Americká armáda chce strojové učení „předpovídající budoucnost“

TLDR: Přímo z kolonky „Naprosto nekontroverzních vědátorských novinek“ přichází zpráva o tom, že Pentagon zajímá „prekognoskační strojové učení“, které by mohlo předpovídat budoucnost… v nějakém velmi omezeném seznamu událostí… pár dní dopředu. Možná! Oznámení tuna.

Minority Report 2021?

To v reálu znamená, že vojenští vědátoři nakopli sérii testů jménem Global Information Dominance Experiments (GIDE), která kombinuje data z obrovského množství různých zdrojů – družice, radary, senzory v terénu, ale i zprávy zpravodajců…

GIDE má být však víc, než jakousi Wikipedií pro rozvědku – když už bude mít armáda data pohromadě, systém se na nich má učit předvídat kroky ostatních států s velkým předstihem! Což znamená, že americké ozbrojené složky budou mít čas zavést odstrašující a/nebo preventivní opatření dřív, než začnou zas vybuchovat Světová obchodní centra, bachorem znovu plovat lodě v Pearl Harboru nebo Britové opět zapálí Bílý dům…

Jak? Pokud například na parkovišti v přístavu začnou přibývat náklaďáky/kamiony a ubývat osobáky, značí to přesun většího množství zásob a personálu někam jinam. A pokud se totéž děje ve velkém, a z přístavu „mizí“ třeba ponorky, může to znamenat manévry… ale i přípravu na nějakou ostrou akci.

Pokud jde o přístav státu, který třeba nedávno řekl o vašem spojenci, že nemá nárok na nezávislost, je pomalu čas poslat do vzduchu pár odstrašujících bombardérů… Třeba.

Rozvědka 2.0

Takhle při pohledu na to, co GIDE dělá a nedělá, už titulek o „předpovídání budoucnosti“ zní poněkud méně šokantně – rozvědky typicky mají hromadu zpráv o činnosti nepřítele, jenom je umění v nich často najít vzorec té činnosti. Dějiny jsou plné úspěšných ofenzív, kterých si protistrana měla všimnout dopředu, ale z různých důvodů se jim to nepodařilo.

Precrime z Minority Report to tedy ani zdaleka není – pokud by však AI (ne nutně GIDE, jen podobná) disponovala více daty, a lépe se v nich vyznávala, jednou, někdy, časem by mohla své predikce rozšířit dále. To je zatím čistá spekulačka, která možná není ani technologicky možná. Rozhodování jednotlivců je daleko, daleko chaotičtější než manévry států. A GIDE sama zatím ani není otestována.

Je ale asi znát, že i když GIDE není zrovna magický nástroj, jeho případný úspěch v částečné „předpovídání“ budoucnosti už ze svého principu dovede leckoho znervóznit.

Není to magie

Oznámení tak sekundárně dokonale ilustruje lesk a bídu využití strojového učení v praktických aplikacích. O umělé inteligenci se dnes mluví v mnoha kontextech a nenechte se mýlit – řada aplikací může přinést mnoho, mnoho zlepšení ve zpracování dat nebo rychlostí reakcí. To platí i pro řadu objektivně dobrých aplikací – od lepší a rychlejší analýzy proteinů souvisejících s rakovinou (takže přibývají krevní testy odhalující ty či ony nádory) až po rychlejší čtení mozkové aktivity (takže přibývají implantáty, které pomáhají komunikovat paralyzovaným lidem).

Na druhou stranu bychom se neměli nechat unést těmito možnostmi až do říše bájí. To, co strojové učení dnes dělá, je v podstatě vlastně „jen“ mnohem rychlejší analýza dat. A i to je podmíněno tím, že se ty mašiny musejí na nějakých datech této analýze nejprve naučit. GIDE může jistě říct „aha, tenhle stát asi něco mobilizuje, bacha na to“. Ale nemůže vidět do hlav vůdcům cizích států nebo dělat jiné magické aplikace.

Na to mu v první řadě chybí data – a v druhé řadě i všechno ostatní, co by něco podobného mělo umožnit. PreCrime jak z Minority Report tak rozhodně není na cestě. Nicméně, uvážíme-li, že film se odehrává až v 50. letech… Existuje jistě dost, v čem se lze ještě zlepšit!

[Ladislav Loukota]

O robotice a strojovém učení jsme pokecali taky tady vloni k příležitosti vydání knihy Robot 100.

Vědátor vzniká v dílně spolku studentů a popularizátorů vědy UP Crowd za podpory MUDRstart, který tvoří přípravné testy pro studenty vysokých škol. Krom různých autorů projekt jako šéfredaktor vede Ladislav Loukota – jeho kontaktní mail je [email protected]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Reklama