Další hvězda se nápadně ztmavila, tentokrát o 80 %

TLDR verze: Po Tabby tu máme další hvězdu, kterou nám cosi „ztmavilo“. Tentokrát jas poklesl až po 80 %. Možná nám v cestě ale stojí prostě planeta s prstenci (studie tu).

Epický photobomber

Na úvod je třeba říct, že hledat ufony skrze pátrání po jejích konstrukcích není rozhodně špatný nápad. Kardashevovy civilizace 2. úrovně by určitě něco takového mohly dělat. Vlastně bych se skoro vsadil, že pokud se během dvou generací dostaví nové, velké kosmické teleskopy, nějaký náznak superkonstrukce musíme najít – anebo je vesmír minimálně v nejbližším okolí mrtvý jako kalba v neděli v pět ráno…

Je proto logické, že váš Spidey Sense se nejspíše při čtení novinek kolem červeného trpaslíka EPIC 204376071 notně zachvěje. Něco nám totiž podle studie astronomů pod vedením Saula Rappaporta z MIT po jeden den (!) zakrylo až 80 % celého hvězdného jasu! Bud to, nebo si hvězdné reakce daly na den pauzu…

Křivka poklesu jasu je tentokrát asymetrická. Na pokles jasu došlo nápadně rychle, a zvyšování jasu zase probíhalo pomaleji. Podstatné rovněž je, že oproti Tabby (a.k.a. té nejznámější „blikající“ hvězdě, více o ní připomenu níže) jsme zatím pokles jasu pozorovali jenom jednou.

Kvejgárskou superkonstrukci tak zatím stále nelze vyloučit. Ale! Spolu s tím Rappaportův tým přišel i s dvěma možnými přirozenými vysvětleními. Obě poměrně dobře (na simulacích) sedí do pozorované změny jasu, u obou ovšem lze vypíchnout separátní problémy.

První hypotéza pracuje s tím, že epický pokles jasu EPIC 204376071 snižuje velká planeta s prstenci. Měření naznačují, že by takový exosvět mohl obíhat 28 dní ve vzdálenosti cca. 0,1 AU od EPIC 204376071. To by sedělo skvěle i do asymetrické křivky. Problém s touto tezí je skutečnost, že orbitální perioda 28 dní jaksi nesedí do toho, že jsme EPIC 204376071 pozorovali po 160 dní…

Teze druhá je méně pravděpodobná, ale za to důvěrně známá Tabby, fanouškům Červeného trpaslíka i každému bordeláři: prach! Atypické mračno prachu, snad prolétající mezihvědným prostorem, snad na asymetrické orbitě kolem EPIC 204376071, by rovněž mohlo mít za výsledek podobný pokles.

Abychom tedy potvrdili či vyvrátili obě možnosti, budeme muset počkat minimálně na druhý pokles jasu. Jinými slovy – zjištění má zatím otevřený konec, další studium bude chtít trpělivost. #to_be_continued

zdroj: Bungie/Halo, Ron Miller

Prach jsi, a v prach se obrátíš

Připomeňme však, jak podobné studium proběhlo právě u veleslavné Tabby. Loni v lednu si na Tabby (formálněji tedy: KIC 8462852) posvítily dvě nové práce. Zatímco předešlé studie si pohrávaly i s možností existence obřích myriád komet, nový hit vše řešil elegantněji a snáze.

Nejprve jedna studie od fachmanů z NASA označila za možnou příčinu poklesu jasu prachový prstenec. Následně v lednu k podobnému řešení došla i roční crowdfundovaná studie samotné objevitelky Tabby, totiž Tabethy Boyajian z Louisiana State University, když se svým týmem minionů analyzovala změny jasu přímo v jejich průběhu!

Pro svou práci sledovali Tabby od března 2016 do prosince 2017 s využitím množiny teleskopů v observatoři Las Cumbres. Po tuto dobu zaznamenali čtyři události, kdy se prudce měnil jas hvězdy. Nadějí bylo, že pozorováním přímo při změně jasu bude možné určit, jestli pokles vykazuje stejnou vlnovou délku – pokud by tomu tak bylo, v cestě by stálo něco neprůhledného, třeba planeta či dokonce umělé Halo jen dychtivě čekající na přílet Pillar of Autumn…

Na to však nedošlo. Údaje ukazují, že různé barvy světla jsou blokovány s různou intenzitou. Mezi námi a Tabby se tak nenachází velký flák homogenní hmoty, ale něco mnohem disperzovanějšího. Co za změny jasu tedy může? Stejně jako v případě práce NASA, pravděpodobně: prach.

Právě jeho různá hustota by ukazovala na různou blokaci světla. Podle dat shromážděných prací Boyajianové a spol. odpovídají změny jasu asymetrickému prachovému „srpku“, které kolem hvězdy vykoná otočku jednou za 700 dnů.

Naděje na odhalení Kardashevovy civilizace 2. úrovně tedy zřejmě skončila stejně nihilisticky, jako doposud vždy předtím. Třeba pulzary jsme také kdysi měli za potenciální mimozemské signály. Jenom abychom pak zjistili, že jde prostě o rotující hvězdné trosky. Skoro se tedy religiózně chce v souvislosti s životem u Tabby říct: prach jsi… 😏 ► 😎 …a v prach se obrátíš!

[LL]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, která připravuje přípravné testy pro studenty vysokých škol – podpořte i vy drobákem mojí snahu informovat o vědě věčně & vtipně a přispějte mi v kampani na Patreonu.

A sledujte mojí snahu případně i na Facebooku či YouTube!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama