Evoluce & Uranus – Týden ve vědě 18. až 24. dubna 2022

I v tomto hektickém víkendu plném mluvení před lidmi jsem si našel čas sesumírovat nejnovější novinky vědátorů. Je tu další týden ve vědě!

0116. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní
16. týden ve vědě roku 2022! Zdroj: CC BY, Apple, vlastní

Umělé vytvořená RNA se vyvíjí sama. Takto možná začal život. Metodou pokusu a omylu vytvořili japonští vědci systém RNA molekul, který se udržuje „v chodu“, replikuje i vyvíjí. Jde o náznak dávného tzv. RNA světa.

Šelmy s přerostlými špičáky dorazily už před 42 miliony let. Byl popsán prototyp designu kočkovitých šelem s přerostlými špičáky. Ukazuje se, že tihle obávání predátoři se objevili o dost dříve, než se čekalo.

Archeologové objevili v Indii dávné velké kamenné nádoby. Hned několik nalezišť 1–3 tisíce let starých pískovcových objektů zvětšuje počet dosavadních známých lokalit podobného typu. Nejspíše jde o pohřební urny, ale detailní průzkum nádob objevených i v Laosu a Indonésii teprve započal

NPV viry mění housenky v „zombie“ pomocí fototaxe. Nukleopolyhedroviry donutí housenky zemřít na nejvíce exponovaném místě díky ovládnutí jejich touhy po světle.

Vědci doporučují NASA: Dejte prioritu misi k Uranu. Hypotetická mise UOP by mohla odstarovat už v roce 2031 či 2032, prozatím jen však ve fázi konceptu.

Strojová učení slouží válečnému snažení na Ukrajině. Odposlouchávání armád, geolokace, překlady i vyhledávání klíčových slov pomáhají zpravodajcům na masové škále…

Dále hráli

Nově objevený enzym může pomoct nahradit „nenahraditelná“ hnojiva. Fosfátová hnojiva dnes vznikají z anorganických zdrojů, enzym by mohl pomoct nahradit z lokálních organických zdrojů.

Začal test nového mRNA očkování proti HIV na lidech. Celkem 108 dobrovolníků otestuje tři očkovací látky na bázi mRNA vakcíny, které uspěly proti covid-19. Výsledky nového očkování proti HIV budeme znát v létě 2023, vzhledem k neúspěchu starších pokusů bych ale na úspěch zase tak moc nesázel.

Dárci krve mají v těle menší množství „věčných chemikálií“. PFAS chemikálie jsou u hasičů, kteří darují krev, až o 30 % nižší než u hasičů krev a plazma nedarujících. Jde jenom o prvotní zjištění, které má prozatím různé interpretace.

A včil do videosekce

Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: speciál o archeoastronautických tezích vs. realitě s Patrikem Kořenářem (viž výš), novinky o migraci pralidí, novém 2D materiálu, středu alkoholu vs. mozku a nakonec i předášce o tom, jak to vloni roztočili na jihu Moravy (viz níž).

[red]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.czloukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama