Teploty klesají, ale poznání stoupá! Tento týden tu máme dinosauří dopady, česká antibiotika nebo třeba důvod, proč jste beztak (jako já) měli poslední týden virózu!
Detailněji popsán druhý kráter z konce éry dinosaurů. Nová seismická trojrozměrná data ukazují na druhý obří vesmírný šutrák, který dopadl na Zemi ve stejnou dobu jako asteroid Chicxulub.
Horší imunita v nose zřejmě může za častější nemoci v zimě. Snížení teploty prostředí o 5 °C v testech na tkáních až 50% snížilo produkci imunitních extracelulárních vezikul, které slouží jako „značkovače“ pro imunitní buňky. To by mohlo snižovat efektivitu imunity v nose.
Slonovina ukazuje na možný kontakt Vikingů s Inuity. Stopování DNA mroží slonoviny ve středověké Evropě ukázalo na původ daleko v Arktidě. Zdejší končiny přitom obývali také domorodí severoameričtí .
Výtrysky černých děr mohou vyvolat hvězdné novy. V okolí výtrysků černých děr dochází v galaxii M87 na dvakrát častější hvězdné novy. Naznačuje to přímý vliv obou jevů.
Česká „atomární“ antibiotika jsou účinná proti rezistentním bakteriím. Společná práce týmů z Olomouce, Ostravy a Číny vyvinula nový typ antibiotik, když mangan s pomocí atomového inženýrství zabudovali do upravené struktury grafenu.
Transplantace kmenových buněk v čínském testu vyléčila diabetes. Využitím pluripotentních kmenových buněk, které se mohou vyvinout v jakýkoli typ tkáně, tým úspěšně kultivoval tkáň schopnou produkovat inzulín, když byla implantována do břišního svalu pacientky.
Bottom
Rostoucí počet případů mrtvice souvisí s riziky spojenými s životním prostředím a stravou. Případů mrtvic po celém světě přibývá, důvodem je podle nové studie stárnutí populace, ale také znečišťující látky v životním prostředí a stravovací návyky.
Západoantarktický ledový příkrov se zmizí do roku 2300. Údaje 16 různých modelů ledového příkrovu naznačují, že při současném trendu oteplování a emisí bude Antarktida proměněna k nepoznání.
Domácí úkoly prospívají výuce matematiky a přírodních věd. Pravidelné domácí úkoly významně zvyšují výsledky žáků, četnost zadávání domácích úkolů je přitom významnější než jejich délka.
Muži na venkově umírají významně dřív než ti ve městě. Nejsou sice vystaveni nečistotám měst, ale to v součtu nepomáhá. Venkované mají nižší průměrné zdraví než jejich městští protějšci, přičemž u mužů na venkově je rozdíl obzvláště výrazný.
Studie přidává argumenty pro vědomí jako důsledek kvantové fyziky. Výzkum Wellesley College zkoumající anestezii u hlodavců prokázal, že lék vázající buněčné mikrotubuly zpozdil u potkanů bezvědomí vyvolané anestetikem. To naznačuje, že anestetika mohou v mozku působit na kvantové úrovni.
Chobotnice vedou smečky ryb, chapadla používají jako biče. Chobotnice podle nového výzkumu mnohdy spolupracují s rybami a vytvářejí lovecké smečky. Tato mezidruhová spolupráce byla dosud pozorována především u chobotnic.
Bonusy
Za rozsivkami až na kraj světa – rozhovor s Kateřinou Kopalovou. Jaký je vliv jednobuněčných řas, ale také jak fungovat jako polární vědkyně, nám dnes řekne Kateřina Kopalová z Přírodovědecké fakulty UK.
Jak vzniklo a zaniklo legendární město Kowloon. Ultrahustě osídlená enkláva v Hong Kongu inspiruje i děsí tím, jak může vypadat urbanismus vymknutý z kloubů.
[red]
Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]
tvv2024_40