jsme totiž vymysleli lék na otravu alkoholem, ale zároveň s tím přišla i nová forma jedu. Zatím z pomalejšího vylučování tušíme, že pro tělo nepředstavují takový problém… Ale jako obvykle, better safe than sorryjako.

Na každý pád, jestli nám nanotechnologie fakt aplikovaně v dohledné době vyléčí nežádoucí intoxikaci, bude to pro běžné masy nejspíše první validní argument pro vědecký pokrok od vynálezu internetové pornografie!

[KB, LL]


Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

1 komentář: „Nanotechnologie umí vyléčit otravu alkoholem

  • 29. dubna 2019 (13:20)
    Permalink

    Paráda, výzkum na dlouhá léta za obrovské peníze, přitom by stačilo nechlastat… :-))

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama