Sonda InSight na Marsu detekovala první marsotřesení

TLDR verze: To hlavní, co se očekávalo od sondy InSight, se naplnilo! Frantíci dnes oznámili, že poprvé detekovali marsotřesení (oznámení tu).

Všechno se to třese se!

Marťanští vulkanologové se na to třásli jen ratlíci, a dnes se konečně dočkali! Francouzská kosmická agentura CNES dnes oznámila, že megacitlivý seizmometr sondy InSight americké NASA poprvé detekovala marťanské zemětřesení! Konečně se tak blíží definitivní odpověď na to, zda je Mars uvnitř stále živý!

Ještě pořád existuje malá šance, že za otřesy mohlo něco jiného, než vnitřní projevy čtvrté planety. Vědátoři špekulují nad tím, že by mohlo jít také o projev atmosféry nebo dopad kosmického tělesa. Všechny otřesy si ale nejsou rovny. A právě to nám dovoluje stopovat i původ těch na Marsu (resp. toho jednoho). Například z Měsíce na Měsíci se podařilo detekovat stovky otřesů – a právě jim se tenhle nepodobal

To naznačuje, že spíše pocházel z nitra Rudé planety

Jako obvykle se nabízí otázka: k čemu to je? Chleba se kvůli tomu nezlevní – ale marťanští vědátoři dnes budou mít důvod se pořádně zrasit! Nejde ovšem jen o zvýšení pravděpodobnosti, že Mars stále uvnitř žije (což zvyšuje šance, že nemetaforicky žije i jinak)! Seizmické vlny můžou odhalit i vnitřní strukturu planety.

Podle seizmických vln poznáš vnitřní šrum!

Jak totiž říká marťanský vulkanolog Petr Brož, dnes jsou vědátoři v nemilé situaci. V podstatě jako když se díváte na vajíčko – a snažíte se na základě výzkumu skořápky uhádnout, jestli je vevnitř kuře, had nebo třeba dinosaurus…

Seizmické vlny totiž dle své rychlosti, pomalosti či jiných patvarů křivky dovedou nést i informaci o tom, jaké jsou vnitřní tvary skryté běžným očím. Poprvé se nám tak díky InSightu nabízí šance prozkoumat doslova vnitřní strukturu Marsu!

Samozřejmě: nic z toho není šokantní. Naděje na podobný planetární striptease je právě důvod toho, proč InSight k Marsu letěl (to plus šance jeho autorů se líp vychloubat u piva). Reálně na podobné mapování vnitřního vesmíru Rudé planety budeme potřebovat více seizmobazmeků než nyní. Což znamená více sond, popřípadě lidských posádek. S nejvyšší pravděpodobností půjde minimálně o generační výzvu dalších kosmických misí a – ano – třeba i astronautů a astronautek.

Ale první vlaštovku tu již máme. Je to vlastně podobné jako s fotkou černé díry. Detekce prvního marsotřesení je historická události, která vlastně není pro laika tak seksi jako jiné možnosti. Další odhalení téhož druhu však už začnou rozkrývat mnohem podstatnější vědátorské skutečnosti – a s nimi i historii Marsu!

Nevím, jak vy, ale já se na to už celý třesu!

[LL]

S Petrem Brožem jsem sedl na… řešení marsovského vulkanismu i ve videu tuna:

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama