Text níže vyšel v únoru 2024 a je nyní republikován v rámci přehledu Rok ve vědě 2024.
TLDR: Ukrajina i Rusko ve stále významnější míře využívají first-person drony jako nástroj k útokům 3 až 5 kilometrů od místa startu dronu. Zdroje v článku.
Jsou malé a šikovné – alespoň co se týče schopnosti naletět ve vysoké rychlosti, k nějakému cíli, a odpálit nárazem do cíle hlavici, buď kumulativní (obvykle z RPG-7) proti vozidlům, tříštivou nebo i termobarickou proti vojákům v okopech. FPV (first-person view) drony, vytvořené původně z civilních závodních dronů a ovládané lidmi s nasazenými VR helmami, platí díky svému rozšíření na obou stranách invaze na Ukrajinu za jednu z největších zdejších válečných inovací – a ukazují jednu z podob konfliktů budoucnosti…
V posledních měsících objevily i videa, kdy jsou malými FPV drony metány granáty ve vodorovném letu například do oken domů nebo vchodů podzemních úkrytů. Lze to přirovnat ke střemhlavému bombardování používanému za druhé světové války.
Poznejte je, než ony poznají vás
Pokud jste viděli záběry dronů, které se vznášejí nad nějakou oblastí, načež z nich upadne do oné oblasti výbušnina – tak přesně tohle není FPV dron! Zmínka toho, že podobné drony vznikly z dronů závodních, není náhodná – namísto pomalého sledování jedné oblasti jsou FPV drony určené k tomu, aby naletěly ve vysoké rychlosti i do 50 m/s do svého cíle, a odpálily tu obvykle cca půlkilovou výbušninu.
To je dost na to, aby to zkazilo den pěšákům a neobrněné technice – ale při šťastném zásahu i technice obrněné. Proti tankům se tak třeba FPV drony obvykle používají na její „doražení“, jakmile byla znehybněna například najetím na minu.
Podobně jako při řešení toho, že sebevražedné drony jsou vlastně něco jako řízené střely, také pro FPV drony platí, že svého druhu nejde zase o tak maniakální inovaci. Granátomety, minomety nebo raketomety odpalované ramene umí doručit i větší množství trhaviny k cíli rychleji. Výhodou FPV dronů je však jejich manévrovatelnost (spolu s ovladatelností z VR setu nepříjemná kombinace) a možnost operovat ve vzdálenosti obvykle 3 až 5 km.
Kuriózní je také ovládání FPV dronů. Krom jednoduchých VR helem pro vizuál lze totiž mašinu ovládat i s pomocí gamepadů. Ve značné výhodě při tréninku jsou tak mladší ročníky z uživatelů herních konzolí…
Ačkoli jsou FPV drony vysoce účinné, mají na rozdíl od minometů omezení v nepříznivém počasí. Oproti hloupým bombám lze dálkově ovládané FPV drony také rušit, byť za rizika rušení i své komunikace – a je možné, že poměrně brzy se bude riziku rušení čelit i tím, že v případě ztráty spojení převezme kontrolu umělá inteligence.
Pozor na absolutna
Obojí připomíná, že FPV drony nejsou wunderwaffe, kvůli které nemá smysl zahodit všechny dosavadní flinty do žita – ale jsou dílčí inovací bojiště. A to i kvůli tomu, že FPV drony už zdaleka nejsou jenom ukrajinskou zbraní.
Jako v případě mnoha nových zbraní, také u FPV dronů je výhodou relativně nízká cena vůči rámcově podobným zbraním minulosti. Cena FPV dronu včetně bojové hlavice je okolo 1000 USD. Navést raketu na cíl z pohledu její kamery šlo i v minulosti – ale za řádově vyšší cenu podobného systému. A, jak už to v případě války chodí, tohle je hra, kterou mohou hrát obě strany.
Spekuluje se také o tom, že právě kvůli tomu, že Ukrajina možná přišla o svou počáteční výhodu v FPV dronech, se o nich ostatně letos na konci zimy začalo ve velkém psát. Téma otevřel rozhovor s několika ukrajinskými producenty dronů, kteří vyrábějí zhruba 50 000 dronů měsíčně pro ukrajinské síly. Stejný rozhovor ukázal také odhad, podle něhož Rusko momentálně zvýšilo produkci FPV dronů na 300 000 kusů měsíčně.
Podle odborníka dotázaného k tomuto textíku však od tohoto oznámení Ukrajinci své kapacity značně navýšili. Výroba ruská bude v současné době na úrovni ukrajinské, možná o něco vyšší, ale ne pětinásobně. Na takovou výrobu totiž prý není na světě dost komponent – ty se vyrábí primárně v Číně a Ukrajinci tvrdí, že se jim daří skupovat cca 60 % čínské produkce (přes několik prostředníků, Čína prodej dílů na Ukrajinu zakázala)
Nakolik se tento rozdíl bude či nebude zvyšovat, a jaký to může mít vývoj na další průběh konfliktu, nemá smysl úplně řešit, ve hře je asi bilion dalších faktorů – je ovšem rozhodně znát, že v FPV dronech vidí smysl nejenom Ukrajina.
Evoluce, ne revoluce
Skutečnost, že FPV tanečky nyní praktikují obě strany války, tak jasně naznačuje, že tenhle bojový systém nejenže má značnou uplatnitelnost – ale také, že může jít o relativně dobře dostupný systém pro silné i slabší příznivce válčení.
Takže tu s námi FPV drony zřejmě zůstanou jako další rozšíření schopností pěchoty oscilující kdesi mezi odstřelovači, minomety a chytrými protitankovými střelami. Příkladem mohou být US Marines, kteří uvažují o funkci operátora dronu v každém družstvu, tedy podle nové struktury v jednotce o 15 lidech.
Využití na ukrajinském bojišti může být jenom předzvěstí toho, že FPV drony budou v budoucích válkách – a vedle specializovaných kulometných, minometných a podobných skupin vzniknou i skupiny zaměřené primárně FPV drony.
Až se z pozice PC master race budete příště chtít smát konzolovým plebejcům, možná tedy raději polkněte slinu – kdo totiž ví, kdo se z vás dvou bude smát déle…
[Ladislav Loukota, OF]
Vědátor vznikl jako spinoff spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd, dnes jej provozuje spolek Hyperion Media. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – kontaktní mail je [email protected]