Dart & Diatomy – Týden ve vědě 26.9. až 2.10. 2022

Týden je mrtvý, ať žije týden! A hned na úvod zmíním, že pondělní stream novinek (v +-18:00 na YouTube a Twitchi) poprvé poctí přítomností Martin Rota.

39. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
39. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Sonda Dart pohnula dráhou planetky Dimorphos. Devítiměsíční mise skončila plánovanou snahou mírně pozměnit dráhu dvojplanetky. Řekne nám to více o jejím složení i o možnostech odklánění rizikovějších objektů.

Kvůli okyselování oceánů ubude mikrobů produkujících kyslík. Rozsivky mohou v kyselých mořích do velké míry přijít o křemičitany, z nichž vzniká jejich skořápka. Mohlo by jich tak o 26 ubýt – tvoří přitom až 40 % oceánské fotosyntezující biomasy.

Velci raketoví dopravci budou převážet náklady pro americkou armádu. SpaceX, Blue Origin, ale i menší firmy uzavřeli smlouvu s USTRANSCOM. Kamkoliv na Zemi mají během hodin přepravit náklad vážící jednotky až desítky tun.

Titanová slitina dosáhla rekordní pevnosti mezi 3D tištěnými kovy. Materiál má jak vysokou pevnost, tak je jeho produkce zároveň významně -levnější než u jiných srovnatelných slitin.

Konzumace jídla v noci zvyšuje riziko deprese. Lidé, kteří na noční směně nejí jídlo, mají nižší riziko duševních problémů. Malá, ale zajímavá studie ilustruje další možnosti péče o mentální zdraví.

Diamant z hloubky 660 km naznačuje, že plášť Země je nasáklý vodou. Diamant pochází v oblasti rozhraní svrchního a spodního pláště. Minerály v něm obsažené nesou stopy velkého množství vody.

Dále hráli

Zjištěn proces, kterým sůl zvyšuje krevní tlak. Sodík vniká do bílých krvinek a způsobuje protizánětlivou reakci. Mohlo by to vést k novému typu diagnózy a léčby.

Americká armáda dostane 300 kW polní laser. Zařízení čekají ještě testy v poli, sloužit má především k sestřelování leteckých cílů včetně raket.

Objevena nejstarší známá fosilie srdce, má 380 milionů let. Mimořádně zachovalá měkká tkáň pochází z již vyhynulého druhu pancířnaté čelistnaté ryby.

Cukr narušuje střevní mikrobiom, ukazuje test u hlodavců. Zdá se, že přítomnost cukrů ve stravě spouští řetězec událostí, které mohou zvyšovat riziko metabolických chorob vedoucí k obezitě a diabetes.

BONUSOVÉ TÉMA TÝDNE: Jak nigerijský farmář napomohl studiu Marsu. na Zemi můžeme studovat horniny Marsu – a nepotřebujeme k tomu sondy. Ale zároveň se na lepší sondy vědátoři právem těší…

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali šest videí: minutku o misi sondy Dart (viz výš), Tony si dal svůj střídmý Ilurant na aktuální témata, dále novinky o koloběhu vody a o pidiprocesu, a nakonec jsme si se svolením půjčili přednášku o fyzice barev z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého & Pevnosti poznání Olomouc (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama