Hledejme mimozemské artefakty ve Sluneční soustavě, navrhuje SETI

TLDR: Vzhledem k tomu, že půlstoletí naslouchání ETI nic nepřineslo, měli bychom se aktivněji zajímat o případné ETI sondy/vraky blíže našemu písečku. Oznámení tuna.

2022: Vesmírná odysea?

Prakticky každý vědec vám řekne, že mimozemšťané někde ve vesmíru existují – kosmos je zkrátka tak nepochopitelně gigantický (ani nevíme vlastně, jak moc), že je zhola nepravděpodobné, aby v něm nebyl někdo druhý. Problém je, že furt nikoho druhého prokazatelně nevidíme – a to se pere s tou minulou větou! Navíc je tu další problém, že ten někdo by musel být nejspíše dost daleko. Ledaže by nám v našem kosmickém okolí nechal nějaký suvenýr

Idea, že by mimozemské civilizace mohly lidstvu někde v okolí ponechat nějaké své smetí, není rozhodně nová. Již před víc jak půlstoletím si kvůli ní lidé zvedali čelist z podlahy po premiéře/vydání 2001: Vesmírné odysey. Jenže ani za to půlstoletí jsme na Měsíci žádný monolit prostě nenašli. To samože furt nevylučuje existenci aktivních mimozemských artefaktů – ale naznačuje to, že bychom měli zvažovat i alternativy.

Jednou z nich je i delší čas probíraná možnost, že by ve Sluneční soustavě mohly existovat i stopy mimozemského, extrasolárního života, které by byly ale neaktivní. Možná, že žádná supercivilizace, co nám na Měsíci nechává pohlednici, nikdy kolem neletěla – ale pokud život jinde existuje, během 4,5 miliard let existence naší soustavy by důkazy o něm mohly v naší soustavě skončit.

Při svém putování galaxií prolétá Sluneční soustava kolem řady jiných kmitajících hvězd. Různé systémy si na relativně pravidelné úrovni zřejmě vyměňují alespoň minimální nutné množství komet/planetek. Vzpomeňme na těleso ‚Oumuamua. A takové planetky mohou obsahovat známky života primitivního. ‚Oumuamua jsme sice už nedohnali, ale během miliard let nějací jeho kolegové mohli naší soustavou nejenom prolétnout, ale také tu na nějaké místní planetě/měsíci dopadnout…

To "možná" je dost podstatné! Zdroj: Zdroj: Hannah Hillam
To „možná“ je dost podstatné! Zdroj: Zdroj: Hannah Hillam

Galileo trochu jinak

Takový scénář naznačuje, že budoucí sondy či lidské posádky prozkoumávající Sluneční soustavu budou muset mít podobné situace na paměti. Je jedno, že prozkoumáváte třeba Callisto, kde asi žádný biočich nikdy nežil. Stejně budete mít na paměti možnost, že tu někdy něco někam mohlo spadnout. Takový scénář je ale také zjevně oproti současné úrovni kosmonautiky dost vzdálený.

Někteří lidé zabývající se SETI (čili hledáním mimozemských civilizací), by ale chtěli hledat i aktivní či pasivní sondy, které by někdo mohl v Sluneční soustavě cíleně či necíleně zanechat. Tím se vracíme obloukem k situaci z 2001: Vesmírné odysey, ale také ke spekulacím, že by ‚Oumuamua mohla být prostě ufounskou sondou. Jenže, jak to bez sondy vlastní zjistit?

Projekt Galileo, který v červenci 2021 založili Avi Loeb a Frank Laukien z Harvardovy univerzity, je prvním vědeckým výzkumným programem, jehož cílem je právě hledat astro-archeologické artefakty v blízkosti Země. Někdy před dvěma lety jsem psal o ambici podobných odborníků hledat artefakty primárně na Měsíci (tom našem). Je totiž nejblíže, zároveň je bez aktivní geologie, a potenciální artefakty by tu mohly být krásně vidět!

Jenže ani létání na Měsíc stále není běžnou kratochvílí, takže si ještě nějaký čas budeme muset vystačit s nasloucháním u radioteleskopů pro potenciální artefakty, které by něco mohly vysílat. Ale i v tomto ohledu je třeba se připravit na sáhodlouhé nervování, pokud ne rovnou na zklamání.

Známe to všichni, no! Zdroj: Syfy/vlastní
Známe to všichni, no! Zdroj: Syfy/vlastní

A přece se točí

Dokonce i detekce kosmosignálů na Zemi je samozřejmě složitý úkon, zvláště při „rozpočtu“, jakým disponují SETI lidé. Vědátoři z Galilea sice navrhli, sestrojil a nasadil vlastní pozorovací zařízení a umělou inteligenci pro sběr a interpretaci těchto dat, která by proces usnadnila. Dokonce se zdá, že mašinky byla již nasazena ke kalibraci a testování a v příštích několika měsících bude znovu nasazena do plného provozu. Je ale nepravděpodobné, že něco najdou v dohledné době.

Aby bylo jasné, třeba v případě ‚Oumuamua vědátoři ze SETI skutečně naslouchali objektu ve snaze zjistit, jestli aktivně nevysílá nějaké signály. A slyšeli prd. Proto optimisté překřtili objekt jako stále možnou, ale rozbitou ufounskou sondu. Což se bohužel už nedá nijak ověřit či vyvrátit…

Vzhledem k tomu, že momentálně ale víme jenom o dvou podobných extrasolárních objektech (druhým je kometa Borisov), sběr více dat je rozhodně fajn nápad. Čím více zdrojů bude prověřováno, tím vyšší je naděje, že se někde něco někdy nějak podaří objevit!

Rozhodně ale nebudu ani šokován, pokud za další dva roky napíšu článek o tom, že Galileo sice pokračuje, ale nic moc nového krom problémů s financováním oznámit nemůže. Mimozemšťané totiž sice někde ve vesmíru velmi pravděpodobně existují – ale vesmír je zároveň tak nepředstavitelně gigantický a časově rozfláklý, že objevit nějaké druhé kamarády v nuzném okně jednoho lidského života, to by byla těžko představitelná náhodička.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

1 komentář: „Hledejme mimozemské artefakty ve Sluneční soustavě, navrhuje SETI

  • 19. října 2022 (00:54)
    Permalink

    I kdyby bylo v naší galaxii 10.000 civilizací, tak náš signál k první z nich doputuje za několik století. V celém vesmíru budou bilióny civilizací, prostě logicky jinak to být nemůže.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama