Hunga Tonga, neasi. Zdroj: NASA, NOAA

Zdroj obrázku:

Vikingové & Webb – Týden ve vědě 26. srpna až 1. září 2024

Dorazilo září – a my se proto zbičujeme zářivými objevy posledního týdne! Čekají na nás dinosauří, kosmologická krize, vikinské pohřbívání nebo třeba kondomy! Příjemnou neděli vinčuju!

35. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
35. týden ve vědě roku 2024! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Problémové rozpínání vesmíru blíže vyřešení díky Webbu. Nové a přesnější měření tří různých typů hvězd s ukázalo klesající rozdíl v tom, jak různé měříme tempo rozpínání vesmíru. Zvyšuje to šanci, že velká záhada kosmologie je možná jen… chybou měření.

Stopy stejných dinosaurů nalezeny na obou stranách Atlantiku. Na pobřeží Brazílie a Kamerunu se nachází stářím podobných a velikostí identických 260 dinosauřích otisků z doby, kdy byla Afrika a Jižní Amerika blízko u sebe. Mohou nám říct víc o prehistorickém biomu.

Norové popsali unikátní márnice doby železné a vikinské. Trio márnic z let 450 až 900 našeho letopočtu si postupně „předávalo pochodeň“ v tom, jak je jejich komunita využívala k pohřebním praktikám. Ukazují posun od pohřbů žehem k pohřbům uložením do země.

Erupce Hunga Tonga-Hunga Haʻapai svět spíše ochladila. Byť při erupci bylo vyvrženo množství vodní páry (skleníkový plyn) a oxidu siřičitého („ochlazujícího” aerosolu), v součtu měl podle nové studie významnější vliv ten druhý.

Nový uhlíkový materiál by mohl nahradit křemík v elektronice. Vědci z ČVUT a Německa objevili novou formu uhlíku, označovanou jako fcc-uhlík, která vykazuje vysokou elektrickou vodivost a izolační vlastnosti.

Mladí Evropané používají méně kondomy. Průzkumy z let 2014 až 2022 ukázaly snížení používání kondomů mezi sexuálně aktivními dospívajícími. Vzorek čítal 250 000 lidí.

Bottom

Světlo může zatím nejefektivněji odstranit věčné chemikálie. Hybridní fotokatalyzátor oxidu železa/aktivního uhlí může jak zachytit perfluorované a polyfluorované sloučeniny (PFAS), tak je také rozložit. Činí tak relativně efektivněji a rychleji než starší nápady.

Česká práce objasnila „sebevražednou obranu” termitů. Staří termiti druhu Neocapritermes taracua se v případě napadení hnízda obětují, když sebe i útočníky zasáhnou „výbušnou” reakcí dvou do té doby neškodných sloučenin. Nyní víme, jak ony sloučeniny fungují.

Právní dokumenty jsou složité, aby působily autoritativně. Výzkumníci z MIT odhalili, proč jsou právní dokumenty notoricky známé svou složitostí, a přičítají to autoritativní auře, kterou vyvolává spletitý jazyk známý jako „právničina” („legalese“).

V 7 zemích začíná testování mRNA vakcíny proti rakovině plic. Látka BNT116 je zaměřena na nemalobuněčný karcinom plic (NSCLC), nejčastější typ tohoto onemocnění. Studie fáze 1 probíhají na 34 výzkumných pracovištích.

Technologie založená na DNA spojuje ukládání dat a výpočetní techniku. Nový systém s pomocí DNA molekul nejen ukládá data, ale také je v rámci stejného systému počítá, vyhledává a manipuluje s nimi.

Hudební paměť seniorů je odolnější než jiné části mozku. Starší dospělí si dokážou efektivně zapamatovat hudbu, a to včetně nových a neznámých skladeb – to celé navzdory obecnému poklesu ostatních paměťových funkcí s věkem.

Bonus

Jak jeden z nejcitovanějších českých vědců Ondřej Novák dostal od hudby k vědě. Je jedním z nejcitovanějších českých vědců, zkoumá přitom se svým týmem nové způsoby, jak napomoct fungování zemědělství. S Ondřejem Novákem jsme sedli na kus řeč v Laboratoři růstových regulátorů fungující při Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého.

YouTube player

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

xxx tvv2024_35

Reklama

Reklama

Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.
Copyright © 2024 VĚDÁTOR. Všechna práva vyhrazena.