Vědci odhalili, jak cvičení rakovinu zahání

TLDR: Děje se tak vznikáním kyseliny mléčné, která následně v lymfatických uzlinách napomáhá vzniku velmi efektivních cytotoxických T-lymfocytů. Studie tu.

Denní dávka motivace

Pokud nejste přirozeně aktivní tvor, stejně jako autorka článku, pak nejspíš také občas potřebujete ke cvičení trochu nakopnout. Ostatně to, že je cvičení zdravé, není nic nového. Žádnou novinkou pro vás nejspíš nebude, že cvičení má pozitivní vliv i na prevenci rakoviny.

Jednou z teorií protirakovinného účinku cvičení byla aktivace imunitního systému. Doteď se nicméně netušilo, jak by se tak mělo dít. Výzkumníci na Karolinska Instutuet ve Švédsku pod vedením doktorky Helene Rundqvist tuto hypotézu rozšířili tím, že se dívali, jakou roli v ní hrají lymfocyty.

Dvě skupiny myšek s „náběhem na rakovinu“ nechali cvičit na hlodavčím „kolotoči“ nebo odpočívat. U cvičících myšek se snížil růst nádoru i mortalita jeho následkem. Pro vysvětlení po cvičení výzkumníci myškám odebrali vzorky krve a tkání a sledovali četnost a aktivitu různých imunitních buněk. Také měřili koncentraci metabolitů ve svalech a lymfatických uzlinách.

A nakonec se konečně ukázal jasný důkaz toho, proč je cvičení fajn!

Otázka je, jestli to někdo poslouchá…
Zdroj: sungod78

V té laboratoři musel být celkem rachot

Byla to především proklínaná kyselina mléčná, která se ve svalech produkuje při námaze, jež pozměnila metabolismus T-lymfocytů. Rapidně při tom zvýšila jejich aktivitu.

Doslova se v nich vlivem této kyseliny aktivoval jakýsi „super efektivní“ mód. Zvláště, pokud byla kyselina přítomná během jejich aktivace v lymfatických uzlinách. Jsou to přitom právě cytotoxické T-lymfocyty, které jsou v těle zodpovědné za odstraňování „nemocných“ buněk – ať už nakažených virem, příliš starých, nebo rakovinných.

Nojo, možná si říkáte, ale co když na datech myšáků působila kyselina mléčná jenom jako zástup jiného mechanismu? Inu, pro kontrolu došlo i na pokusné odstranění T-buněk z myší „postižených“ vyšších zdravím!

A právě odstranění těchto lymfocytů z krve myšek se pak úplně anuloval pozitivní účinek cvičení na přežití rakoviny. Naopak, transfuze „efektivních“ T-lymfocytů necvičícím myškám jim pomohlo v boji proti nádoru.

I 10 dní od transfuze byly T-lymfocyty vytrvale aktivnější než od jejich necvičících kolegyň. Naznačuje to tedy, že cvičení by mohlo mít trvající pozitivní účinek.

Autoři práce Randall Johnson a Helene Rundqvist těsně před pořízením permanentky do fitka. Zdroj: Stefan Zimmerman.

Čas na 30-denní challenge

Denní dávka mléčnanu sodného (neutralizované verze kyseliny mléčné) pak nakonec také dokázala oddálit růst nádoru. Tato dávka přibližně odpovídala tomu, co tělo vyprodukuje při krátkodobé, ale intenzivní námaze.

Ale jak se myší lymfocyty mají k těm lidským? Podobný experiment s odebráním plasmy po cvičení tak výzkumníci provedli i u osmi dobrovolníků. (Na rozdíl od Cave Johnsona je nicméně nenechali předtím sedět na radioaktivní židli pro indukci nedobrovolných nádorů.) Stejné T-lymfocyty aktivující metabolity našli i u nich.

I dříve jsme samozřejmě věděli, že cvičení dokáže pozměnit metabolismus imunitních buněk (jako „dříve“ teď samozřejmě myslím dávnou minulost let začátku druhé dekády tohoto století). Také už nějakou dobu víme, že má příznivý vliv na prognózu rakoviny. Toto je nicméně první studie, která efekt demonstruje na konkrétních buňkách, a vysvětluje jeho mechanismus.

Zatím bych asi neodvozovala všeobecné pravdy typu „cvičení A je lepší než cvičení B“ nebo „tak prostě onkologickým pacientům dáme transfuzi mléčnanu!“ Studie nicméně podtrhává důležitost a význam cvičení obecně. Omluvte mě teď prosím, jdu se zvednout ze svého home-office ďůlku v židli a udělat pár dřepů!

[Tereza Lausová]

Rak je něco, co tu s námi ještě nějaký čas pobude…

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

1 komentář: „Vědci odhalili, jak cvičení rakovinu zahání

  • 02. prosince 2020 (22:13)
    Permalink

    husté, tak do je fajn že zítra konečně otevírají ty fitka a posilka a bazény a vůbec

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama