Ruiny, neasik. Zdroj: MJ/vlastní

Zdroj obrázku:

MJ/vlastní

Ruiny & Společnosti – Týden ve vědě 11. až 17. listopadu 2024

Staronová města, evoluce sociálních druhů nebo třeba spermie unavené vesmírem – nový týden ve vědě projasní vaši temnou neděli!

46. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
46. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Sociální druhy žijí déle než ty samotářské, odhalil výzkum. Ne všechny druhy jsou sociální stejnou měrou. Srovnání 152 různých druhů odhalilo, že vyšší míra sociálnosti skýtá i vyšší šanci na přežití a rozmnožení.

Nově slepený protein může u rakoviny spustit sebedestrukci. Molekula spojující proteiny CDK9 a BCL6 může vyvolat apoptózu takřka jenom u buněk difuzního velkobuněčného B-lymfomu. Terapie by mohla inspirovat i léčbu dalších typů rakoviny.

Vystavení stavu beztíže dezorientuje lidské spermie. Srovnání spermií, které byly jen krátce vystaveny stavu beztíže, ukázalo významné snížení mobility i vitality pohlavních buněk.

Méně než 7 hodin spánku denně snižuje šanci na zdravé stárnutí. Výzkum, který byl proveden na základě údajů z Čínské longitudinální studie zdraví a odchodu do důchodu, sledoval 3 306 účastníků po dobu devíti let.

Různé filmy stimulují také různé oblasti mozku. Výsledky fMRI měření ukazují, že komplexní filmy jako „Počátek“ zapojují oblasti zapojené do výkonné kontroly, zatímco jednodušší filmy jako „Sám doma“ stimulují především oblasti zpracování jazyka.

Laser odhalil dosud ztracená města na Hedvábné stezce. Lidarové mapování vedlo k odhalení dvou středověkých horských měst v dnešním Uzbekistánu. Rozšiřují dosavadní představu, že stezka měla vliv jenom na nížiny.

Bottom

Češi chtějí postavit a vyslat ukrajinskou vojenskou družici. Mise Drak je název české iniciativy, která chce vyslat satelit s kamerou s velmi vysokým rozlišením určeným k cílenému monitorování vojny i míru na Ukrajině.

Teplé moře stojí za ničivými záplavami ve Valencii. Jev známý jako DANA, který se podobá hurikánům, ale na menší škále, je příčinou vzájemného působení teplého moře, vysoké vlhkosti a studeného vzduchu, které vedou k extrémním srážkám.

Zapomínání má své evoluční výhody, nemusí jít vždy o chybu. „Křivka zapomínání“ a další studie poukazují na to, jak náš mozek upřednostňuje informace, posiluje vzpomínky na důležité detaily, zatímco méně důležité informace nechává vyblednout.

Před erupcí vulkánu Hunga-Tonga byl zjištěn dříve nespatřený seismický signál. Signál byl identifikován 15 minut před erupcí v seismometrických datech – a to i ze stanic vzdálených více než 466 kilometrů na Fidži a Futuně. Mohli bychom tak být na stopě nového včasného varování.

Transplantace kmenových buněk poprvé obnovila zrak. Tři ze čtyř pacientů s vážně poškozenou rohovkou se v novém experimentu dočkalo návratu zraku poté, co přijali transplantát kmenových buněk.

Česká práce odhalila, jak buňky pomáhají virům při zahájení infekce. Studie CEITECu popsala, jak enteroviry zodpovědné za nachlazení a dětskou obrnu pronikají do buněk, přičemž k tomu využívají přirozené buněčné mechanismy namísto vytváření struktur nových.

Bonusy

Keramika je všude kolem nás, říká Soňa Hříbalová. I když je keramika jednou z nejstarších technologií člověka, stále nachází uplatnění v těch nejmodernějších vynálezech. Její možnosti i výzkum popisuje ze svého pracoviště Soňa Hříbalová z VŠCHT, toho času také dalších Fulbrightistka.

Oltářní kámen Stonehenge má zřejmě skotský původ. Dosud se předpokládalo, že oltářní kámen ze Stonehenge pochází z Walesu. Skotský původ naznačuje, že ve starověké Británii existovaly před zhruba 5 000 lety pokročilé dopravní metody a společenská organizace.

YouTube player

[red]

Vědátor vznikl v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

tvv2024_46

Reklama

Reklama

Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.
Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.