Mléčná dráha, neasik. Zdroj: Freepik

Zdroj obrázku:

Napište zdroj obrázku

Nanoruce & Prafocaccia – Týden ve vědě 25. listopadu až 1. prosince 2024

První adventní neděle přináší krom klemry i šestici aktualit z vědeckých luhů a hájů! Dnes se zahřejeme třeba robotem z DNA, flusanci užitečnými při diagnostice anebo taky možným původem vody na Zemi!

48. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
48. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Vytvořen nanorobot z DNA schopný chytat viry do nanorukou. Nanorobot byl „upleten“ z jediného vlákna DNA, přičemž na konečcích jeho „prstů“ jsou struktury schopné zachytit konkrétní virové částice. Schopnost zatím prokázal na virech, které způsobují covid.

Focaccia se pekla již před 9 000 lety. Experimentální archeologie i chemická analýza potvrdily, že keramické nádoby z počátku neolitu sloužily jak k drcení obilovin, tak i pečení těsta z nich za vysokých teplot – a koření analogických těch z dnešního italského chleba.

Flusance korovce jedovatého pomůžou diagnostikovat rakovinu. Pouštní ještěr korovec jedovatý má ve slinách jed, obsahující mnoho látek. Jednu z nich se podařilo využít pro efektivnější diagnostiku rakoviny beta buněk slinivky břišní.

Kvantová elektrodynamika odhalila tvar fotonu. Nový model nejenže vymezuje interakci mezi zářením a hmotou na kvantové úrovni, ale také poprvé překvapivě umožňuje definovat tvar jednotlivých fotonů. To se hodí pro další vývoj senzorů, fotovoltaických článků či kvantových počítačů.

Česká studie naznačuje, že hvězdný vítr přinesl na Zemi vodu. Práce naznačuje, že atomy vodíku bombardující povrch meteoritů ve hvězdném větru spustily vznik molekul vody.

Mléčná dráha je výjimka, většina podobných galaxií má odlišné satelity. Desetiletá studie 101 galaxií podobných Mléčné dráze, kterou provedl průzkum SAGA, ukazuje, že Mléčná dráha je odlehlá v počtu satelitních galaxií a vzorcích tvorby hvězd.

Bottom

Studie popsala dávný výzkum hi-tech vynálezu: kola. Kamenné oblázky s dírou uprostřed pro „nápravu“ mohly před 12 000 lety v oblasti Galilejského jezera sloužit pro tvorbu korálků – jde také o příklad toho, jak se postupně piloval vynález jménem kolo!

Čtenáři dávají přednost poezii generované AI před klasickými básněmi. Lidé nejenže často nedokážou rozlišit mezi lidskou a AI poezií, ale dokonce tu druhou mnohdy upřednostňují.

Projekt RocketRoll chce základ pro jaderný kosmický remorker do roku 2035. Cílem jedenáctileté iniciativy je vyvinout systém jaderného elektrického pohonu, který slibuje efektivnější alternativu ke konvenčním raketovým palivům.

Megasídliště Tripolské kultury redukovala šíření nákaz. Nedávno jsme tu měli srovnání prvního praměsta Çatal Hüyük, které nemělo ulice, s megasídlištěmi, které je mělo. Nyní studie odhalila, že tyto osady Tripolské kultury byly skutečně organizovány tak, že redukovala šíření infekcí.

Nejstarší nalezená střelná zbraň v USA je dělo z 16. století. V Arizoně bylo nalezeno bronzové dělo z doby Coronadovy výpravou z let 1539-1542. Jde o nejstarší artefakt související s dnešním nejoblíbenějším americkým hobby!

Náklady na zvrácení změny klimatu se po překročení kritických bodů zčtyřnásobí. Tlumit uhlíkové emise se nám moc nedaří, ale můžeme se uklidňovat tím, že skrze zachycení uhlíku či geoinženýring můžeme vše opravit i v budoucnu. Teoreticky ano, podle nové práce nás to ale vyjde podstatně dráž.

YouTube player

Bonusy

Umělá inteligence ošálila systém detekce lidí reCAPTCHAv2. Ochrana před boty bude o něco složitější. Studie totiž demonstrovala, že ochranu před boty od Google lze prolomit častěji nežli doposud s využitím AI rozeznávající obraz. Existují však i pokročilejší systémy ochrany, které takto prolomeny (zatím?) nebyly.

Do světa moderní keramiky se Soňou Hříbalovou. Po návštěvě v laboratořích Soni Hříbalové z VŠCHT jsme sedli i na kus řeči o nejen o vědeckém studiu keramiky, ale i její cestě do světa vědy.

YouTube player

[red]

Vědátor vznikl v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

tvv2024_48

Reklama

Reklama

Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.
Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.