Evoluce & Uranus – Týden ve vědě 18. až 24. dubna 2022
I v tomto hektickém víkendu plném mluvení před lidmi jsem si našel čas sesumírovat nejnovější novinky vědátorů. Je tu další týden ve vědě!

Umělé vytvořená RNA se vyvíjí sama. Takto možná začal život. Metodou pokusu a omylu vytvořili japonští vědci systém RNA molekul, který se udržuje „v chodu“, replikuje i vyvíjí. Jde o náznak dávného tzv. RNA světa.
Šelmy s přerostlými špičáky dorazily už před 42 miliony let. Byl popsán prototyp designu kočkovitých šelem s přerostlými špičáky. Ukazuje se, že tihle obávání predátoři se objevili o dost dříve, než se čekalo.
Archeologové objevili v Indii dávné velké kamenné nádoby. Hned několik nalezišť 1–3 tisíce let starých pískovcových objektů zvětšuje počet dosavadních známých lokalit podobného typu. Nejspíše jde o pohřební urny, ale detailní průzkum nádob objevených i v Laosu a Indonésii teprve započal
NPV viry mění housenky v „zombie“ pomocí fototaxe. Nukleopolyhedroviry donutí housenky zemřít na nejvíce exponovaném místě díky ovládnutí jejich touhy po světle.
Vědci doporučují NASA: Dejte prioritu misi k Uranu. Hypotetická mise UOP by mohla odstarovat už v roce 2031 či 2032, prozatím jen však ve fázi konceptu.
Strojová učení slouží válečnému snažení na Ukrajině. Odposlouchávání armád, geolokace, překlady i vyhledávání klíčových slov pomáhají zpravodajcům na masové škále…
Dále hráli
Nově objevený enzym může pomoct nahradit „nenahraditelná“ hnojiva. Fosfátová hnojiva dnes vznikají z anorganických zdrojů, enzym by mohl pomoct nahradit z lokálních organických zdrojů.
Začal test nového mRNA očkování proti HIV na lidech. Celkem 108 dobrovolníků otestuje tři očkovací látky na bázi mRNA vakcíny, které uspěly proti covid-19. Výsledky nového očkování proti HIV budeme znát v létě 2023, vzhledem k neúspěchu starších pokusů bych ale na úspěch zase tak moc nesázel.
Dárci krve mají v těle menší množství „věčných chemikálií“. PFAS chemikálie jsou u hasičů, kteří darují krev, až o 30 % nižší než u hasičů krev a plazma nedarujících. Jde jenom o prvotní zjištění, které má prozatím různé interpretace.
A včil do videosekce
Na našem youtubovském kanálu jsme tento týden dali pět videí: speciál o archeoastronautických tezích vs. realitě s Patrikem Kořenářem (viž výš), novinky o migraci pralidí, novém 2D materiálu, středu alkoholu vs. mozku a nakonec i předášce o tom, jak to vloni roztočili na jihu Moravy (viz níž).
[red]
Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz —loukota, Oxforská vakcína & hlubinná monstra – Týden ve vědě 23. až 29. listopadu 2020 – VĚDÁTOR