Zemička opět udělala další orbitu kolem našeho Sluníčka – a znovu se tak potkáváme u soupisu toho nej, co podle nás věda dala lidstvu, nebo alespoň zjistila o světu kolem nás! Pojedeme od octomilčích neuronů přes testování superraket až po mocnou sílu boha Ra!
Již brzy si také vše spolu s dalšími popularizátory rozebereme v tradičním streamu Rok ve vědě – pravděpodobně v pondělí 6. ledna kolem 18:00.
Dokončena mapa mozkového konektomu dospělé octomilky. Obsahuje přibližně 140 000 neuronů propojených 50 miliony nervových spojení. Lidský mozek je však asi dvamilionkrát složitější.
Přesto jde o pozoruhodný pokrok – předešlý podobná mapa měla jen 3000 neuronů a ještě před tím sotva stovky. Lze tedy očekávat, že postupně (a nikoliv zázračně) se rychlost i díky strojovému učení bude zvyšovat…
Starship při svém čtvrtém i pátém letu poprvé přežila až do přistání. Pokusné lety systému Super Heavy – Starship v roce 2024 přestaly být pastvou pro oči pro milovníky výbuchů! Poslední testovací let lodi SpaceX Starship odstartoval v listopadu 2024 a znamenal významný krok k vytvoření plně znovupoužitelného nosného systému pro mise na Měsíc a Mars.
Především letos Starship ukázal působivý moment, když SpaceX úspěšně zachytila nosnou raketu Super Heavy pomocí masivních ramen na své startovací věži Mechazilla. Navíc i Starship sám měkce „přistál“ ve vlnách Indického oceánu! Zároveň je ale rok 2024 i tím rokem, kdy Starship již měl dle původních plánů letět s lidmi na Mars. Anebo alespoň s lidmi přistávat na Měsíci. Což se evidentně neděje.
Nové léky mění léčbu obezity. Ozempic, ozempic, ozempic! Po dekádách čekání mění nové objevy v biochemii náhled na léky pro hubnutí. Jakkoliv jsou nová řešení nedokonalá, globální epidemie obezity nepůsobí jako lepší alternativa…
Ozempic a další léky s GLP-1, jako jsou Wegovy a Mounjaro, jsou účinné při léčbě obezity a metabolických onemocnění, protože snižují hladinu cukru v krvi, omezují chuť k jídlu a snižují zánět. Slibně se projevují i při zlepšování zdraví srdce a mozku a brzy se mohou zaměřit na onemocnění, jako je Alzheimerova choroba. Testují se nové léky, jako je tirzepatid, které mají ještě širší účinky zaměřené na hormony, ale jejich dostupnost je omezená, protože pojišťovny často léčbu obezity vylučují. Alespoň prozatím!
Džoserova pyramida mohla být postavena hydraulickým výtahem. Dvojice šachet v nejstarší pyramidě v Sakkáře mohla být součástí systému jednoduchého, leč efektivního výtahu využívajícího vodu.
Idea je, že by bloky pyramid mohly být šachtou nadnášeny plováky na místo určení – naznačuje to objev a popis podzemní šachty, včetně jejího napojení na zdroje vody, která k takovému plovákovému výtahu mohla sloužit. Idea toho, jak se budovaly slavné stavby, je tak stále vyvíjí!
Monumentální sluneční erupce, největší za posledních téměř 20 let, minula Zemi. Slunce na jaře uvolnilo vůbec největší erupci od roku 2005 – není to tak šokantní, jelikož jsme na vrcholu slunečního cyklu. Přesto dokázala vykouzlit fascinující polární záře i nad Českem!
Pokud nás nezasáhne výron sluneční plasmy, který by usmažil počítače, užívejte, dokud můžete – v roce 2025 by maximum tohoto cyklu mělo skončit.
FPV drony jsou jednou z největších inovací ukrajinské války. Jsou malé a šikovné – alespoň co se týče schopnosti naletět ve vysoké rychlosti, k nějakému cíli, a odpálit nárazem do cíle hlavici, buď kumulativní (obvykle z RPG-7) proti vozidlům, tříštivou nebo i termobarickou proti vojákům v okopech.
FPV (first-person view) drony, vytvořené původně z civilních závodních dronů a ovládané lidmi s nasazenými VR helmami, platí díky svému rozšíření na obou stranách invaze na Ukrajinu za jednu z největších zdejších válečných inovací – a ukazují jednu z podob konfliktů budoucnosti…
Vytvořen nanorobot z DNA schopný chytat viry do nanorukou. Nanorobot byl „upleten“ z jediného vlákna DNA, přičemž na konečcích jeho „prstů“ jsou struktury schopné zachytit konkrétní virové částice. Schopnost zatím prokázal na virech, které způsobují covid.
Když se mluví o DNA, obvykle se jedním metaforickým dechem míní genetická informace, kterou DNA v našich/vašich buňkách obsahuje. V tomto kontextu je DNA něco jako kniha – kuchařka různých receptů na proteiny, z níž je pak vaří buňky. Jenže stejně jako knihu můžete použít třeba i jako zarážku na dveře nebo podklad pod křivý stůl, také molekuly DNA mohou mít podstatně jednodušší využití.
V loňském roce byla naplánována a vypuštěna družice českých středoškoláků – LASARsat! Návrh a stavba cubesatu proběhla v průběhu roku, aby byla 21. prosince 2024 zakončena vypuštěním v rámci mise Bandwagon-2 společnosti SpaceX, která vynesla i řadu jiných satelitů. Půjde vše dopadne dobře, na orbitě bude testovat zejména laserové ovlivňování i laserové deorbitování družic.
Zatím je trochu brzy na další hodnocení mise, satelit se teprve rozkoukává – rozhodně bude ale zajímavé sledovat jak další vývoj družice samotné, tak i jejích stavitelů…
Bottom
Úprava úhlu listů pomocí CRISPRu zlepšuje výnos cukrové třtiny. Postupnou úpravou kopií genu pro úhel listů rostliny se podařilo zvýšit množství přijatého slunečního záření – a tak o desítky procent zvýšit i výnosy plodiny.
Magnetické pole Slunce může vznikat blízko jeho povrchu. Sluneční skvrny a sluneční erupce by mohly být generovány pohyby hmoty ve vnějších částech Slunce. Může to napomoci lépe předpovídat vesmírné počasí.
Léčivo lenacapavir prokázalo v klinických studiích 96% až 100% úspěšnost v prevenci HIV. Oproti existujícím antivirotikům braným denně se nový lék podává dvakrát ročně ve formě podkožní injekce.
ChatGPT umí lidi přesvědčovat lépe než jiní lidi. Preprint studie naznačuje, že i dnešní strojová učení by mohla efektivněji měnit naše názory. GPT-4 byla navíc mnohem efektivněji po přístupu k osobním údajům přesvědčovaných.
Oteplení o 1,5 °C jsme překročili v roce 2023. A možná i o dekádu dřív! Analýza mořských hub z 19. století, z jejichž kostí lze vyčíst informace o lokální teplotě, naznačuje počátek oteplování ještě před období, kdy začala přesná měření. Také minimálně za posledních 12 měsíců trvale překračovalo 1,5 stupně Celsia oproti předindustriální úrovni. Oznámila to meteorologická služba Copernicus.
Skála na Marsu může (a nemusí) skrývat dávný život. Rover na Marsu identifikoval sedimentární horninu, která vykazuje geologické známky možné přítomnosti dávných mikrobů.
V oceánu vzniká „temný kyslík“, může přepsat vznik života. K produkci kyslíku není třeba sluneční svit – dokazuje to objev přirozeného kyslíkového producenta 4 000 metrů pod hladinou moře.
Genová terapie navrací sluch dětem s genetickou hluchotou. Inovativní genová terapie rozdělila příliš velký „opravený“ gen a úspěšně jeho vložením do dětí s nemocí OTOF výrazně vylepšila jejich sluch.
Bonusy
V minulém roce se nám vcelku dařilo držet tempo „1 rozhovoru a/nebo návštěvy na vědátorském pracovišti týdně“, celý soupis těchto videí najdete tradičně v playlistu Vědátoři na pivu (to jsou rozhovory) či Vědátoři v robotě (to jsou ty návštěvy). Zároveň jsme obnovili i natáčení v poli, nejen skrze streamy.
Vloni jsme taky resetovali náš web, který můžete vidět kolem sebe. Spolu s tím šel i reset merche (via Hadron Store), ale i možnost publikovat vaše texty u mě, popřípadě vydávat spolu se mnou vaše spolupracující příspěvky (viz hír). Bylo toho zkrátka dost a možná až příliš!
[red]
Vědátor vznikl jako spinoff spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd, dnes jej provozuje spolek Hyperion Media. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – kontaktní mail je [email protected]