Alkohol metabolizujeme i v mozku, ukázala studie

TLDR: Reziduální látky, které vznikají rozkladem alkoholu, nebyly objeveny jen v játrech. Možná by nám to jednou mohlo odhalit nové metody léčby závislosti a/nebo projevů alkoholu. Studie tuna.

Metla lidstva zase zametá

Taky občas mate pocit, že vám alkohol jde hned do hlavy? Nová studie tvrdí, že dost možná mate pravdu! Ačkoliv je starý dobrý alkohol naším společníkem alespoň 12 tisíc let, podle všeho nás pořád dokáže překvapit!

Práce vypracovaná jak na hlodavcích, tak i lidských mozkových buňkách (které již nebyly v lidech) se mrkla na enzym alkoholdehydrogenasu. Zjistila při tom, že tento enzym se může podílet na zpracování alkoholu mimo jiné přímo v mozku!

Asi mnoho z nás ví, že ačkoliv je alkohol pro nás celkem sranda, pořád je pro naše tělo v podstatě jedovaté, a snaží se ho co nejrychleji odstranit, navzdory našemu úsilí. Ethanol se postupně metabolizuje na acetaldehyd, acetát až se z alkoholu stane oxid uhličitý a voda. A pak že alkohol dehydratuje!

Na co se vědátoři zaměřili v této studii, je konverze acetaldehydu na acetát, čemuž se věnuje právě aldehyddehydrogenasa, které budeme z dobrých důvod říkat zkráceně jen ALDH2.

Pokud jsou vaši hospodští či baroví kolegové asijského původu, možná jste si všimli, že někteří z nich snášejí alkohol poněkud hůře, až z toho dokonce červenají. Je to způsobeno právě tím, že většina asijské populace má deficienci právě v tomto genu a alkohol metabolizují hůře.

A nyní víme dílem, proč tomu tak je – a jak to souvisí s mozkem…

Zdroj: Syfy
Zdroj: Syfy

Sám sebe…

Acetaldehyd a acetát jsou dobře známé jakožto produkty metabolismu alkoholu, ale doteď se myslelo, že prakticky veškerou práci odvedou játra. Právě až z jater by se acetát dostal do mozku a začala by párty.

„Většina behaviorálního výzkumu vlivu alkoholových metabolitů je právě na acetaldehyd, jehož účinek je podobný ethanolu“ píší autoři ve své studii.

„Donedávna byl acetát považován za neškodný meziprodukt alkoholového metabolismu, a původu acetátu v mozku byl přisuzován právě metabolismu alkoholu v játrech“

Za použití vzorků z lidských mozků a 11 myší se vědátoři mrkli na to, kde se enzym ALDH2 v těle a tvoří a ejhle, nebylo to jen v játrech! ALDH2 se tvořil i v mozkových buňkách v cerebellu ve dvou ze čtyř testovaných lidských mozků!

U cerebella je známo, že právě díky alkoholu se vypíná a na základě toho se pohybujeme po pár pivech vtipně, ale doteď se myslelo, že za výskyt acetátu v mozku jsou zodpovědné právě játra, která metabolizují a následně jej nechají dopravit do mozku.

Ale když vědátoři vyšlechtili myšky, které ALDH2 v mozku neměly a nemohly acetát v mozku produkovat, zjistili, že alkohol neměl na pohybovou schopnost myšek žádný vliv, a jejich míra acetátu v mozku zůstala na úrovni předopilé! To samé dokonce platilo, pokud myším „vypli“ ALDH2 i v játrech!

Toto zjištění v podstatě znamená, že mozek opíjí sám sebe! Důkaz, že evoluce je prakticky dokonalá!

Alcohol Consumption - Our World in Data
Může se vám to nelíbit, můžete s tím nesouhlasit, ale takhle vypadá dokonalost! Zdroj: CC BY, WHO, ourworldindata.org

Dočkáme se léčby

Samozřejmě, ještě zbývá pár studii, než se tento jev definitivně potvrdí i u lidí. Pokud se tak vůbec stane – ani to nelze nikdy vyloučit. Ale do budoucna by toto zjištění mohla do budoucna pomoci například při léčbě alkoholismu!

A než se tak stane, můžete se u piva chlubit dalším cool zjištěním o našem oblíbeném toxinu!

[Martin Lukáč]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama