Velryby se dožívají stovky. Mohou nás něco naučit?

TLDR: Nejdéle žijícím savcem na planetě je velryba grónská, známá také jako velryba arktická. Může nás něco naučit o dlouhověkosti? Asi ano, ale mnoha z vás se to nejspíše nebude líbit – budeme totiž muset víc cvičit a míň jíst. Zdroje v článku.

Víc buněk, víc raka?

Předpokládá se, že mnohým z nich je více než 200 let, přičemž nejstaršímu známému jedinci je 211 let (268). Velryby grónské netrpí nemocemi, jako je rakovina, neurodegenerativní, kardiovaskulární a metabolické choroby spojené se stárnutím.

Dorůstají až 18,3 m, váží 91 tun a ročně sežerou kolem 100 tun potravy.

To je extrémní množství, které by zároveň naznačovalo i daleko vyšší riziko nádorových onemocnění. Zjednodušeně řečeno: čím více buněk, tím větší riziko, že při jejich dělení dojde na chybnou mutaci a vznikne buňka nádorová. Teoreticky tak například vyšší lidé mají trochu vyšší šanci na rozvoj nádoru, protože mají prostě více buněk (prakticky můžou mít také více svalů, což jde zase proti tomu, ale nezabrušujme).

Co s tím?

Jenže – ačkoliv z paleontologických nálezů víme, že nádory nejsou jenom dnešní „bolístka“, a jejich rozvoj je přirozený i mimo civilizaci/před civilizací – mnozí velcí tvorové planety, jako jsou sloni nebo právě velryby, mají riziko rozvoje nádorových onemocnění extrémně malé. Jak to, když mají přece tolik buněk?

Velryby grónské jsou naprosto skvělé v opravě své DNA a věděli jste, že existuje gen ERCC1, který pokud má živočich poškozený, tak stárne mnohem rychleji a má mnohem dříve degenerativní změny? Homo sapiens má ke své smůle spíše vyšší riziko nezdravého stárnutí i vyšší riziko rozvoje nádorů. To je prostě něco, co „je v nás“ – aspoň než to někdy v budoucnu z naší DNA možná odstraníme, ale ani tady nezabrušujme.

Navzdory naší povaze totiž pořád můžeme podstatou našich těl značně zahýbat i epigenetikou, čili tím, „kde žijeme“, „co děláme“ a „co jíme“. Pokusy na myších (až je nelze přenášet nekriticky na lidi!) ukázaly, že myš s poškozeným genem při dietním omezení a kalorické restrikci žije 3x déle, i přes poškozené geny!

Co je zdravá strava? Podle jiných studií v zásadě cokoliv odpovídající středomořské dietě. Jinými slovy: jezte hodně zeleniny (klidně k 50 % objemu stravy), ale k tomu klidně i pečivo, sýry a maso (ideálně ryby nebo kuře). A to je celý. Není to zase tak složitý.

Cvičeníčko, mučeníčko! Zdroj: sungod78
Cvičeníčko, mučeníčko! Zdroj: sungod78

Není to tak těžký

Nedostatek pohybu a průmyslové znečištění jsou další faktory, které hrají významnou roli. I kdybyste jedli naprosto mega správně (a oba dva víme, že to není pravda), musíte se taky hejbat. Aspoň půlhodina denně a/nebo 150 minut týdně (lépe dvojnásobek) aktivního pohybu vytváří bílkoviny, které podporují imunitní reakci mmj. i proti nádorovým buňkám.

Co je optimální cvičení? Pominu-li ty minuty, tak klidně prostě třeba i chůze. Nebo dokonce také úklid doma. Běžte vytřít podlahu, budete mít dobrý pocit nejen z čisté vůně Sava, ale i z endorfinů a zdravého těla!

Ještě pohybujete o tom, jak důležitý je životní styl a především strava? Ne geny, ale Vy určujete jak dlouho a jak kvalitně budete žít!

Zda využijete svůj plný potenciál, anebo se nadužíváním jídla, drog (i alkohol, nikotin, aj.) a svého těla připravíte o desítky let aktivního života. Volba je dnes na každém z nás…

[Jiří Hrabák, LL]

PS. Za každého komentátora, jehož „babička denně vypila krabičku cigaret a vykouřila litr , dožila se i tak 130 let“, zabije Darwin jedno koťátko. Jistě se to může stát, ale je to statisticky méně pravděpodobné – úplně stejně v pohodě může do stovky žít člověk, co přechází silnici zásadně jen se zavřenýma očima, ale asi tak nějak tušíme, že větší množství jemu podobných takové štěstí mít nebude.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama