Hvězda Tabby je opět v zájmu vědců, jej prach je atypický

TLDR: To, co nám zakrývá vzdálenou hvězdu, je sice prach – ale onen prach nejspíše pochází z tělesa na pravidelné orbitě v Zóně života. Prepublikovaná studie na arXivu tuna.

Jako za starých časů

Pamatujete si na Tabbyinu hvězdu alias KIC 8462852? Tahle vzdálená hvězdička se opět dostává na seznam astrobiologických témat – nově kvůli tomu, že zdejší prach (zakrývající nám výhled na hvězdu) se chová… podezřele!

Dejme si rekapitulaci pro později příchozí. Asi pět let nazpět prozářila svět médií & vědy odhalením, že už víc jak století se Tabby nápadně „ztmavuje“! Skoro jako kdyby nám ji cosi postupně zakrývalo – a ono cosi mohlo být i tím, co očekáváme od mimozemských superkonstrukcí!

Od té doby sice navazující pozorování naznačilo, že clona mezi námi a Tabby je polopropustný prach, ale není se i v tomto vysvětlení objevuje pomyslné ale…

V létě byla totiž prepublikována (tj. mějte na paměti, že ji klidně později může vyvrátit někdo jiný) nová práce, která sice pořád počítá s tím, že clona má formu prachu (nic jiného nevysvětluje, proč některá spektra propouští a jiná ne…), ale onen prach obíhá po „podezřelé“ orbitě s periodicitou 1574 dnů.

OK, co to znamená? V první řadě tak trochu proměnu záhady – už není zajímavé, jakou formu má clona (víme, že jde o prach), ale dostáváme se k tomu, co hergot onu clonu může vytvářet!

Prach jsi, a v prach se obrátíš

Periodicity oběhu je v podstatě „rok“ – chomáč prachu kolem Tabby oslaví Silvestra jednou za 1574 dnů. To na první pohled nezní zrovna jako šokantní zjištění. Ale ve skutečnosti nebude trvat dlouho, než i vám povyzvedne obočí…

V první řadě periodicity znamená, že prachový oblak obíhá Tabby nejspíše po kruhové či jen velmi mírně eliptické oběžné dráze – pravděpodobně ve vzdálenosti kolem 3 astronomických jednotek. Pravidelná orbita je sama o sobě podezřelá a velmi pravděpodobně ukazuje, že zdrojem prachu musí být místní planeta (či něco jiného, co není padající mračno komet jako u prvních spekulací)!

Tabby je už zase v ráži! Zdroj: CC BY 2.0, BBC, vlastní
Tabby je už zase v ráži! Zdroj: CC BY 2.0, BBC, vlastní

Vzdálenost 3 astronomických jednotek ale také znamená, že mračno prachu (a jeho zdroj?) obíhá v místní zóně života. Tedy v oblasti, která dovoluje existenci tekuté vody na povrchu.

Ale asi nejbizarnější skutečností je, že původní objevitelka Tabby již ve své studii v roce 2016 podotkla, že menší proměny poklesu jasu hvězdy jsou odděleny časem 24,2 dnů. A přitom pokud vynásobíme 24,2 dnů 65, dostaneme… ano, 1574 dnů!

Takže něco v zóně života pravidelně dokrmuje už minimálně století mračno prachu, a to něco je velmi pravděpodobně buďto planeta nebo něco jiného na pravidelné orbitě…

Aha, takže jsou to určo ufoni!

To samože opět nemusí ani omylem znamenat existenci ufonů. Může jít velmi dobře také o ojedinělý jev – někdy někde ve vesmíru jistě dojde i na nepravděpodobný přílet mračna komet do náruče své mateřské hvězdy. I když bych si moc, MOC přál najít ufouny, musíme dávat pozor, aby se přání nestávalo otcem myšlenky…

Byť nám však Tabby nezakrývá superkonstrukce, je opět zjevné, že v jejím okolí se děje cosi netypického. I kdybychom tu měli najít jen přirozený jev, bylo by jistě záhodno co nejrychleji postavit nové teleskopy a hodit na to čumendu!

Kdo ví, třeba objevíme totiž i něco méně přirozeného. Můj oblíbený astrobio youtube John Michael Godier si z umělých vysvětlení dovede představit masivní těžbu materiálu soustavy Tabby. Já bych přihodil méně optimistickou hypotézu: grey goo scénář, při němž nanotechnologie sežere svou domovskou civilizaci. Obojí jsou samozejmě momentálně jen pohádky – před dalšími zjištěními je ale těžko nefantazírovat…

Tak či onak ale platí, že pokud jste už zapomněli na existenci Tabby kvůli všemu, co se za posledních pět let událo, rozhodně si ji i oživte. Ať bude vysvětlení původu prachu jakékoliv, je zjevné, že se zase máme na co těšit!

[Ladislav Loukota]

A na to můžete navázat i mým starším videem o Fermiho paradoxu a.k.a. „kde jsou hergot ufoni“?

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama