Začal test nového mRNA očkování proti HIV na lidech

TLDR: Celkem 108 dobrovolníků otestuje tři očkovací látky na bázi mRNA vakcíny, které uspěly proti covid-19. Výsledky nového očkování proti HIV budeme znát v létě 2023, vzhledem k neúspěchu starších pokusů bych ale na úspěch zase tak moc nesázel. Oznámení tuna.

Naděje pro tento den

Společnost Moderna, která vyvinula také mRNA očkování proti covid-19, oznámila test potenciální vakcíny proti viru HIV u 108 dobrovolníků. Celkově budou v rámci klinické studie americké NIH otestovány tři očkovací látky, všechny na mRNA principu.

To zní na první pohled jako zajímavý nápad, a rozhodně bych nerad působil víc skepticky, než je nezbytně nutné! Pojďme si ale říct, proč zároveň do úspěchu vakcíny proti HIV nevkládat všechny naděje, a proč byste si v případě nechráněného koitu měli pořád vzít starou, dobrou ochranu z polymerů…

Připomeňme si, že mRNA vakcína funguje na principu doručení „plánů“ proteinu (u covidu šlo o povrchový protein viru) tak, aby si tento protein vytvořily buňky v těle samy bez skutečného kontaktu se skutečným virem. Pro imunitní buňky je vytvořený protein stále cizorodý prvek, takže imunitní reakce na vzniklé proteiny stále naučí imunitu reakce i proti infekci skutečným virem.

Oproti alternativám (oslabeným či mrtvým virům) ale i mRNA vakcíny nemůže dojít riziko propuknutí nemoci způsobované virem. Můžou stále samozřejmě nastat jiné nežádoucí účinky. Ale to už zabíháme.

Podstatné je, že ačkoliv je tento princip sám o sobě zajímavý kvůli limitaci obecných nežádoucích účinků podobných nemoci, před kterou očkování chrání, úplně není naznačeno, jak by mohl vyřešit nejsviňáčtější vlastnosti HIV, kvůli kterým selhaly starší vakcíny…

HIV je problém, áno?

V minulosti se totiž již mnohokrát testovaly také jiné standardní očkovaní proti HIV, naděje ve vznik vakcíny byla hmatatelná již během původních počátků pandemie v polovině 80. let. Přesto dodnes vakcínu proti HIV nemáme. Proč tomu tak je?

Hlavním důvodem jejich neúspěchu byla kombinace jevů včetně rychlého mutování HIV i schopnosti viru se před imunitou ukrývat. Posledním pokusem byla vakcína z dílny Johnson & Johnson, která v testu selhala teprve loni v září

Objevily se sice některé látky, které byly částečně úspěšné, ale jejich efekt nevydržel dlouho a nebyl příliš univerzální. A to bylo příliš málo na to, aby v jejich případě bylo možné mluvit o efektivním očkování, nota bene o očkování úspěšném ve světě komerční medicíny.

A objevily se i pokusy, jak vyvinout imunizaci obcházející schopnost HIV mutovat – právě loňská látka od Johnson & Johnson byla jedním takovým pokusem! Bohužel se v jejím případě neukázalo, že by šlo o pokus úspěšný.

To, co je předností mRNA vakcín, je nižší cena při masové výrobě (ale vyšší při skladování) a nižší riziko těch nežádoucích účinků, které se podobají onemocnění patogenu. Pokud by tedy očkování Moderny pro HIV mělo uspět, bylo by to spíše kvůli jiným technologiím než jen původní mRNA…

Ještě uvidíme

Samozřejmě, nebudu se absolutně vůbec zlobit, pokud se moje skepse ukáže být nepodložená! Ačkoliv dnes proti nemoci AIDS, kterou HIV způsobuje, již máme efektivní antivirotika, která propuknutí AIDS potlačují, jejich fungování má k dokonalosti daleko. Je nutné je brát stále dokola, zatímco očkování by ideálně bylo „jednorázové“. V naší moderní Evropě to není zase takový problém, v rozvojových zemích to už problém být může.

Mimochodem, z pohledu farma firem jsou opakovaně braná antivirotika samože výdělečnější než jednorázové očkování (zvláště očkování, které mnohokrát opakovaně selhalo v testech). A přesto snahy o vznik toho jednorázového očkování stále dokola probíhají skoro jako kdyby v reálné medicíně nezáleželo jenom na těch škaredých výdělcích! To jen tak pro případné čtenáře, kteří by sem přišli z dezinfo webíků. Popojedem…

 Zdali má mRNA technologie lepší šance, se dozvíme do července 2023, kdy má nynější test skončit. Celosvětové je ale HIV na postupu, zejména v Africe a Rusku jde o dlouhodobý epidemický problém, který způsobuje místním populacím (zdravotníkům, ekonomikám) chronické problémy. Nějaké hypotetické terapeutikum, které by ho mohlo jednou provždy řešit, by tak bylo rozhodně vítané celými národy.

Vzniklo původně pro Mudrstart.cz.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama