Kočky, psi, krávy: Dlouhá historie náboženského uctívání zvířat

TLDR: V historii lidé uctívali nejrůznější zvířátka. Optikou antropologie to mělo různá vysvětlení, která jsou ale nakonec… veskrze sympatická!

Budiž pochválena hypnožába!

Traduje se, že kdybyste přenesli pračlověka do moderní éry, nejspíše by mu ze všeho toho pokroku hráblo – ale úplně totéž platí i pokud byste udělali přenos opačným směrem. Zatímco moderní člověk totiž vnímá zvířátka buďto jako zdroj duševního potěšení (doma či v zoo) anebo zdroj proteinů (vegani prominou), v historii byly MNOHÉ druhy také zdrojem… náboženské úcty!

Zní to možná pro někoho jako téma pro stránku Věřátor nežli Vědátor – ale jde fskutečnosti o vynikající ilustraci toho, jak se vyvíjí vztah vůči zvěřeně & toho, jak nás opičí mozeček „zvládá“ možnosti pokročilé kapacity ve vztahu k interpretaci světa…

A ta kráva mléko dává!

Začneme easy režimem – kravičky se uctívají dodnes v Indii, jedná se totiž o zvířátko uznávané v hinduismu nebo zoroastrianismu. Kořeny uctívání si vědátoři vysvětlují v síle zvířete – sníst krávu znamenalo přijít o tažného tvora, který mohl zorat mnohem větší plochu pro pěstování rostlinných kalorií, než kolik by sám nabídl v kaloriích živočišných…

Podobně jsou na tom i kočky, zvířátka uctívaná od starověkého Egypta po současný Internet! Také u koček existuje přízemnější vysvětlení než to esoterické – kočky jsou výborná „pasivní“ ochrana zásob potravin před škůdci (zejména hlodavci), takže jejich role narostla PŘEDEVŠÍM po příchodu zemědělství cca. 10 tisíc let nazpět!

Krásně v kontrastu s nimi jsou na tom pséci, u nichž už si nejspíše na první dobou na náboženské asociace nevzpomenete. Pokud něco, ba spíše naopak! Psi byli jako „nečistá stvoření“ v dobách dominance křesťanství v Evropě pojmenováváni právě „nekřesťanskými“ jmény, pročež se Sultán v Babičce jmenoval tak, jak se jmenoval. Pséky ale v reálu uctívali opět hinduisté, a najít můžeme i egyptské bohy s psí hlavou. Čas psů ve výpomoci lidem pak prakticky přišel spíše v éře lovců-sběračů před desítkami tisíců let, i dnes ale mají jejich majitelé (kvůli venčení) třeba nižší riziko infarktu…

Jedeme dále ke kozám! Ty jsou součástí třeba čínského zvěrokruhu, kozy byly uctívány i v mytologii starořecké nebo staroegyptské. Bafomet, démon existující v rámci katolického lore, pak měl hlavu kozla ještě ve středověku. Kozlíci a příbuzní tvorové samože byli jedním ze zvířat, které měly (a stále mají!) vrcholně praktický význam skrze svou srst, mléko, maso i rohy! Praktické kořeny jejich uctívání tedy opět není problém si domyslet!

V dobách paleolitu

O něco překvapivější to muže už být u hada! Ale jen na první pohled – vzdor biblickému lore totiž hadí entity hrají významnou úlohu opět v hindiusmu. Na svátek Naga Panchami se hadi uctívají dodnes, entita Naga tu naopak souvisí se zdarem v rámci rodiny. Najít praktické kořeny těchto svátku už bude náročnější – podobně jako v případě psů totiž nejspíše sahají za éru neolitické revoluce a zrod zemědělství.

Rovněž tygr je tvor, který neměl a nemá zrovna praktickou výhodu. A rovněž tygr má své místo v korejském folkloru. Studia řešící vývoj náboženství předpokládají, že již před příchodem civilizace si lidé intepretovali různé přírodní jevy (od blesků po zvířata) jako zásahy vyšší moci. Právě v této animalistické etapě „evoluce náboženství“ byly „malými bohy“ všechna zvířátka v okolí. U některých se tato role postupně proměnila u zvířat hospodářských, u jiných… Byla skoro zapomenuta.

Z tropických krajů tu máme ještě kulty související se slony! Také ti jsou dodnes uctíváni v Indii, kde lze přímo najít sloního boha Ganeshe! Kuriózní je, že zrovna sloni jsou možná díky své pokročilé kognici sami na cestě k… jakémusi protonáboženskému uctívání světa kolem sebe. Ačkoliv jsme „něco jako náboženství“ u jiných tvorů v přírodě nikdy nepozorovali, existují anekdotické (!) zkazky o tom, že sloni „volají“ na Měsíc v úplňku a chovají se podobně k jiným astronomickým objektům. Inu, uvidíme za pár milionů let.

Planeta prasat

Zkuste hádat, kde lze najít uctívání opic? Ano, je to opět hinduismus! Opičí bůh Hanuman je dodnes předmětem uctívání, znovu lze přitom odtušit, že podobně na tom byly (nejen) opičky během paleolitu. Rovněž u primátů samozřejmě lze předpokládat, že by si mohli v případě další evoluce vstříc inteligenci vyvíjet vlastní náboženské lore. Faktem ale je, že z nějakého důvodu není výzkum na toto téma příliš populární…

Skončíme však raději na pozitivnější notě, protože co může být krásnějšího než uctívání prasátek! Pravda, stejně jako v případě slonů a primátů je otázkou, jestli jednou nezdědí Zemi po naší maličkosti. Bylo by to ale příhodné. Prasata byla uctívána ve starověkém Egyptě, dost možná někteří nejvýznamnější bohové měli původně jejich podobu. Přinejmenším v jehož mytologii prasečí entita chránila příbytky před bouřemi a temnotou. Inu, moc se jí to zjevně nepodařilo. Jak ale ilustruje Ester The Wonderpig, zrovna tuhle stránku starověkého Egypta bychom možná mohli oživit!

[Ladislav Loukota]

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je vedatororg@seznam.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama