Robodoc & Vakovlk – Týden ve vědě 22. až 28. srpna 2022

Dejte si kopyta na stůl a dopřejte si po náročném týdnu smršť nového poznání! Je tu týden ve vědě…

34. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
34. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Na ISS v budoucnu zamíří robotický doktor. Mašina jménem MIRA má být v kosmu testována v roce 2024, prozatím jenom na analozích tkání. Pro dlouhodobé mise mimo Zemi bude ale nutností.

Umělá rohovka vrátila zrak 20 pacientům. Implantáty vyrobené z prasečí kůže v nové studii vrátily zrak lidem, kteří byli zcela slepí.

Vzniklo dosud nejsilnější trvalé magnetické pole na Zemi. Čínský experiment dosáhl stálého pole o indukci 45,22 tesla.

Na dinosaury možná spadlo více planetek najednou, naznačuje možný kráter. Nově objevený podmořský kráter Nadir u pobřeží Jižní Ameriky má stejný věk jako kráter Chicxulub, vznikl před 66 miliony lety (±1 milion let).

Alzheimera může spustit zřejmě infekce dvěma běžnými viry. Již delší dobu se zdá, že bakterie i viry se mohou významně podílet na spuštění neurodegenerativní Alzheimerovy choroby.

Vědci chtějí do 10 let oživit druh vakovlka. Před stoletím vyhynulý druh „tasmánského tygra“ chce oživit stejná společnost, která pracuje i na znovuzapnutí mamutů.

Druhá liga

Některá zastíněná místa Měsíce mají pokojovou teplotu. I když tu samože chybí vzduch, stabilní teploty kolem 16 °C snižují potřebu chlazení potenciálních kolonií.

NASA zveřejnila zvuk, který vychází z černé díry. Vesmírné vakuum je tiché – ale v okolí černodíry je dost plynu na to, aby se tu zvuk šířil. Astronomové ho nyní zachytili.

Déšť po celém světě obsahuje nadlimitní „věčné látky“ PFAS. Perfluorované a polyfluorované látky zvyšují riziko řady onemocnění, zjištění zesiluje tlak na jejich další regulaci.

BONUSOVÉ TÉMA TÝDNE: Jak dánský fyzik kvůli nacistům rozpustil Nobelovky. Niels Bohr musel během nacistické okupace Dánska rozpustit Nobelovky. Proč a jak? Zejména kvůli tomu, že byly ze zlata. Celá story má naštěstí povzbudivý konec.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali sbírku videí: minutku o výšce hor (viz výš), novinky o omlazení kožních buněk & autonomní lodi a přednášku o lidských hlasivkách (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama