Jediná sklenka alkoholu denně výrazně poškozuje mozek

TLDR: Ekvivalent 2 piv denně má kumulativní vliv na stárnutí mozku až o 1 dekádu navíc. Ani menší množství alkoholu denně ale není bez rizik, odhalila observační studie skrze korelaci dat z UK Biobank. Studie tuna.

Malé pivo, obtěžování personálu

I když mluvící hlavy v televizi občas tvrdí opak, stále více přibývá důkazů, že ani mírné-leč-dlouhodobé pití alkoholu není prospěšné pro naše zdraví. Nejnověji skrze práci 36 tisíc lidí a vlivu alkoholu na jejich mozek.

Výzkumníci vzali data o jejich užívání alkoholu a po vztažení dalších proměnných (věk, pohlaví, BMI apod.) se ukázalo, že i pravidelné požívání 1 až 2 jednotek alkoholu má degradující vliv na mozkové zdraví. Zjednodušeně řečeno, mozek padesátiletého muže pijícího denně byl srovnatelný s mozkem šedesátiletého abstinenta.

Konkrétněji odhalili výzkumníci negativní korelaci mezi popíjením a změnou velikosti ve třech oblastech mozkové kůry: mozkovém kmeni, putamen a amygdale. Při vyšší konzumaci alkoholu (lidi popíjející 4 jednotky alkoholu denně) se projevil zmíněný rozdíl ekvivalentní „mozku šedesátního v hlavě padesátníka“, ale menší míra (ekvivalentní stárnutí o 2 roky navíc) podobných změn byla odhalena i na mozcích lidí popíjejících 1 až 2 jednotky alkoholu denně.

Tady je asi dobré zmínit, co to je ta jednotka alkoholu. Nejedná se totiž o promile či jiné lidem běžné známé kritéria – jednotka odpovídá 10 g etanolu, přičemž toto množství je obsaženo v malém 10° pivu (330 ml) nebo jedné deci (!) vína. Dva velké panáky pálenky o 38 % obsahují 3 jednotky alkoholu.

A teď to nejpřekvapivější – již dnešní doporučení lékařů mluví o tom, že by denní konzumace alkoholu neměla překračovat 1 (u žen) až 2 (u mužů) jednotky denně!

Bwahwahwa!

Řada nedávných studií již naznačila, že navzdory tomu, co pravili populární lékaři v televizních estrádách, neexistuje žádné vhodné množství alkoholu, a tato studie to potvrzuje. Dokonce i „maximální“ doporučené cifry výše ukazují, že dát si malé pivo k obědu je absolutní limit. I „dvojka vína“ je už nadlimitní míra.

Ano, nejnovější studie je jako řada jiných v minulosti jenom observační – odhalila jenom korelaci, nikoliv kauzalitu. Nelze tedy jasně říct, zdali byly změny na mozku způsobeny pitím alkoholu, anebo zda existuje nějaký faktor, který mohl být přehlédnut. I když je to nepravděpodobné, technicky vzato lze z nynějších výsledků klidně usuzovat i na takový závěr, jako že zmenšování mozku vede k častějšímu pití (tedy obrátit příčinu a následek)!

Jak jsem už naznačil, to je považováno za méně pravděpodobné jednoduše kvůli tomu, že o nezdravém vlivu alkoholu víme stále více a stále přesněji. Nejde zdaleka jenom o observační studie (tj. nejde jenom o korelaci), ale jsou velmi dobře známy i detaily z fungování alkoholu a jeho (zejména) derivátů na zdraví tkání a buněk. Viz loňské odhalení, že alkohol je krom jater zřejmě metabolizován částečně i v mozku.

Cože, televize lhala?!

Existuje naproti tomu mnohem menší balík dat na prospěšný vliv alkoholu – a většina z nich obvykle souvisí jen s tím, že „červené víno obsahuje některé zdravé věci“ (které můžete získat i pitím moštu). Vlastně lze tak říct, že ani doporučení pít denně maximálně malé pivu, není dostatečně vypovídající o tom, co takové malé pivo kumulativně udělá za 40 let popíjení.

Ačkoliv nejnovější studie není bez úskalí (data o pití byla především reportována samotnými účastníky, tj. někteří mohli svou míru podměřovat), jedná se o další dílčí náznak toho, že i tvrzení o zdravé „jedné sklence alkoholu za den“ zřejmě mají pramalý základ ve faktech.

Sepsáno původně pro Mudrstart.cz.

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

2 komentáře: „Jediná sklenka alkoholu denně výrazně poškozuje mozek

 • 16. března 2022 (08:22)
  Permalink

  Kdysi nebyla média, lidé žili, dnes se straší, denně x nových studií, nejdříve jo, pak ne, ať si každý žije a dělá co chce, jsme chvíli na světě, který se v p .. otáčí a my řešíme blbosti.

  Reagovat
 • 17. března 2022 (13:48)
  Permalink

  Tak to je divné. Britská panovnice Alžběta II. po většinu svého života pila denně před obědem koktejl z ginu a Dubonnetu, k obědu sklenku vína a před spaním sklenku šampaňského vína. Je jí 95 let, ale nezdá se, že by trpěla úbytkem intelektuálních schopností.

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama